Hlavní obsah

Skynet je tu, vypněte to!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Obrázek vygenerován AI službou
30. 3. 12:48

Skynet je tu, vypněte to! Podobné výzvy teď budeme chvilku poslouchat, ale skutečnost je někde trošku jinde.

Článek

Skupina technologických excentriků (Musk, Wozniak, Turčin) a pár (opravdu pár, z celkového počtu) skutečných odborníků na AI podepsala výzvu, ve které vyzývají k půlročnímu zastavení vývoje AI. Důvody jsou od racionálních (revoluční změny na trhu práce) po ty z oblasti sci-fi. To podstatné ale uniká.

Teď už je pozdě – to že tady máme černé skříňky v podobě algoritmů, do kterých nikdo nevidí, naplněné našimi behaviorálními daty, které vlastní jen pár firem, které jejich pomocí vymývají mozky a ovlivňují chování miliard lidí na zemi, a nic z toho není ukotvené v žádném legislativním a etickým rámci, je skutečnost mnoha let, na kterou řada odborníků upozorňuje. Mj. je o tom i má kniha Z Babylonu do Silicon Valley a zpět, která v létě vyjde. Už to mohlo být vše dávno připravené. AI, respektive její bouřlivý vývoj posledních měsíců v oblasti jazykových modelů, jen vytáhl některým hlavy ze zadele. Včetně Muska, který třeba OpenAi spoluzakládal. Ostatně i organizace Future of Life Institute, která stojí za současnou výzvou, na tato a další rizika již léta upozorňuje. Ale pozastavit vývoj na půl roku je o ničem - max. na tom vydělají ti, kteří jsou ve vývoji pozadu a trošku doženou náskok Microsoftu a Googlu. To neznamená, že je výzva apriori špatně. Nikoliv. Protože je opravdu třeba okamžitě začít makat na legislativně-etickém rámci. Btw. DSA (digital service act – balík legislativních opatření z dílny EU) některé problematiky, na které výzva ukazuje, poměrně řeší a bude v účinnosti v celé EU již v únoru 2024. Tento rámec musí být závazný a jeho porušování trestné, a to ve všech oblastech lidské činnosti, kde má dopad – což jsou skoro všechny… Na všechno ostatní už je pozdě a vývoj nezastavíme. Je jen otázka, kdo nad ním bude mít kontrolu. A asi nechceme, aby nás v této oblasti předehnaly země jako je Čína, kde rozhodně ve vývoji nic brzdit nebudou.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz