Hlavní obsah
Názory a úvahy

Celý jeden traktát Talmudu se věnuje menstruaci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Suscitator
13. 3. 16:41

Co by naivní filosof, tímto velmi krátkým textem nechci „naštvat“ Židy, ani judaisty či filosemity, anebo znudit ostatní.

Článek

S bázní, úctou a třesením jsem si dovolil využít argumentaci Talmudu, konkrétně masechet NIDA, perek Alef k hořko horkému tématu feminismu, k problematice LGBT komunity, sexuálních menšin, identitě založené na binárním konceptu 40 pohlaví, antigenderu, atd.

Jen tak na okraj si dovolím poznámku: Již vím, že firma Always odmítla používat symbol ženy na svých vložkách. Sic! Ale jistě! Menstruují také trans muži. To, že mají jiné genitálie je neidentifikuje jako muže. Máme akceptovat to, že se nějak identifikují.

Ale zpět k tématu.

Šamaj řekl: „[שמאי אומר, כל הנשים דיין שעתן]“ Všechny ženy mají svůj čas. Co to znamená? V kontextu traktátu NIDA to znamená, že každá žena má menstruaci. Rabbi Eliezer výrok Šamajův dále rozvádí a upřesňuje. „[רבי אליעזר אומר, ארבע נשים דיין שעתן–בתולה, ומעוברת, מניקה, וזקנה]“, (I tyto) čtyři ženy mají svůj čas (menstruace) panna, těhotná, kojící a stařena.

Tedy nejen „běžné“ ženy, ale i ty, o kterých si dnes v moderní době myslíme, že ještě nebo dočasně anebo již vůbec nemenstruují, že ještě nebo dočasně anebo již vůbec nejsou zatím nebo už plnohodnotnými ženami.

Rabbi Eliezer výrokem také naznačuje, že i když uvedené ženy nemenstruují, stále jsou plnohodnotnými ženami, a zůstávají rituálně čisté navzdory tomu, že i ony mohou výjimečně a velmi nepravidelně mít svůj čas. Ale především ta slova byla vyslovena, aby si i panna, těhotná, kojící a stařena sebeuvědomovaly, že jsou ženami a plnohodnotnými členkami společenství se všemi výhodami z toho plynoucími! Například: úcta, důstojnost, ochrana a péče.

Rabi Mejr k tomu ale dodává, že žena se stává rituálně nečistou v okamžiku, kdy se to stane.

Jak říká rabi Šammaj: „Všechny ženy mají stanovený časový cyklus pro (menstruaci).“ a Hilel říká: „Je to svěřeno od ženy k ženě, dokonce i na mnoho dní.“

Všechny ženy menstruují, vyjma panny, těhotné, kojící a stařeny. Co je tím myšleno? Všechny ženy menstruují s výjimkou panen, těhotných, kojících a starých žen. Nicméně i tyto ženy si sdělují své cykly mezi sebou. V kontextu tohoto výroku si ani nechci představit, jakým způsobem (ne)sděluje trans muž, že už má menstruaci. Biologicky je ženou, mívá čas od času menstruaci, ale vědomě, v rámci své sebeidentifikace menstruaci odmítá. Tvrdí, že nemenstruuje. A co taková trans žena? Důsledky takové sebeidentifikace ani nechci domýšlet.

Myšlenku sebeidentifikace ženy skrze biologické projevy ženství rabíni dále rozvíjejí. Ale v nejlepším je třeba skončit. Na závěr si dovolím krátkou vsuvku. [נידה] se v češtině překládá jako „menstruace“ nebo „období“. Tak si vezměte, že celý jeden traktát Talmudu se věnuje menstruaci. Tak byl pro Židy důležitý jeden z typických projevů ženy. A právě víc, než kdy jindy, právě dnes má traktát NIDA výrazné sdělení.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz