Hlavní obsah
Lidé a společnost

„Kdo chce, ten si práci vždycky najde“

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Suscitator
13. 2. 8:00

Odchod do starobní penze musí souviset s typem fyzicky anebo psychicky náročné práce, kterou daný občan/občanka vykonával/a. Nelze všem měřit stejným metrem.

Článek

Ale co si představit pod pojmem fyzicky těžká práce, jak tento pojem precizně definovat pro potřeby výpočtu doby odchodu do penze? A co teprve psychicky náročná práce. Jak tento pojem přesně určit?

A jakou dobu musí člověk těžkou a náročnou práci vykonávat, aby mu nárok na dřívější odchod do penze vznikl?

Jsou profese, kde můžete pracovat, když to přeženu, klidně i do sta let, pokud se vám nezhorší zdravotní stav. Ale jsou také profese, kde po pěti letech jsou zaměstnanci zralí na důchod a nemyslím tím starobní, ale invalidní.

Nabízí se snad tohle šílené řešení? Když těžce pracující nezvládne vzhledem ke zdravotnímu stavu pracovat a nemá žádnou možnost vyhledat si jinou vhodnější práci s ohledem nejen na svůj zdravotní stav, ale i vzdělání, pak mu nezbyde než se evidovat na Úřadu práce. Bude nějakou dobu pobírat podporu a potom, až zdroj vyschne, kudy ze čarovaného kruhu ven?

Anebo ještě šílenější řešení. Kdo těžce pracuje a svou prací se upracuje k invalidnímu důchodu, tak ať se stane uživatelem invalidního důchodu. A ten, komu těžké upracování nehrozí, protože dělá „lehkou“ práci, tak ať pracuje až do smrti. Tedy, že jej odvezou z pracoviště v rakvi? Na náklady státu anebo zaměstnavatele?

Dovolím si tvrdit, že prodlužování věku odchodu do starobní penze neřeší situaci. Ba naopak současný stav ještě více zhoršuje. Uvádí mnoho lidí do nejistoty a na závislosti státu. Kdo ztratil práci v padesáti letech, moc dobře chápe, o čem zde píši. Práci nesežene, podnikat neumí nebo nemůže a musí z něčeho platit složenky, základní potřeby atd. Takže co mu zbyde. Jít se registrovat do evidence uchazečů o zaměstnání. Ale co tímto krokem vyřešil? Vy snad znáte v okolí člověka, komu úřad práce sehnal práci? Já vám mohu potvrdit, že já ve svém okolí nikoho takového neznám.

Kazí mi dobrý vkus lidé, kteří s oblibou tvrdí: „Kdo chce, ten si práci vždycky najde.“ Je to ohavný výrok špatných lidí, který jen dokazuje to, v jaké neúctě mají druhé a jak zoufale nechápou trápení a strasti těch, kteří z různých důvodů mají tu méně nebo více vážný problém si práci sehnat. Anebo se snad ujišťují ve své strašné nejistotě, že jim se tohle stát může také.

Ale jistěže, pokud je člověk alespoň jakž takž funkční a schopný se učit novým věcem, šance, že si najde zaměstnání i po padesátce, tu nějaká je. Ale jaký je zdravotní a fyzický stav české populace ročník 1973 a starší? Nevíte? Zeptejte se vy mladší svých rodičů anebo vy starší víte sám/sama nejlépe.

Myslím, že jsem již napsal dost. Mohl bych pokračovat donekonečna. Například personální politika firem, anebo rozjezd podnikání apod. Tak možná příště… někdy. Přeci jen, už nejsem nejmladší.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz