Hlavní obsah
Názory a úvahy

Může spisovatel zůstat nezávislý, i když jej obklopuje aura tržního zájmu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Suscitator

Autorkou kresby s názvem „Básnířka za oknem“ je Daniela Pochová

26. 5. 13:47

Z knihy se stalo zboží. Produkt určený k prodeji a se ziskem. Ale jen díky „ziskuchtivcům“ a „slavomilcům“? Opravdu. A nemůžeme si tak trochu za tuto situaci my sami spisovatelé?

Článek

Mám stále jistější pocit, již nejen zdánlivou předtuchu, že knihy pozvolna přestávají být zdrojem vědění a studnici k přemýšlení, ale spíše předmětem prodeje a zisku. Možná i dnes jsou ještě spisovatelé, kteří snad i vytváří autorský text s úsilím sdělit moudrost a být určitým zrcadlem, které by odráželo hlubiny lidského poznání a neuvažují o tom, že se budou psaním živit. Mezi takové se řadím i já. Tvořím autorské texty, protože chci něco sdělit, předat, odzrcadlit… být Hlasem. To, zda se vydáváním knih uživím (a nejenom já, i můj nakladatel), není tématem tohoto textu, ale jen si dovolím předeslat, že mým motivem k psaní v žádném případě není finanční zisk. Zatím, a to zdůrazňuji, zatím. A proč? Vždyť tomu tlaku je opravdu velmi těžké odolávat! Kdo ze spisovatelů odolá, kdo nepodlehne fata morgáně a nerozběhne se s jásotem vstříc halucinogenní naději? Ach a ten pocit slávy. Zájmu médií. Hmm, jak sladce to zní, že?

Možná byly doby kdy jistým způsobem byl spisovatel vnímán také jako umělec a tvůrce. Někteří i jako filozofové. Ó ne, v žádném případě ode mě neočekávejte žehrání a sebelítost! Pouze vám sděluji, co vidím a čeho jsem svědkem. Spíše chci naznačit, že spisovatel by neměl tvořit za účelem zisku. Ovšem pokud zisk přijde, a s ním i sláva a pocty, samozřejmě jen dobře! Ale se stejnou radostí potom nechť takový „ziskuchtiveca „slavomilec upadá i v zapomnění a neusiluje za každou cenu se držet na vrcholu prodejnosti.

Pokud svůj text vnímám jako umělecké dílo a nakladatel je přijme - a tady se na vteřinku zastavme, protože nastává první zauzlení. Nakladatel je v první řadě obchodník. Je to člověk, jenž se rozhodl podnikat za účelem zisku z prodeje knih. Téměř si jsem jistý, že každého nakladatele především zajímá zisk a možná až někde na posledním místě umělecká hodnota díla. Takovým výrokem jsem sebe nepotěšil, ale nic naplat, peníze hýbou světem, i tedy literaturou. A proto se domnívám, že jsem nalezl odpověď na své: Proč? Mnozí autoři dělají maximum možného, aby proměnil text ve výrobek, jehož cílem je nalákat nikoli čtenáře, ale zákazníka-kupce, zapůsobit na city a zvýšit zisk nakladatelů. Tak se ze spisovatele stává prodejce, který nabízí zboží a řídí se poptávkou…

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz