Hlavní obsah
Názory a úvahy

Příliš mnoho státu škodí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Suscitator
28. 2. 8:55

Co bych měl říci o státu coby naivní filosof? Méně je vždy více.

Článek

Jedno z mnoha sumerských přísloví zní: „Ten, kdo vlastní mnoho věcí, je neustále ve střehu.“ Platí to o jednotlivci nebo komunitě, ale i o státu. K čemu je mi žít ve státě, který je neustále ve střehu. Když stát bohatne, chudí chudnou. Stát bohatne na úkor občanů a také státních zaměstnanců. Nemohou být všichni bohatí. Jakmile politické elity upřednostňují potřeby státu, potřeby lidí jdou do pozadí. Znevažuje se práce rukou a kdo může usiluje o kariéru státního úředníka.

Vyšší sumu ve státní pokladně zajistí jen vyšší nárůst daní a méně podpory. Lidé přestanou mít zájem o stát a věci veřejné. Začnou chátrat města, ale i kultura. Vnímáte ten začarovaný kruh? Jak se zrychluje?

Čím méně úředníků, tím méně státu. Úřední budovy by měly být vždy o polovinu menší než divadlo, kostel a nemocnice. Měly by být stavěny tak, aby byly ukryté v husté zeleni, a působily co nejvíc nenápadně. Státní úředník by měl mít tolik práce a vyřizování záležitostí občanů, aby neměl čas se během pracovní doby nudit a klábosit s ostatními úředníky. Občané mají budovat jen to, co potřebují pro hygienický, kvalitní a tvůrčí pobyt ve státě. Cokoli, co slouží potřebám státu, má být vždy o polovinu i více menší než to, co je v rukou soukromého majitele. Ó ano, měli by být ve vážnosti představitele státu ale jen za podmínek, že dodržují pravidlo: méně státu, více soukromého vlastnictví.

Všichni občané by měli vnímat stát pouze jako místo v němž dobrovolně, důstojně a spokojeně žijí. Stát má vlastnit co nejméně věcí a co nejméně úředníků. Kde je mnoho masa, tam je i mnoho hnití.

Nejenom úředníků ale i státních zaměstnanců má být tolik, aby politické elity na jejich úkor nezvyšovaly daně a neokrádali občany státu. Když jsou úřady malé, počet zaměstnanců v nich ještě menší a státních zaměstnanců je vždy jen tolik, aby pokryli potřeby armády, hasičů, školství, zdravotnictví atd., pak stát prosperuje a lidé se začnou zajímat o věci veřejné a vzmáhá se nejen umění ale též chuť lidí fyzicky pracovat. Protože stát, když vlastní mnoho věcí, je ve střehu a začne své občany dusit a bránit jim v rozletu.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz