Hlavní obsah
Knihy a literatura

Robot za mě opravdu bestseller nenapíše

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
28. 2. 10:05

Robot ChatGPT (a jeho další a další vylepšená verze) za vás knihu jistě napíše a možná i lépe, než byste ji napsal vy, ale umělecké dílo nikdy nevytvoří.

Článek

Doslechl jsem se o tom, že existuje možnost si nechat napsat článek robotem na internetu. Ten robot se jmenuje ChatGPT a jak jsem si vyhledal na internetu, že již byl spuštěný firmou OpenAI v listopadu 2022. Protože jsem napsal a vydal několik knížek zajímalo mě, jak si povede.

Zkopíroval jsem do něj část textu, několik stran úvodu, dále kapitol z knihy Qinrai: Příběh kouzelnice (2020). Zadání pro robota znělo – vytvoř deset vět ve stejném uměleckém stylu jako je vytvořený předešlý text a zde si porovnejte výsledek i s chybami.

1) Temné stíny se rozprostíraly po krajině, jako by země zapomněla na své slunce a vydala se do temnoty.

2) Skrytý mezi houštinami stál starý dům, jehož okna byla zaprášená a tajemné světlo se z něj line.

3) Mlžné závoje se rozplývaly v krajině, jako by se prastaré přírodní síly pokoušely vykouzlit nový svět.

4) Tajemné písně se nesly v nočním větru, jako by je zpívali dávno zaniklí obyvatelé těchto míst.

5) Prastaré stromy se třásly v temném lese, jako by ochraňovaly nějaký tajemný artefakt, ukrytý mezi jejich kořeny.

6) Mlžná řeka tekla temným údolím, jako by unášela s sebou dávné tajemství.

7) Tajemná postava se pohybovala mezi stíny, jako by byla z jiného světa a hledala něco, co se ztratilo v dávných dobách.

8) Prastaré zdi starobylého města skrývaly tajemný význam, jako by se zde odehrávaly příběhy, které byly zapomenuty po staletí.

9) Mlžná závojina se rozplývala a odhalovala tajemné kamenné sloupy, které kdysi ukazovaly cestu do prastarých svatyní.

10) Temné síly se probouzely v krajině, jako by se připravovaly na něco velkého a nebezpečného, co mělo přijít.

Hned po přečtení mě uklidnilo poznání, že těchto deset vět působí opravdu zajímavě. Už jen proto, že je robot vytvořil z mého textu. Ale upřímně se přiznám, že ke svému psaní robota nevyužiji.

Za prvé: myslím si, že humanoidní knihu je schopný napsat jen humanoid. A nabízí se otázka, že ohledně uměleckých textů se robot dál neposune. Proč? Nemá fantazii, nemá sny a zejména je zcela bez emocí a je omezený počtem slov, konečným množstvím obratů, zápletek, eufemismů, ale i pareidolie a eidosu atd.

Za druhé: možná se díky robotovi ChatGPT promění způsob tvorby mnoha autorů, tedy že zadají část textu a robot za ně zbytek dopíše, ale nikoli za ně nedotvoří umělecké (výjimečné, působivé) dílo. Mohou jej využívat pro odblokování autorského bloku. Anebo k rychlému náčrtu scény nebo motivu.

A za třetí: pokud autor své knihy vnímá jako produkt, a píše jen čistě pro peníze, pak je pro něj robot doslova vykoupením. Protože už dnes využívá různých mustrů, které pořád dokola obměňuje, robot mu může ve vylepšování mustrů hodně pomoci.

Ale pokud autor vnímá knihu jako umělecké dílo, bude v díle chtít zanechat kus sebe sama a jedinečné stopy svého talentu. Bude chtít být nezaměnitelný, originální a nebude se chtít nechat ochudit o veliké tajemství. Navíc neznám lepší pocit během tvorby, když trávím čas se svými postavami v jejich světě, když se stávám jedním z aktérů příběhů, když žiji nejen příběh ale i příběhem hrdinky/hrdiny. A o tohle mě robot ChatGPT nebo v budoucnu lepší a stále vylepšenější verze navždy ochudí. …

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz