Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ukrajinci bojují o každý život, o každého člověka, a nejen na Ukrajině

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Suscitator
16. 1. 0:13

V článku si kladu otázky, na které sotva kdy najdu jasné a stručné odpovědi. Na konci předkládám svou domněnku, proč Rusové vlastně na Ukrajince zaútočili.

Článek

Nejsem přímým svědkem bestiální ruské agrese na Ukrajině. Ne, já nejsem očitým svědkem brutálního chování ruských vojáků na Ukrajině. A ani nevidím do hlavy ruským vojákům, kteří posílají bezpilotní letouny na civilní cíle na území Ukrajiny s jediným cílem, aby povraždili co nejvíce nevinných obyvatel Ukrajiny.

Ne, já nevidím do hlavy ruskému pilotovi, který nasedl do ruského bombardéru Tu-22M3, vzlétl s jasným záměrem, aby raketou Ch-22, vybavenou bezmála tunovou bojovou hlavicí, aby ji odpálil s jediným úmyslem, zasáhnout ve východoukrajinském Dnipru devítipodlažní dům s 16 vchody, ve kterém žilo na 1700 lidí. Kolik jich zabil? Nevím, ale když si pomyslím, co je to za pilota, a co je to za člověka? Jak se asi dívá na svět? A je ženatý, má děti? Nevím, ale rád bych to věděl. Šel bych za jeho dětmi a manželkou a zeptal bych se: Proč? Jde na mě z těch myšlenek čirá hrůza.

Ani nechci domýšlet jednání ruských vojáků například během děsivého a sotva popsatelného masakru v ukrajinské Buči a jejím okolí, když tam ozbrojení a špinaví vojáci vtrhli do krásných čistých domovů ukrajinské střední třídy. A jejich velitel, který nejenže toleroval hrůznou bestialitu jemu podřízených vojáků, on sám znásilňoval a vraždil. A za své nikoli vojenské chování, ale čirý terorismus byl vyznamenán.

Ovšem co vnímám a chápu, je hrůzná podstata války Ruska proti Ukrajině. Co je podstatou tohoto zvrhlého ruského útoku? Především zabránit Ukrajincům, aby si šli vlastní cestou. Ne nejde tady o zdroje ani o to, aby získali vojenské úspěchy. Opravdu o tohle Rusům vážně nejde. Usilují o jediné, zabránit tomu, aby se Ukrajinci vydali cestou svobody a prosperity.

A je tu ještě jeden důvod.

Já nerozumím a ani to chápat nemohu, nejsem odborník na duševní nemoci. Ale snad rozumím odpudivé motivaci ruských zločinců, proč se rozhodli na Ukrajince zaútočit. Rusko má totiž jediný cíl, jako již dvakrát v dějinách chce zřejmě rozpoutat další světový konflikt. Ale tohle jim už nesmíme dovolit. Ne, nesmíme.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz