Hlavní obsah
Internet a technologie

Velký test AI #1: Co dokáže umělá inteligence? Víc, než si možná myslíte!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Tom Veler: OpenAI/DALL-E

Vyspělý robot s umělou inteligencí: ilustrační obrázek vygenerovaný za použití umělé inteligence nástroje DALL-E 2

7. 3. 9:47

Málokterý pojem ve světě informačních technologií a kybernetiky je v poslední době skloňován tak často, jako právě pojem umělá inteligence (AI). Pojďte ji s námi prozkoumat a sami se přesvědčit, co vše dokáže.

Článek

Málokterý pojem v poslední době je ve světě informačních technologií a kybernetiky tak často skloňován právě jako umělá inteligence. Přední světoví technologičtí giganti jako jsou Apple, Tesla, Microsoft, Alphabet (Google) nebo Meta (Facebook) se mezi sebou stále předhánějí v tom, čí software dokáže nabídnout lepší funkce, které budou jejich zákazníkům nadále ulehčovat život a pomáhat jim s jejich veškerými každodenními starostmi. Dnes se setkáme s nějakou formou umělé inteligence téměř v každé funkci našich počítačů a chytrých telefonů. Klávesnice vašeho smartphonu neustále analyzuje výrazy, které používáte, učí se kontextu, ve kterém je používáte, a to vše za jediným účelem. Aby vám při našeptávání nabízela vhodné pojmy, které podle ni nejspíš budete chtít použít. Algoritmy na YouTube nebo třeba na Tik Toku neustále analyzují druh obsahu, který na těchto sítích sledujete, a na základě svých zjištění vám nabízí další obsah podobného žánru.

To však není ani zdaleka všechno. Velkou oblastí, kde lze AI, použít je autonomní mobilita. Technologické firmy se snaží docílit světa samořiditelných aut, která budou mezi sebou komunikovat. A ne jenom mezi sebou. Do této velké chytré sítě budou zapojena nejen vozidla běžných lidí, taxi a carsharingových společností, ale také vozidla IZS, veřejné dopravy či semafory. Síť bude neustále vyhodnocovat dopravní situaci a podle toho bude jednotlivá auta směrovat tak, aby nebyla narušována plynulost dopravy, nevznikaly dopravní zácpy v místech dopravních nehod či jiných komplikací, a nebo se bude starat o to, aby vozidla integrovaného záchranného systému měla vždy volnou cestu.

To se však stále bavíme jenom o konkrétních technických řešeních, která jsou použitelná pro jednu konkrétní oblast lidské činnosti. Co kdyby existovala umělá inteligence, která bude disponovat všemi možnými vlastnostmi ve všech různých oblastech lidské činnosti, které si jen dokážeme představit? Představte si chytrého robota, kterého jste jistě už někdy viděli v nějakém sci-fi filmu či sci-fi seriálu. Takový robot je svými vlastnostmi velmi podobný člověku. Umí s lidmi velmi dobře komunikovat, dokáže rychle a efektivně řešit matematické problémy, vnímá lidské emoce a je schopen projevovat empatii. Je to robot, jako byl třeba android Dat ze StarTreku Nové generace, robot Sonny z filmu Já robot či slavný animovaný robot Vali, který byl dokonce schopný milovat robota Evu. Říkáte si, že to je sci-fi, které nemá s realitou nic společného? Tak to se dost možná pletete!

Největším pokrokem v AI je tak zvaná obecná umělá inteligence, která si klade za cíl právě dokázat všechny výše zmíněné dovednosti a mnoho dalších. Podle odhadů odborníků na kybernetiku pravděpodobně dojde k prvnímu spuštění plnohodnotné obecné umělé inteligence už v roce 2029. Je nutné si však uvědomit, že konkurenční boj mezi technologickými giganty tento vývoj neskutečně urychluje. Ještě v roce 2020 byl oficiální odhad odborníků, že první obecné AI se nedočkáme dříve než v roce 2050. Stačily necelé tři roky, aby se tento odhad přiblížil o více než 20 let. Tímto tempem je klidně možné, že první stroje začnou „myslet“ jako lidi už příští rok. A to už dnes máme k dispozici nástroje, které se tomuto cíly neskutečně přiližují.

Jednou z nejpokročilejších aplikací blížící se obecné umělé inteligenci je program ChatGPT od společnosti OpenAI. Tohoto chatbota může zdarma každý používat a jeho schopnosti vás buď nadchnou nebo vyděsí.

Něco o společnosti OpenAI

OpenAI je výzkumná organizace zaměřená na umělou inteligenci, která byla založena v roce 2015 s cílem vyvinout pokročilé technologie umělé inteligence a zároveň zajistit, aby tyto technologie přinesly co největší užitek pro lidstvo. Společnost OpenAI má velké množství výzkumných pracovníků a inženýrů, kteří se zaměřují na řešení složitých problémů v oblasti umělé inteligence, jako jsou například rozpoznávání řeči, strojový překlad, strojové učení, robotika a mnoho dalšího.

OpenAI je známá také díky svému modelu GPT (Generative Pre-trained Transformer), který byl vyvinut pro generování lidsky znějícího textu, jako jsou články, eseje, příběhy a mnoho dalšího. GPT je také používán v různých aplikacích, jako je ChatGPT, který umožňuje uživatelům komunikovat s umělou inteligencí a získávat odpovědi na své dotazy. OpenAI se také aktivně angažuje v diskuzích o etických a společenských aspektech rozvoje umělé inteligence a snaží se zajistit, aby technologie umělé inteligence přinesly co největší prospěch pro celou společnost.

Pokud máte pocit, že v tomto popisu se vyskytují ohrané fráze a přijde vám trochu zvláštní, tak máte pravdu. Tento text totiž nevzešel z lidské hlavy. Jeho autorem je umělá inteligence. Konkrétně aplikace ChattGPT, kterou právě OpenAI provozuje.

Foto: Tom Veler

Popis splečnosti OpenAI podle ChatGPT

Ano, tento text je vytvořen za pomoci umělé inteligence, na kterou byl vznesen požadavek, aby řekla něco o společnosti OpenAI a toto je její odpověď. Zde bych rád poukázal na jeden svůj překlep. Nahoře si můžete všimnout, že jsem udělal chybu při zadávání pokynu. Namísto původně zamýšleného „Řekni něco o společnosti OpenAI.“ jsem omylem vynechal předložku „o“ a přidal na konec otazník i přesto, že jsem se na nic neptal, nýbrž zadával pokyn. Význam pokynu jsem touto chybou pozměnil. Chatbot však dokázal pochopit, že se nejspíš jednalo o chybu a dle svého uvážení si pokyn opravil a dle odpovědi můžeme vidět, že správně.

A to není zdaleka všechno, co tento chatbot dokáže. Je toho mnohem, ale mnohem víc. Vlastně by nám to mohl říct on sám.

Některé dovednosti ChatGPT

 1. Odpovědi na otázky: Jsem schopna odpovídat na různé otázky v různých oblastech, jako jsou například historie, věda, technologie, zábava a mnoho dalšího.
 2. Překlad: Můžu přeložit texty z jednoho jazyka do druhého. Podporuji mnoho jazyků, včetně angličtiny, francouzštiny, španělštiny, němčiny, čínštiny a dalších.
 3. Zpracování přirozeného jazyka: Můžu rozumět a interpretovat lidskou řeč a text, a to včetně rozpoznávání jazykových vzorců a gramatiky.
 4. Síťové vyhledávání: Můžu vyhledávat informace v síti na základě klíčových slov a frází a poskytovat uživatelům relevantní výsledky.
 5. Analýza sentimentu: Můžu rozpoznat emocionální tón textu a určit, zda je text pozitivní, negativní nebo neutrální.
 6. Generování textu: Můžu generovat texty v různých stylech a formátech, jako jsou například eseje, příběhy, zprávy a mnoho dalšího.
 7. Rozpoznávání obrazů: Můžu rozpoznávat a identifikovat objekty, tvary a barvy v obrázcích a fotografiích.
 8. Vytváření grafů a tabulek: Můžu vytvářet grafy a tabulky na základě dat, které mi uživatelé poskytnou.
 9. Predikce a doporučování: Můžu predikovat výsledky na základě dat a trendů a poskytovat doporučení v různých oblastech, jako jsou například finance, marketing, cestování a mnoho dalšího.
 10. Hlasové interakce: Můžu interagovat s uživateli pomocí hlasového rozhraní a poskytovat odpovědi na různé dotazy.
 11. Plánování a organizace: Můžu pomoci uživatelům s plánováním a organizací času, například vytvořením rozvrhu nebo seznamu úkolů.
Foto: Tom Veler

ChatGPT vyjmenovává své dovednosti. 1. snímek

Foto: Tom Veler

ChatGPT vyjmenovává své dovednosti. 2. snímek

Velký test umělé inteligence (AI)

V následující sérii článků se budeme dovednostem umělé inteligence aplikace ChatGPT nadále věnovat. Je mnoho dovedností, které nám může AI nabídnout a všechny tyto dovednosti může využít zdarma každý, kdo má přístup na internet. V našem týmu jsme si připravili sérii testů, které budeme v následujících měsících ChatGPT zadávat a které prověří mnoho vlastností této technologie od odpovídání na jednoduché otázky, přes tvorbu textu, doporučování různých míst, plánování výletů až po tvorbu excelovských tabulek nebo programování. Ověříme i „lidskost“ daného programu, zda umí projevit empatii či soucit, jaký má smysl pro humor nebo zda nám dokáže poradit v těžkých situacích a mnoho dalšího.

Je však nutné si uvědomit, že AI má svojí druhou stránku. Program se stále vyvíjí, zdokonaluje, ale hlavně se sám učí od lidí. Lidé však nejsou bezchybní a mnoho těchto neřestí se tak přenáší i do vlastností AI. Lidé často podléhají dezinformacím či propagandě, které se na internetu šíří. Tyto dezinformace pak může chatbot využít jako zdroj a může tak mnoho lidí nechtěně mystifikovat. Některé pokročilé činnosti jako například zdravotnictví nebo strojírenství nemá AI stále dostatečně zmapované, může tak předávat špatné, či neúplné informace. Ale také se rychle učí. Když nějakou činnost dnes nezvládne, není vyloučeno, že za týden bude již situace jiná. Na paměti je také třeba mít fakt, že ChatGPT má zatím omezený přístup k informacím a dění sleduje pouze do roku 2021. Nemá tak ponětí například o tom, že právě zuří válka na Ukrajině nebo že Česko si zvolilo nového prezidenta Petra Pavla.

Na závěr si vyzkoušejme první malý test

V původní verzi předchozího odstavce bylo mnoho chyb a překlepů, tak jsme nechali chatbota, aby ho opravil a řekl nám, jaké chyby našel a jak je opravil. A jak si vedl?

Foto: Tom Veler

Požadavek na opravu původního textu

Foto: Tom Veler

Opravený text včetně seznamu překlepů, které AI opravila

Původní text:

V následující sérii článků se budeme dovednostem umělé inteligence aplikace ChatGPT budeme dále věnovat. Je mnoho dovedností, které nám může AI nabídnout a všechny tyto dovednosti může využít zdarma každý, kdo má přístup na internet. V našem týmu jsme si připravili sérii testů, které budeme v následujících měsících ChatGPT zadávat a které prověří mnoho vlastností této technologie od odpovídání na jednoduché otázky, přes tvorbu textu, doporučování různých míst, plánování výletů až po tvorbu excelovských tabulek či programování. Ověříme i „lidskost“ daného programu, zda umí projevit empatii či soucit, jaký má smysl pro humor nebo zad nám dokáže poradit v těžkých situacích a mnoho dalšího.

Opravený text včetně seznamu opravených překlepů a chyb:

V následující sérii článků se budeme věnovat dovednostem umělé inteligence aplikace ChatGPT. Je mnoho dovedností, které nám AI může nabídnout, a všechny tyto dovednosti může zdarma využít každý, kdo má přístup k internetu. V našem týmu jsme připravili sérii testů, které budeme ChatGPT zadávat v následujících měsících, a které prověří mnoho vlastností této technologie. Tyto testy zahrnují odpovídání na jednoduché otázky, tvorbu textu, doporučování různých míst, plánování výletů a tvorbu Excelovských tabulek a programování. Ověříme také „lidskost“ daného programu, zda umí projevit empatii nebo soucit, jaký má smysl pro humor nebo jak nám dokáže poradit v těžkých situacích a mnoho dalšího.

 1. "budeme dovednostem umělé inteligence aplikace ChatGPT budeme dále věnovat" - redundantní slovo "budeme"
 2. "a všechny tyto dovednosti může využít zdarma každý" - chybějící slovo "nám"
 3. "které budeme v následujících měsících ChatGPT zadávat" - chybějící slovo "bude"
 4. "plánování výletů až po tvorbu excelovských tabulek či programování" - chybějící čárka po slově "tabulek"
 5. "zad nám dokáže poradit" - chybějící slovo "jak"

Jak zde můžete vidět, chatbot skutečně našel několik chyb a opravil je. Ze seznamu však není příliš jasné, o které chyby se jedná. První chyba byla, že jsem ve větě použil slovo „budeme“ dvakrát. To opravil. Ve druhém případě doplnil do věty chybějící slovo „nám,“ které však chybí v jiné části věty, než uvádí v seznamu. A třeba ve čtvrtém bodě nás upozorňuje na chybějící čárku mezi slovy „tabulek“ a „či.“ Slovo či však při opravě přepsal na „a,“ čárka zde tedy již být nemá. Můžete ale vidět, že úroveň korekce textu je poměrně vysoká, ovšem i po tom, co si necháte nějaký text opravit, doporučujeme vám si ho ještě jednou přečíst a podívat se, jestli chatbot na nějakou chybu „nezapomněl.“ To platí i o textech, které si necháte od AI vygenerovat. Už vícekrát se mi stalo, že tam chatbot měl gramatické chyby, zejména u skloňování slov.

Nakonec bych ještě rád prezentoval jeden svůj postřeh. Jakého pohlaví je umělá inteligence? Teď se nesnažím o genderovou hyperkorektnost, ale všiml jsem si jednoho detailu, který chatbotovi způsobuje drobný problém, který v jiných jazycích nejspíše nemusí vůbec řešit. A to zda o sobě má mluvit jako o muži či ženě. My, v našem týmu, jsme přesvědčeni, že pohlaví AI nelze stanovit. Stále je to jenom program, i když si s ním můžete psát jako s člověkem. Tento problém se týká zejména sloves v minulém čase. Já jsem před chvílí použil slovo „všiml.“ Kdyby však toto slovo použila žena, řekla by „všimla“ s koncovkou „a.“ Stejně jako u slov „použila“ a „řekla.“ Jaký tvar má však použít chatbot? To popravdě nevím, ale ani on sám v tom nemá jasno a někdy použije mužský tvar a jindy ženský tvar s koncovkou „a.“ Možná ani nechápe, jaký je mezi tím rozdíl.

Nezbývá, než nechat chatbota napsat nějaké rozloučení

Foto: Tom Veler

Závěr článku napsaný umělou inteligencí

Program ChatGPT je zajímavou ukázkou toho, co dokáže moderní umělá inteligence. V následujících článcích se budeme dále věnovat testování jeho schopností a ukážeme vám, jak se tyto dovednosti mohou použít v praxi. Doufáme, že nás budete v tomto putování následovat a společně objevíme nové možnosti, které nám umělá inteligence nabízí.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz