Hlavní obsah
Automobily a vozidla

Auta, automobily, autíčka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: tomlib
19. 9. 14:15

To množství cest a silnic, to množství těch automobilů, toho materiálu a práce, které na to všechno bylo potřeba, tolik přesných technologií, vůbec způsob pohonu. Je to omezeností mého života nebo na tom skutečně nejde něco do počtu?

Článek

Z normálního pohledu na tom není nic divného. Auta jezdí, mají silnice, lije se do nich benzín, prostě se jezdí jak se dá. Opět jak je mým zvykem mě napadají k tématu nějaké otázky. Předně jestli je takový pohon benzínem vůbec možný tak jak je předkládán. Není divné, že někde vyvěrá pod povrchem zemským tak cenná kapalina jako ropa nebo nafta? Někde se tam přeci musela vzít? To by musel být pořádně veliký dinosaurus, kdyby na něj jezdila a létala celá zeměkoule tolik desetiletí. Není to vlastně obrovské štěstí pro lidstvo, že to je tak? Není to jinak? Automobil váží třeba 1 tunu. Je vůbec představitelné, aby se taková hmotnost přesunula se 4-mi nebo 7-litry paliva – pozor – paliva o 100 kilometrů? Samozřejmě je tu i setrvačnost. Ale co třeba setrvačnost a rozběh a útlum motoru, kdy otáčky nabíhají velmi rychle i přes jeho kompresi. Benzín jsem viděl hořet, ale ne explodovat. A zase se mohu jen do prázdna ptát, jak málo máme celkově informací o věcech, které jsou denně okolo nás, i když je třeba nevlastníme. Zase by to mohly být obecné výpočty doplněné pokusy okolo výhřevnosti, rozpínavosti plynů, výkonu, dynamiky hmotnosti, teplotních ztrát a změn atd. Autem jsem dlouho nejel, ale tak nějak od oka mi to přijde celé jako nesmysl. Není třeba hloupé už jen samo o sobě přepravit jednu 60kg osobu automobilem s hmotností 15× vyšší? Proč? Kvůli čemu? No, jo, kdyby to bylo ale jinak, jak by to bylo. Možná je to tím, že když nějakou věc člověk nepoužívá, může se mu zdát po čase jako hloupost. Když jezdí autem, někam se dopraví, v horším případě může způsobit nějakou škodu, způsobit si bolest. Tak je to skutečné. No jo, ale to, že zahučí motor a ocitneme se někde jinde také nemusí být ta pravá realita.

Takže myk co nemáme auta a chodíme pěšky a jezdíme vlakem a autobusem – utěšujme se. Ty jejich blbý auťáky stejně nemůžou jezdit a tito lidé se stávají otroky vlastních halucinací. A jestli nás někam odvezou, stejně se vrátíme po svých zase domů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz