Hlavní obsah

Je periodická tabulka blbost?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: tomlib
2. 9. 11:14

Máme všechny potřebné informace, které potřebujeme k pochopení periodické tabulky, nebo jsou zde naopak věci, které systému odporují. Je to spíše komunikační nástroj?

Článek

Periodickou tabulku se učí děti asi v sedmé třídě na základní škole. Je to hloupé, ale já to za celou dobu nepochopil. Pro mě to zůstává spíše poměrová tabulka slučování prvků, ale je to skutečně tak? Pokud si dobře vzpomínám tabulka hovoří o tom, že změnou protonového čísla vznikne jiný prvek, má nějaký systém v elektronech a obalech jader atomů. Mě na tom však není jasné, že se nedozvídám další základní věci například, za jakých okolností má jaký prvek jakou mocnost, jak vytvářet sloučeniny a pokud je v prvcích systém měl by být asi systém i ve výsledných vlastnostech jejich sloučenin. Tabulka je matematika a elektřina, ale nezapomíná se na všeobecné vlastnosti prvků jako je barva a jejich fyzikální a chemické vlastnosti? Jde opravdu slučovat všechno možné mezi sebou? Je to zase něco, co si žáci musí domyslet a odvodit sami. Jde o to, že je to celé zase hypotéza bez důkazů. Proč, když něco vysvětlujeme nezačínáme od začátku. Od příkladů, na základě kterých byl systém vytvořen, jak jsme k výsledkům došli. Co nám dalo právo uvádět rychlost světla a hmotnost atomů atd. Proč převádíme všechny konkrétní věci do nehmatatelné roviny a zatěžujeme tím děti, které v tom věku mají úplně jiné zájmy, které směřují spíš k hmatatelným věcem. Proč, když je učíme chemii s nimi neděláme pokusy, nedokazujeme svá tvrzení praxí. Místo toho jim motáme hlavu něčím, co vlastně nemusí být ani pravda. Pak tu jsou třeba ještě ty výbušniny. Zase, i když to nemám přesně opřené o čísla mohu říct, že je zde určitá nesrovnalost. Výbuch znamená rychlé uvolnění energie a vzniku plynu. Co se ale uvolní třeba z TNT? Je tam dusík, kyslík, vodík, ale je ho tam opravdu tolik, nebo je tlak tak velký, že může roztrhnout kámen? Pokud si vezmu srovnání, má třeba tlaková lahev větší pevnost než kámen? Udrží skála třeba plyn v kapalném stavu? O jakou „energii“ tam tedy jde. Pak jsou tu třeba věci s hořením, které je údajně oxidace, což zase může a nemusí být úplná pravda něco se mi na tom úplně nezdá. Pak tu jsou věci s radioaktivitou. Co to ale přesně znamená? To že místo uhlí zatopí v pekle pod kotlem plutoniem nebo uranem? Myslím, že pro takovou představu štěpné reakce mám zase málo vysvětlení a informací a pokud jich někdo dává jen část měl by raději mlčet.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz