Hlavní obsah
Umění a zábava

Zdálo se mi o slonech: Autorka a ilustrátorka Monika Fousková opět potěší dětskou duši i dospělé

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: S laskavým svolením Moniky Fouskové
13. 4. 8:59

Monika Fousková se po úspěchu své první knihy s názvem Navěky duší slon rozhodla, že napíše její pokračování, které stejně jako její prvotina potěší nejednu dětskou duši, ale přivede k zamyšlení i mysl dospělých.

Článek

Monika Fousková je malířka, ilustrátorka a poslední tři roky i autorka knih pro děti a dospělé. Její kniha Navěky duší slon si získala velkou oblibu. Čtenáři autorku chválí, že nejenže dokáže zaujmout dětské publikum, které při čtení řádků její knihy zapojuje fantazii a hltá každé písmenko, ale její příběhy jsou i velmi poučné a vedou k zamyšlení o nejrůznější tématech, která mohou trápit nejednoho dospělého.

Foto: S laskavým svolením Moniky Fouskové

Náhled knihy Moniky Fouskové „Zdálo se mi o slonech“

Autorka se po 2 letech od vydání prvního dílu rozhodla, že si oblíbený příběh zaslouží pokračování. A tak vzniklo pokračování broukosloního příběhu s názvem Zdálo se mi o slonech. Kniha rozvíjí příběh nerozlučných přátel, brouka a slona, ale dává mu nový rozměr. Kromě nových zvířecích přátel a lidí, které povětšinou vystupovali i v první díle, se hrdinové příběhu poprvé setkávají i s dětmi. A mysl takového pohádkového zvířete v kombinaci s  dětskou nevinností, avšak neustálou zvědavostí, zaručují napínavé dobrodružství.

Foto: S laskavým svolením Moniky Fouskové

Brouk a sloni se v tomto díle konečně potkávají s dětmi

Tentokrát je příběh provázanější, nejedná se o tolik samostatné epizodní příběhy. Kromě přátelství, něhy, porozumění i zábavy v něm najdete i dobrodružství, nebezpečí a ponaučení. Čeká nás totiž velká výprava do neznáma.

Kniha vyšla autorčiným samonákladem a opět si ji sama vlastnoručně ilustrovala. A pokud znáte první díl, tak víte, že její obrázky jsou opravdu nádherné. Kniha udělala radost i jako dárek dětem v dětských domovech.

Foto: S laskavým svolením Moniky Fouskové

Přáníčka s ilustracemi z knihy „Zdálo se mi o slonech“

První reakce na druhý díl příběhu jsou velmi pozitivní:

„Líbí se mi, že můžu knížku předčítat půlročnímu prckovi a ani trošku se u ní nenudím. Už ji čteme napodruhé a objevuji zase nové věci.“

„Synovi se knížka moc líbila, ale myslím, že některá skrytá poselství jsem pochopila spíš já než on. Takže to není „jen“ dětská knížka.“

„Ve vašich knihách jsou ukrytá velká moudra pro osobní růst, nejen dětí. Moc se mi líbilo, že je můžu dětem pohádkovou formou předávat a povídat si s nimi o tom, jak zvládat různé životní situace.“

Foto: S laskavým svolením Moniky Fouskové

Druhá kniha je obsáhlejší a má více kapitol, stejně tak i ilustrací. Je vidět, že autorce se to v hlavě nápady jen hemží. Příběh z prvního dílu se zde krásně rozvíjí, detailněji se vykreslují charaktery postav, přesto můžeme říci, že jde o samostatný svébytný a nový příběh. Ale stále je o broukovi, který se i přes jeho maličkost kamarádí se slony a společně zažívají své radosti, strasti, smutky i dojemné okamžiky. Prostě jak to má u nejlepších přátel být.

V naší recenzi si dovolujeme osobní poznámku, kterou bychom autorce rádi vyjádřil náš dík. Kniha nám již nyní dělá doma radost a chystáme se na druhé čtení. Je hezké vědět, že i v dnešní době, kdy někdy zapomínáme na to, že lidský život se má žít a ne jen prožít, může vzniknout něco tak krásně čistého.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz