Hlavní obsah
Seberozvoj

Umění nebýt chvíli online

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/internet-whatsapp-smartphone-3113279/
7. 6. 14:26

Dnešní doba je rychlá a plná společenských tlaků. Je dnes ve společnosti více stresu nebo ho jen neumíme zvládat?

Článek

Lidé jsou vystaveni stále většímu tlaku dosahovat úspěchu ve své práci, ve vzdělávání nebo ve svém osobním životě. To může vyvolat pocit neustálého spěchu a stresu. Tak tomu bylo asi v každé době. Co se za poslední léta tak změnilo?

Co vnímám jako častý spouštěč stresu za posledních několik let, je stále větší rozmach sociálních sítí a sledování jejich obsahu, okamžitý přístup k informacím a neustálou konektivitu. I když to má mnoho výhod, může to také vést k pocitu neustálého naléhání a přetížení informacemi. Lidé jsou často vystaveni požadavkům na okamžitou reakci a neustálému sledování sociálních médií, což může negativně ovlivnit jejich pocity a v některých případech i jejich zdraví.

Mnoho z nás začíná už ráno po probuzení. Ještě ani nevylezeme z postele a už se vrháme po telefonu, abychom si přečetli nejnovější zprávy (nebo zbytek toho, co jsme si nepřečetli těsně před usnutím). U snídaně sjíždíme sociální sítě, aby nám něco neuniklo. Tvůrci reklam si mnou ruce. I když to možná není úplně zjevné, i tohle nás vyčerpává a ubírá energii. A když máme náhodou volnou chvíli, třeba při čekání na autobus, skláníme zase hlavu nad telefonem.

Je škoda promarnit tolik času, který, i když si to někdy neuvědomujeme, není neomezený. Co takhle si udělat čas od času den, kdy online svět na chvíli necháme žít jeho životem a budeme žít ten náš reálný? Není to tak složité. Tak třeba ráno místo čtení zpráv v posteli zkusit pár protahovacích cviků. U snídaně nesjíždět sociální sítě, ale zkusit se socializovat s ostatními členy rodiny. Nebo třeba s kočkou - tím se výrazně sníží riziko ranní hádky. A při čekání na autobus je vhodná chvíle zavolat babičce nebo dědečkovi. Zeptat se, jak se jim daří a vyslechnout pár důchodcovských stížností sice nepřidá energii vám, ale jim zcela určitě ano.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora