Hlavní obsah
Sport

I Andorra má své hokejové hvězdy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Václav Prokůpek

Celek Andorry hraje druhou španělskou hokejovou ligu.

12. 11. 7:23

Andorra je šestnáctou nejmenší zemí na světě podle rozlohy, jedenáctou nejmenší podle počtu obyvatel (asi 77 000) a šestou nejmenší v Evropě. A budete se divit: I v této zemi se hraje lední hokej!

Článek

Andorra se stala přidruženým členem mezinárodní federace ledního hokeje 4. května roku 1995. Prezidentem svazu pro lední hokej (ledních sportů) je Josep Garcia. Andorra má celkem 89 registrovaných hráčů (27 mužů, 30 žen a 32 juniorů). V zemi se nachází jedna hala, ve které se dá hrát lední hokej, ve městě Canillo, její název je Palau de Gel d’Andorra a maximální divácká kapacita čítá 1 500 návštěvníků v jeden moment.

Andorra nemá jediného registrovaného rozhodčího. Vzhledem k tomu, že Andorra není plným členem mezinárodní federace ledního hokeje, tak se nemůže zúčastňovat mistrovství světa, z čehož nám vychází jednoduchá rovnice, nemůžou se zúčastňovat mistrovství světa, nejsou zahrnuti v žebříčcích mezinárodní federace ledního hokeje. V Andoře se lední hokej začal hrát v roce 1987, kdy se otevřela výše zmíněná hala Palau de Gel d’Andorra. V roce 2017 se konal v Andoře premiérový ročník Development Cupu, kterého se kromě reprezentace Andorry dále zúčastnily reprezentace Maroka, Irska a Portugalska. V prvním mezinárodním utkání se utkali s Portugalskem, Andořané po dvou třetinách vedli 2:1, ale zápas k vítěznému konci nakonec nedotáhli a prohráli po nájezdech 2:3. V dalších dvou zápasech prohráli s Irskem těsně 3:5, přičemž jim to prohrála první třetina, ve které nechali Iry utéct do dvoubrankového vedení. S Marokem prohráli 3:9. V boji o bronz se znovu utkali s Portugalskem, ve kterém Portugalci byli o chlup lepší a vyhráli 5:3.

O rok později na dalším Development Cupu Andořané úspěšně prohráli všech pět odehraných zápasů. V roce 2022 se kromě mužské reprezentace představila i reprezentace ženská. Mužská odehrála v mých očích v ten rok vůbec nejlepší Development Cup, jelikož dokázali remizovat s Iry 6:6 a v předposledním zápase naprosto rozdrtili reprezentaci Portugalska vysoko 13:0. V celkovém součtu jim to stačilo na páté místo z šesti reprezentací. Vůbec první ženský Development Cup se uskutečnil v Kuvajtu. Soupeřkami reprezentantek z Andorry byly reprezentantky Irska, Kolumbie, Kuvajtu, Spojených arabských emirátů a Lucemburska. Z pěti odehraných zápasů si odnesli pět porážek a děsivou brankovou bilanci. Po konci turnaje byla jejich gólová bilance 1:55, přičemž tu jednu čestnou branku vstřelily proti reprezentaci Spojených arabských emirátů, které skončily na čtvrtém místě. Na letošním Development Cupu se mužská reprezentace poprvé nezúčastnila. Představa plnohodnotné hokejové ligy v této zemi s jedním stadionem by byla více než šílená. V Andoře jako takové se nenachází kromě plnohodnotné ligy ani plnohodnotný hokejový tým. Zápasy jsou zde na amatérské úrovni a spíše jsou takové exhibičního rázu. Sem tam se poštěstí a složí tým, který vyjede za hranice a zahraje si ve Francii či Španělsku. Andoře by určitě pomohlo, kdyby se jim podařilo složit alespoň dva týmy, které by hrály pospolu. Přemýšlet o nějaké vlastní lize je momentálně utopie, avšak jak už jsem nastínil, kdyby se jim podařilo složit stabilní tým, který by pravidelně hrál třeba ve Francii či Španělsku, tak by to pro andorský hokej byl obrovský posun vpřed.

Největším problémem není nechuť hrát hokej ze strany Andořanů, ale věčný sok v podobě nedostatečných financí. V současnosti se zkrátka čeká na to, kolik financí bude do ledního hokeje v Andoře puštěno a podle toho se může lední hokej v této zemi rozšiřovat dál. Nicméně abych nebyl tak negativní, tak musím uznat, že lední hokej tu po malých krůčkách rozvíjejí od těch 90. let a je to znát, ač je to mravenčí práce. Mezi lety 2010 – 2011 existoval klub Andorra HG, který se zapojoval do dění druhé španělské hokejové ligy. Jednoznačně největší hvězdou andorského ledního hokeje je Max Fuld (narozen v roce 1997). Fuld se sice narodil již ve Spojených státech amerických, ale hrdě reprezentuje Andorru. Zkušenosti má z amerických univerzitních lig. Při poslední účasti Andorry na Development Cupu se stal jejím nejproduktivnějším hráčem a z pěti zápasů si připsal celkem sedmnáct kanadských bodů za dvanáct branek a pět asistencí, což znamená, že byl součástí u více než poloviny branek Andorry na tomto turnaji. Další velkou andorskou hvězdou je Gerard Avila Fitzsimons (rovněž narozen v roce 1997), který je s devatenácti kanadskými body nejproduktivnější hráč andorské reprezentace za celou dobu.

Dále stojí za zmínku hráči se zahraniční zkušeností, jsou to například Alex Palmitjavilla, Louison Courcol či Marc Arauz Lamouroux, který tedy již ukončil kariéru. Pro Andorru je jedině dobře, že jejich dvě největší hvězdy jsou relativně ještě mladé a mohou andorský hokej posunout dále. Horká želízka v ohni můžou být i tři hráči, všichni ročník 2009, kteří hrají ve Španělsku v lize do 18 let. Jsou jimi Tomas Garcia (útočník), Francesc Alvarez (obránce) a Nil Franceschi (brankář).

Použité zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz