Hlavní obsah

VIZE BUDOUCÍCH VOLEB

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavel Müller

Vítězná volební pětikoalice

15. 9. 11:10

Při minulých volbách nebyl 1 vítěz, jak by bylo logické, ale absurdně se těch vítězů skoalicovalo hned 5. Tato volební fraška nabízí levný precedens pro vícečetné koalicování v příštích volbách. Kolik?

Článek

Celou historií lidstva se, jako stříbrná nit, táhne povědomí, že vítěz jakýchkoliv voleb je jen jeden, ať už šlo o volby demokratické, nebo absolutistické nedemokratické. Proto se vlastně volby uspořádávají, třeba i formálně. Zlatou výjimkou jsou ale minulé volby v „předemokratizované“ ČR, to bylo najednou vítězů 5! Jak je to možné?

Mocichtivé politické strany s minimálními preferencemi se také chtějí dostat k lizu. Ale normálním solidním a regulérním způsobem by ve volbách neprošly. Proto vymyslely unikátní trik v historii voleb – koalicování. To se 5 pidistran s 5 předsedy zakuklilo do koalizující membrány, aby v této kukle vítězně prošly volebním sítem. Pak protrhly membránu a z ní se vykulilo 5 stran s 5 předsedy – 5 vítězů, kteří se následně budou rvát o státnickou moc a koryta. Je trestuhodné, že se této nezákonnosti „nevšimly“ státoprávní orgány, a že umožnily tuto zrůdnou anarchii.

Ale je to tady. Pětikoalice vládne jak nejhůř to jde. Jak by ne, vždyt jsou tam osoby, které by skoro nikdo legálně nevolil. Ale je tady také nebetyčný precedens – koalicování za účelem volebního úspěchu. Toho si jistě všimli kandidáti do nastávajících voleb. Takže se může očekávat exploze tak osvědčeného vícekoalicování. Když prošlo 5, tak proč ne 10, nebo 15koalice. A proč neskoalicovat rovnou všechny kandidující strany. Pak už by nákladné volby vůbec nemusely být – zvítězili by všichni registrovaní zájemci. Ale co teď s těmi tisícovkami korytachtivých natěšenců, kteří tak touží po státnických funkcích? Mám radu, která by se mohla ucházet o nobelovku a stála by jen 1 Kč!

Na Hradčanském nádvoří by nastoupili předsedové všech „vítězně vykoalicovaných“ stran, aby za přísného dohledu nezávislé volební komise vyřazovacím způsobem házeli korunou tak dlouho, až by se vyselektoval potřebný počet ministrů a státních funkcionářů. Těm, kterým nepřálo štěstí, by se svěřily posty poradců a asistentů. Tím by se ušetřily miliardy Kč, a při tom výsledek by byl ekvivalentní minulým pětikoalicovým volbám.

Že je to absurdní nesmysl? Není! Zvykli jsme si na to, že žijeme v tomto „demokratickém“ chaotickém světě, kde je neomezená svoboda, takže jsou možné všechny nemorální křivárny. Zatím to ignorujeme, protože se nám pořád daří dobře, ale postupně se z nás stávají spokojené konzumující ovce. Prozatím spokojené! Zejména mladší generaci společenské dění nezajímá, přestože na ni v budoucnu nutně tvrdě dopadne veškerá společenská anarchie.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz