Článek
Jezerní slať je rašeliništěm rozvodnicového typu, leží v nadmořské výšce 1058-1075 metrů a rozléhá se na přibližně 103 hektarech s průměrnou vrstvou rašeliny 2,5 metru. Z rašeliniště vytékají 2 potoky, Hamerský potok vede vodu do Vydry a Kvildský potok do Vltavy. V oblasti slati se vyskytuje vzácná fauna a flóra. Ze vzácného rostlinstva je vidět třeba bříza zakrslá, kleč horská a suchopýr pochvatý. Vyskytuje se tady ohrožený tetřívek obecný. K dalším živočichům patří rys ostrovid a množství motýlů.
Toto rašeliniště bylo v 19. a 20. století odvodněno a částečně vytěženo. Těžba je v této oblasti stále patrná.
Zajímavostí je, že v roce 1987 byla na tomto rašeliništi naměřena nejnižší teplota -41,6 °C. Je to jedno z nejstudenějších míst našeho území.
Naučná stezka
Délka stezky je asi 0,5 kilometru po zpevněné cestě, kterou zvládne kočárek i vozík. Kvůli tetřívkovi je toto rašeliniště uzavřeno od října do června.
Auto necháme na parkovišti mezi Kvildou a Horskou Kvildou a jdeme štěrkopískovou cestou mírně z kopce asi 250 metrů, kde navážeme na dřevěný povalový chodník. Ten nás dovede k dvoupatrové vyhlídkové věži, kterou začíná stezka a tady se nachází i 2 informační tabule. Potom pokračujeme 100 metrů až na vyhlídku s nádherným výhledem po celé slati a horské vrchovině.