Hlavní obsah

Jistě, že škola od devíti! A nejen to…

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

5. 9. 10:46

Každý začátek nového školního roku vybízí k otevírání pandořiných skříněk s bolestmi českého školství, nejsem pro dlouhodobé znovuzavírání témat, navíc je 21. století..

Článek

Minimálně DRUHOSTUPŇOVÝM a STŘEDOŠKOLSKÝM studentům bych možnost se přirozeně vyspat na hodinu, třeba od 9, přála. Argumenty typu „vození za ručičku“ (jakékoli nároky na rodiče) zde 100% odpadají, výzkumy duševního zdraví náctiletých jsou JEDNOZNAČNĚ pro, v Evropě, do které se „cpeme“ je to NORMÁLNÍ. Proč vůbec rigidně lpíme na buzení, když všeobecně víme, že tím dospívajícím zdravotně škodíme? A proč se vůbec divíme, že „ten holomek“ pospává na nulté hodině od 7 i na hodině od 8, ani by tam nemusel chodit, žejo.. No nemusel. Odpovědí není a nemůže být nepřizpůsobivost regionální dopravy. Např. také svoz dětí školními autobusy je též ve světě běžný, rodiče zatím vklidu pracují - finance mají i na větší nesmysly než toto.

U MENŠÍCH dětí je podceňována otázka: zda-li je škola ODKLADIŠTĚM dětí pracujících rodičů? Není! Ze zákona je to především instituce VZDĚLÁVACÍ. Tímto posláním dokonce ustanovuje povinnost docházky do ní = za účelem VZDĚLÁVÁNÍ upírá dětem ve vývinu možnost se zdravě vyspat do svítání. Frontální výuka 8-13(+-) má však se VZDĚLÁVÁNÍM pramálo společného. Flexibilní začátek pracovní doby je dnes v mnoha případech běžný, důležitější je produktivita. Přijde-li dítě 8:01(!), protože třeba úměrně svému věku hold sedělo na záchodě a ujel mu autobus, hned je oheň na střeše, dítě v papiňáku výslechu pí. uč., černý puntík. Proboha proč? Skutečně nelze upřednostnit to VZDĚLÁNÍ nad disciplínu z dob Marie Terezie? A co kdyby kdož chtějí chodili v 8 a kdož chtějí v 9? Není pravda, že to nelze, třeba by to rozředilo třídy praskající ve švech, umožnilo 1h denně individualizaci práce v menších skupinách, otevřelo prostor pro občerstvení frontální výuky od zvonění do zvonění, zvýšilo v dětských očích atraktivitu dění. Řešení je více, ale ne, v ČŘ jsme kategoricky nereformovatelní. Zjevný odliv dětí rodičů, kteří platí školy ze svých daní, aby pak pod nálepkami individuálního vzdělávání jejich děti do nich nechodily a v podruhé zaplacených ne-školách se reálně vzdělávaly je smutné téma samo o sobě.

Mám nadané dítě. S chronickým astmatem. Potřebovalo by se vyspat, místo toho vstává v 6 a chodí se do školy (jediné v malém městě) nudit. Mj. čtení vlastních encyklopedií zakázáno, frontální výuka, kde se nedozví nic nového nade vše, hlavně když nepřijde pozdě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz