Článek
Tato podpora přerozdělovaná mezi kluby je výrazným nárůstem oproti předchozím sezónám a pro mnohé kluby znamená zásadní injekci do rozpočtu.
Peníze, které mohou změnit osudy klubů
Každý z dvanácti týmů obdrží téměř 11,8 milionu korun, což je dvojnásobek oproti minulému ročníku. Tento příspěvek se však netýká čtyř největších klubů, Sparty, Slavie, Plzně a Mladé Boleslavi, které hrají základní skupiny evropských pohárů. Tyto týmy získávají výrazně větší příjmy přímo z účasti v těchto soutěžích. Pro kluby mimo elitní čtyřku však přicházejí tyto peníze v pravý čas. Některé je využijí na posílení kádru v zimním nebo letním přestupovém období, jiné budou díky nim lepit napjaté rozpočty a zajistí si stabilní provoz. Především pro menší celky, které mají omezené příjmy z televizních práv a sponzoringu, jde o klíčové prostředky.
Tzv. Solidarity payment je součástí systému přerozdělování výnosů z Ligy mistrů, Evropské ligy a Konferenční ligy. Tento mechanismus zajišťuje, že peníze vydělané elitními týmy nezůstanou pouze v jejich rukou, ale částečně podpoří i další kluby v jednotlivých asociacích. Česká republika si v rámci tohoto systému polepšila díky zlepšené pozici v národním koeficientu, kde aktuálně drží devátou příčku. Toto umístění přináší nejen vyšší podíl z výnosů, ale také reflektuje výkony českých týmů v evropských soutěžích.
V sezóně 2024/25 je Česká republika na devátém místě v žebříčku mimo elitní pětici zemí, což jí přineslo částku 5,624 milionu eur. Z těchto prostředků je nyní přerozděleno 70 % podle pozice v koeficientu a 30 % na základě příjmů nejúspěšnějšího klubu dané asociace. Z pohledu fanouška je tohle skvělá zpráva. Kluby, které nemají možnost sahat po trofejích v evropských pohárech, díky těmto penězům dostávají šanci držet krok s nejlepšími. To by mohlo pomoci i ke zvýšení kvality zápasů Chance Ligy a přilákání většího počtu fanoušků na stadiony.
Význam pro český fotbal
Přísun těchto peněz může výrazně ovlivnit konkurenceschopnost týmů Chance Ligy. Kluby si mohou dovolit investovat do posílení kádru, zlepšení infrastruktury nebo rozvoje mládeže. Některé týmy, které dlouhodobě bojují s finančními problémy, mohou díky těmto prostředkům získat klid na práci a stabilizovat své fungování. Pro český fotbal je však důležité i nadále udržovat a zlepšovat své umístění v koeficientu. Klíčovým úkolem zůstává zachovat silné zastoupení týmů v evropských soutěžích a pokračovat ve sběru bodů, které zajistí příznivou pozici i pro další sezóny. Finance od UEFA dorazí na přelomu února a března 2025. Kluby už nyní plánují, jak s nimi naloží. Zatímco některé budou investovat do okamžitých sportovních výsledků, jiné mohou hledět více do budoucna a zaměřit se na dlouhodobý rozvoj.
Zlepšení pozice v koeficientu a vyšší solidární platby jsou důkazem, že český fotbal na evropské scéně začíná znovu získávat své místo. Je však klíčové, aby si tento trend udržel. Jakmile by výkony v evropských pohárech poklesly, koeficient i solidární platby by šly opět dolů. Na druhou stranu to není jen o penězích. Fanoušci často upozorňují, že českým klubům chybí vize a dlouhodobé plánování. Možná právě tyto finanční injekce by mohly být impulsem k tomu, aby se kluby zamyslely nad svou strategií a nepodléhaly pouze krátkodobým cílům. Z pohledu českého fotbalu je to jednoznačně krok správným směrem. Teď je jen otázka, zda kluby dokáží tento dar využít skutečně efektivně. Pokud ano, můžeme se těšit na atraktivnější ligu a lepší reprezentaci na evropské scéně. Pokud ne, zůstane to jen promarněnou příležitostí.
Autor: Nicolas Rigo