Článek
Já bych lidem z ciziny nedovolil se míchat do českých voleb, protože nechápu, když tady dlouhodobě nežijí, proč by měli mít právo o tom taky rozhodovat. Nicméně oni to vidí jinak a bohužel to nemá cenu rozpitvávat. Mnohým těm lidem jde o velký finanční příjem, proto jdou do ciziny, tam žijí a volí ty strany a hnutí, co kašlou na obyčejné lidi. Detailněji jsem to napsal v článku https://medium.seznam.cz/clanek/kvirenc-lide-zijici-v-zahranici-by-nemeli-volit-v-ceskych-volbach-40587
Za zamyšlení stojí jiná věc. Když byly tento rok prezidentské volby v USA, mohli si Američani vybrat mezi Kamalou Harrisovou a Donaldem Trumpem. Kdybych měl americké občanství a bral v potaz to, jak média mluví o těch dvou kandidátech, potom bych to hodil Harrisové. Nicméně kdybych v té zemi žil, potom bych nejspíš volit nešel, protože jako obyčejný člověk bych se bál těch přistěhovalců a když Harrisová selhala v řešení migrace, což měla jako víceprezidentka na starost, neviděl bych důvod ji volit (Trumpa kulantně řečeno nemám v lásce).
Jde o to, že jedna věc je v té zemi žít a na vlastní kůži pociťovat politiku těch lidí a druhá věc je to jen slyšet. Když média před českými prezidentskými volbami psaly o tom, jak v zahraničí o Pavlovi píšou skvěle a o Babišovi odporně, je to jeden úhel pohledu. Je to z toho elitářského mainstreamového pohledu. Ale na pohled obyčejných lidí se nedívá. Voliči Babiše měly důvody, proč ho volit. Já ho šel volit a za spasitele ho nepovažuju.
Kdyby měl současný prezident protikandidáta s méně pochybnou minulostí a příšernou rétorikou, možná bychom měli na Hradě někoho jiného. Harrisová nevyhrála hlavně proto, že byla nijaká. Na Slovensku ze stejné logiky neporazil Ivan Korčok Petera Pellegriniho. Ale to by bylo na jiný článek řešit, proč Trump nebo Pellegrini zvítězili. Mně jde o jiný pohled na volby pro lidi žijící v zahraničí.