Článek
„Pokud se jedná o válečný stav, je v podstatě jakákoliv osoba, která do konfliktu vstoupí, legitimním cílem,“ zdůraznil v rozhovoru pro Radiožurnál, který zveřejnil web irozhlas.cz, Zdeněk Petráš, plukovník generálního štábu v záloze, k atentátu na generálporučíka ruské armády Igora Kirillova, jehož zabila bomba nastražená v elektronické koloběžce. Tuto akci provedla podle webu seznamzpravy.cz ukrajinská tajná služba SBU a jedná se o její velký úspěch.
Napadá mne ještě jiný výstižný výrok pro tuto situaci, a to výrok starého pana profesora z filmu Vyšší princip. „Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem.“ Můžeme to přirovnat k zabití zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. České parašutisty, kteří jej poslali na onen svět, také jistě většina z nás nepovažuje za zločince a teroristy.
Ukrajina je Ruskem bezdůvodně napadenou zemí a má právo na obranu. Jakýkoliv ruský voják je proto legitimním cílem útoku bránící se strany. Navíc generál Kirillov byl brán jako spolupachatel válečného zločinu a viník použití zakázaných chemických zbraní proti ukrajinským vojákům. Ty jsou přitom zapovězeny již Ženevským protokolem z roku 1925, jak uvedl web eurozpravy.cz. Rusko je také obviňováno z použití chemických látek proti civilistům. Konkrétně se jedná o nervový jed novičok, kterým byli otráveni Sergej Skripal a jeho dcera a také opoziční politik Alexandr Navalnyj.
Rusové se na Ukrajině dopustili mnoha zločinů proti lidskosti, z nichž nejznámější je masakr civilistů včetně vražd žen a dětí v Buči. Kdyby Ukrajinci provedli v Moskvě například bombový útok v metru, při kterém by zemřeli civilisté, jednalo by se bezpochyby o teroristický čin. Oni však zabili jednoho z nejvyšších ruských velitelů zodpovědných za agresi proti jejich zemi.
Tato zdařilá akce má pro Ukrajinu významný psychologický efekt. Ruští vojáci včetně nejvyšších důstojníků si nemohou být na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase jistí svými životy a někteří z nich začínají propadat panice.
Anketa
Zdroje: