Článek
Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi diskutovala v přítomnosti prezidenta a náčelníka generálního štábu armády o tom, v jakém stavu je obranyschopnost Česka. A protože na jednání měly zaznít i utajované informace, rozprava nakonec probíhala v neveřejném režimu. To znamená, že nebylo dovoleno pořizovat jakýkoliv zvukový a obrazový záznam.
Andrej Babiš si to okamžitě vyložil tak, že chce stávající vládní koalice bránit tomu, aby lidé slyšeli názory hnutí ANO na koncepci armády. A tak se společně s SPD tyto dvě hnutí rozhodly schůzi bojkotovat. Tím ale ukázal pouze to, že pohrdá jakýmkoliv jednání, které nemůže zužitkovat pro vytloukání politických bodů.
Bezpečnost Česka nemá být předmětem předvolební kampaně
Kdyby jednání bylo veřejné, Babiš a další poslanci hnutí ANO by se jistě jako vždy vymezovali proti veškerým vládním krokům a návrhům. Zřejmě bychom si opět poslechli, že navyšování výdajů na armádu je zbytečné a že Rusko pro nás není přímá hrozba. Jednoduše místo konstruktivní debaty by se ve Sněmovně ze strany ANO opět odehrálo jen populistické divadlo pro voliče.
To je velmi smutné a ukazuje to, že hnutí ANO i SPD pohrdají českou bezpečností. Vždyť tento základní národní zájem by měl být vysoce nadřazený politikaření, které Babiš i Okamura vytrvale předvádějí. Je v pořádku vymezit se vůči vládě. Ale odmítat naprosto vše včetně konstruktivní diskuze týkající se takto závažných témat by mělo být tabu. Opravdový státník se dokáže v klíčových otázkách bavit i se svými oponenty.

Volební kampaň by si měl Andrej Babiš nechat na mítinky s voliči. Na tak důležité momenty, jako je řešení české obranyschopnosti, politikaření opravdu nepatří.
ANO ukazuje svou bezohlednost opakovaně
Není to ale první případ, kdy se hnutí ANO chtělo za každou cenu vymezit vůči vládě, i když tím jde přímo proti zájmům Česka. V živé paměti můžeme mít ještě například plánovanou schůzku k důchodové reformě. Tam se sice zástupci ANO shodli s vládou na tom, že věk odchodu do důchodů bude nutné posunout, ale hned vzápětí to popřeli. Každopádně o tom, že Babiš a jeho spolupracovníci v této otázce lhali, svědčí i oficiální zápis z jednání.
I zde šlo o jediné - za každou cenu se vymezit proti vládě a populisticky si získat přízeň odpůrců zvyšování důchodového věku. Co na tom, že za pár let nebude za současného stavu na penze kde brát a zvýšení věku pro odchod do důchodu bude i podle odborníků nutné. Andrej Babiš a hnutí ANO jednoduše své kroky řídí podle toho, co jim přinese nejvíce politických bodů. Budoucnost Česka je zřejmě až druhořadá. Voliče by si klidně koupili na dluh budoucích generací.
Babiš dal přednost politickým bodům i za covidu
A stejnou politickou hru převáděl Babiš i v září 2020, kdy v České republice narůstal počet případů nákazy covidu. Hejtmani, opozice i tehdy koaliční sociální demokraté tehdy vyzývali vládu v čele s Babišem, aby obnovila činnost Ústředního krizového štábu.
Babiš však odmítal s tím, že činnost Rady pro zdravotní rizika je dostačující. Hlavním důvodem k tomu byla obava Andreje Babiše, aby tímto krokem nezískal na popularitě tehdejší vicepremiér Jan Hamáček. Babiš i tehdy ukázal, že své politické zájmy upřednostní před čímkoliv, včetně opatření proti šíření smrtícího viru.

Voliči by se neměli nechat znovu opít předvolební rétorikou hnutí ANO. Andrej Babiš totiž dělá jen to, co je pro něj výhodné k získání voličů.
Voliči by si měli této bezohlednosti všímat
Doufám, že voliči toto bezbřehé politikaření sledují s nelibostí a patřičně jej ohodnotí u voleb. Jedna věc je konstruktivní kritika opozice vůči vládě, druhá věc je ale torpédování jakékoliv vládní iniciativy. Hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem předvádí opakovaně to druhé. Nyní se k němu přidal ještě Tomto Okamura a SPD.
Jsou ochotni dát přednost politickým bodům před konstruktivním řešením otázek klíčových pro Česko. Vypovídá to o bezohlednosti a neúctě, s jakou jsou někteří lidé ochotni ke své vlastní zemi přistupovat. Rozhodně bych si nepřál, aby tito politici stáli v čele příští vlády.