Článek
Panuje všeobecné přesvědčení, že korespondenční volby pomohou demokratickým stranám k vítězství ve volbách. A že díky nim bude odražen útok populistů a nacionalistů, kteří by chtěli otočit kormidlem vývoje někam směrem na východ. Také já byl dlouho zastáncem korespondenční volby. Než se ke mně dostal tento článek:
V současné době patří hlasy voličů ze zahraničí z 95 % demokratickým stranám. To proto, že volí lidé, kteří v zahraničí dosáhli určitého postavení a kterým na demokracii opravdu záleží a neváhají vynaložit značné úsilí a prostředky, aby se dostali do volebních místností.
Jenže co se stane, když tuto možnost dáme mnohem širšímu spektru voličů žijících v zahraničí? Když bude moci hlasovat kdejaký dělník s českým občanstvím, který pracuje v zahraničí třeba ve stavebnictví nebo vykonává jiné podřadné práce? A večer pak s podobnými jedinci chlastá na ubytovně levné pivo? Koho myslíte, že bude volit?
A koho myslíte, že budou volit lidé ze zmíněného článku, kteří neváhají znesvětit prostory českoamerického centra v New Yorku pozváním pravicových extrémistů? Koho budou volit vidláci, kteří zakotvili například v jižanských amerických státech? Koho budou volit Češi žijící v Rusku?
Možná bychom měli být při zvažování korespondenční volby přece jenom opatrnější.