Hlavní obsah
Věda

Triliony tun pohřbeného vodíku: Zlatá horečka čisté energie začíná

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: freepik/obrázek vytvořený pomocí AI

V podzemí je dostatek přírodního vodíku, aby pokryl všechny předpokládané požadavky na stovky let. Nepublikovaná zpráva US Geological Survey jej identifikuje jako nový primární zdroj, který vystřelí ze startovací pistole na novou zlatou horečku.

Článek

Podle odborného časopisu Financial Times, geologové signalizují začátek „zlaté horečky“ vodíkové energie. Ropná horečka „černého zlata“ v USA začala v roce 1859, kdy jeden Edwin Drake vrazil kůl do pensylvánské půdy a ropa začala vytékat ven.

Zlatá vodíková horečka může mít podobný okamžik, na který je možné ukázat. V roce 1987, podle příběhu, který vypráví Mamadou Ngulo Konaré, se kopači studní vzdali 108 m hlubokého suchého vrtu, ale on a další vesničané v Bourakébougou v Mali si všimli, že z něj fouká vítr. Když se jeden z dělníků podíval dovnitř a kouřil přitom cigaretu, vybuchla mu do obličeje a způsobila těžké popáleniny a způsobil také obrovský požár.

Ten oheň, jak citoval Konarého The Science, hořel „jako modrá jiskřící voda a neprodukoval znečištění černým kouřem. Barva ohně v noci byla jako zářící zlato.“ Uhasit oheň a ucpat díru trvalo týdny, ale následná analýza ukázala, že vycházející plyn byl 98% čistý vodík.

O několik let později byl připojen malý generátor Ford o výkonu 30 kW a Bourakébougou se stalo první vesnicí na světě, která využívala výhod čistého, přirozeně se vyskytujícího vodíku jako zeleného zdroje energie.

Společnost s názvem Petroma (nyní Hydroma) umístila v roce 2012 do Bourakébougou v Mali první generátor na světě s nulovými emisemi, přírodním vodíkem.

Foto: Společnost Hydroma/Volný zdroj

Zdroj: Hydroma

Za posledních několik let jsme strávili spoustu času hledáním nových způsobů výroby zeleného vodíku pomocí obnovitelné energie je to vysoce slibné čisté palivo se všemi druhy aplikací. Skladovaný jako kryogenní kapalina nebo stlačený plyn může být spalován jako náhrada uhlovodíkového paliva s relativně malými úpravami normálních spalovacích motorů. Může také procházet palivovým článkem a vyrábět elektřinu, která funguje jako kapalná / plynná baterie.

Obecně však k jeho výrobě potřebujete hodně čerstvé vody, asi 9 l (2 galony) vody na každý 1 kilogram (2,2 lb) vodíku, který vyprodukujete. A proces elektrolýzy, i když se zlepšuje, je stále ztrátový. Takže pokaždé, když odkloníte vzácnou obnovitelnou energii ze sítě k výrobě vodíku, vyhodíte nějaké procento pryč. To mi připadá trochu plýtvání vzhledem k masivně rostoucím energetickým požadavkům, které energetické sítě po celém světě potřebují uspokojit a zároveň se zbavit levných, jednoduchých a špinavých zdrojů energie z minulosti.

Skladování vodíku při atmosférických tlacích je tak náročné, že možná myšlenka geologického vodíku, uvězněného v horninách pod našimi nohami jako zemní plyn, lidi nenapadla. Možná se předpokládalo, že přirozeně se vyskytující molekuly vodíku se provrtají pevnou horninou a uniknou do atmosféry, jak se to někdy děje ve skladovacích nádobách, nebo že je pohltily mikroby. Možná to prostě nikdy nebylo vnímáno jako cenný zdroj až do relativně nedávného přechodu k čisté dopravě, čisté energii a nulovým emisím uhlíku do roku 2050.

Ať tak či onak, situace se nyní změnila. Geoffrey Ellis z US Geological Survey zkoumal globální potenciál geo-uzamčeného „zlatého“ vodíku jako nového primárního zdroje. Na schůzce Americké asociace pro rozvoj vědy v Denveru představil podle Financial Times výsledky dosud nepublikované studie.

Stručně řečeno, v podzemních zásobnících po celém světě je až 5,5 bilionu tun vodíku. Může být generován interakcí určitých minerálů bohatých na železo s podzemní vodou. V některých případech může být smíchán s jinými plyny, jako je metan, ze kterých by bylo nutné jej oddělit. Ale je to tam, v tak mimořádných množstvích, že analytici očekávají zlatou vodíkovou horečku v globálním měřítku.

Nemusí být super snadné se k tomu dostat: „Většina vodíku je pravděpodobně nedostupná,“ řekl Ellis Financial Times. „Ale několik procent oživení by stále pokrylo veškerou předpokládanou poptávku, 500 milionů tun ročně, po stovky let.“

Zlatý vodík nebude spotřebovávat obnovitelnou energii jako elektrolyzéry ani ji neodkloní od jiných možností dekarbonizace. V tomto smyslu byste mohli tvrdit, že bude mít potenciál být výrazně zelenější než zelený vodík. Na druhou stranu, pokud jeho pročištění uvolňuje metan do atmosféry, je to vážný problém. Metan je za 20 let asi 85krát silnější skleníkový plyn než oxid uhličitý.

Zdrojové společnosti nehledaly vodík dlouho, takže ho teprve začínají nacházet a vymýšlet, jak jej čistě a efektivně extrahovat. Ale příležitosti jsou zde naprosto obrovské a již nyní přitahují vážné investice. Během nadcházejících měsíců a let bychom očekávali, že uslyšíme mnohem více o technologiích a souvisejících technikách.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz