Hlavní obsah

Jak jsme našli hrobaříka

Foto: Ivana Vencová

Obrázek pochází z www.pixabay.com

Napíšu Vám příběh o broukovi.

Článek

Dneska 24.6.2024 jsme viděli v jedné uličce u centra města Zittau lézt po asfaltu jednoho velkého brouka. Našel ho opět Miloš a brouk byl hodně velký i sotva lezl.

Když ho Miloš vzal do ruky, tak hrobařík hrál mrtvého brouka a ze začátku se v ruce pomalu vůbec nehýbal. Potom se začal převracet na záda a opět na břicho. Také se snažil v dlani lézt. Potom jsem si ho vzala do dlaně já. Lezl mi z jedné dlaně do druhé.

Došli jsme do parku a tam jsem ho dala do trávy. Ať si najde nějakou potravu, co má rád.

Charakteristika

Jeho jméno je odvozené od faktu, že dospělý jedinci za pomocí čichu zahrabávají mrtvolky do země a kladou tam vajíčka. Mrtvolky jsou převážně drobný ptáci i savci. Takto svým potomkům zajišťují dostatek potravy. Dospělý jedinci jsou draví a živí se převážně larvami hmyzu nebo na hnijících houbách.

Velikost tohoto brouka je 12-22 mm. Vyznačuje se oranžovo- černým páskováním na krovkách. Jedná se o výstražné zbarvení (produkují obranné chemické látky), proto se jim predátoři vyhýbají. Tykadla jsou černá, s posledními třemi články tykadel opět oranžové. Ke kladení vajíček dochází na jaře i v létě. Rodiče zprvu vylíhlé larvy krmí. Později se larvy pustí do koule stočené mršiny sami. Potom se v blízkosti mrtvoly zakuklí a přezimují imaga.

Rozšíření v celé Euroasii, Severní Americe, na Britských ostrovech a v Česku jsou hojný.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám