Článek
Jedná se o souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře Země. Začíná ve výškách od 90 kilometrů a někdy zasahuje do výšek několik set kilometrů. Jedná se o výsledek poruch způsobené magnetosféře Země za pomocí slunečního větru. Výraznější polární záře vzniká v důsledku vyšší rychlosti slunečního větru.
Při poruše magnetického pole se mění trajektorie nabitých částic z magnetosférickeho plazmatu. Tyto částice obsahují elektrony a protony. Magnetickým polem Země se vtahují do horních vrstev atmosféry. Zde ionizují a excituji atmosférické atomy i molekuly. Následně vyzařují světla různých barev. Dochází k vytváření proměnlivé struktury. Polární záře se vyskytuje v pásmech obou polárních oblastí. Závisí na velikosti zrychlení udělané částicemi slunečního větru.
Jedná se o jeden z hlavních jevů vesmírného počasí. Běžně se pozorují v polárních oblastech. Zatímco ve středních zeměpisných šířkách i v tropech se pozorují jen výjimečně. Jižní i severní polární záře se jen mírně odlišují.
Polární záře najdeme na většině planet ve sluneční soustavě. Někdy je můžeme zahlédnout v některých měsících i na kometách. Mimo sluneční soustavu je uvidíme na hnědých trpaslících.