Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Domácí mazlíček jako vhodný dárek? Proč ano a proč ne?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: 8 Lie
23. 7. 12:45

Možná jste uvažovali, že svému dítěti koupíte pod stromeček zvířátko nebo třeba k narozeninám. Či jste uvažovali, že své staré mamince, jenž je celý den sama v bytě koupíte zvířecího parťáka. Toto rozhodnutí sebou ovšem nese plno úskalí.

Článek

„Všichni kluci mají tátu, ale já nemám ani psa!“ zlobí se malý Vašek ve filmu „Jak vytrhnout velrybě stoličku“. Mnoho rodičů již slyšeli od svých dětí věty typu: „A kdy dostanu to koťátko? A budeme mít někdy psa? Nemůžu mít aspoň křečka? Rybičky jsou nuda, já chci králíčka!“ Po té z úst dospělých padaly výmluvy a odpovědi, proč zrovna ne: „Teď na to nejsou penízky. Až budeš větší. Až se naučíš větší zodpovědnosti.“ Či jsou jiné důvody, proč to zkrátka nejde jako například alergie člena rodiny na zvířecí srst, malý byt i že žraloka ve vaně prostě chovat nemůžete. Když už se rozhodnete vyhovět svému dítěti nebo se rozhodnete někomu koupit mazlíčka pro radost, promyslete dobře následující záležitosti.

1. Prostorové možnosti

Kam dáte klec pro křečka? Kolik místa zabere akvárium? Kam uskladníte pytle žrádla a podestýlky? Na to je třeba myslet, než vůbec něco koupíte. Prostor a místo, kde žijete, může ovlivnit i výběr psího plemene. Husky či německý ovčák se do bytu nehodí, ti potřebují velkou zahradu na proběhnutí a časté venčení, jorkširský teriér, zlatý retrívr či francouzský buldoček budou daleko vhodnější.

2. Čas

Mazlíček vyžaduje čas, pozornost a lásku jako každá jiná živá bytost, proto zhodnoťte, jaké jsou Vaše časové možnosti a nevybírejte si psa, kterého musíte venčit pravidelně pětkrát denně. Kočce stačí dát pravidelně jídlo, občas vyměnit záchod a když se chlupaté veličenstvo uráčí, přijde se za Vámi i večer pomazlit, jinak celé dny prospí, navíc je na rozdíl od psa velmi čistotná.

3. Že bychom koupili páreček?

Ať není chudák malý sám než přijdu z práce a děti ze školy, chudáček malé morčátko. Koupit páreček stejných zvířat může být dobrý nápad, ale zvažte, zda chcete páreček stejného pohlaví nebo svůj dům proměnit v množírnu, samozřejmě je tu například u koček a psů možnost kastrace, věřte, že takoví hlupáci, jenž utopí kotě v řece, stále existují. Také si dávejte pozor, aby prodavači byli aspoň trochu znalí a byli schopni rozeznat samečka od samičky, ať nejste překvapeni, že Alík vrhnul.

4. Peníze

Může se zdát, že třeba rybička je celkem levná záležitost, vždyť stojí pár korun, ale často to bývá mylná představa. Následné čištění akvária a jeho koupě Vám také nějaký ten peníz spláchne.

5. Zodpovědnost

Chcete svému dítěti koupit mazlíčka? Zamyslete se, zda na to opravdu má věk a je zodpovědné. Pokud si myslíte, že se této vlastnosti naučí, až s pořízením křečka, můžete se ošklivě spálit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz