Hlavní obsah
Sport

Alegué vs Kanakimana: Dva příchody z Vyškova, dva odlišné osudy

Foto: FOTO: Kateřina Borovcová / 90min

FK Jablonec za poslední sezónu a půl přivedl hned dva hráče z Vyškova. Zatímco Alexis Alegué se vypracoval v klíčového hráče, Bienvenue Kanakimana se tolik neprosadil. Proč?

Článek

Alexis Alegué

Začněme pohledem na dosavadní kariéry obou hráčů. Alegué se v raném mládí přestěhoval z rodného Kamerunu do Francie, kde vyrůstal na předměstí Paříže. Tam začala i jeho kariéra a díky svým výkonům ještě jako teenager vyměnil malé pařížské kluby za Nantes. Tam se sice výrazněji neprosadil a hrál spíše v „béčku“, ale přesto se může pochlubit několika starty v Ligue 1 a také vstřelenou brankou. Následně působil ve druhé a třetí francouzské lize za Tours a Rodez, odkud zamířil na jižní Moravu. Tam svými výkony během jednoho roku upoutal mnoho ligových týmů, ale nakonec skončil právě v Jablonci.

Bienvenue Kanakimana

Kariéra Bienvenueho Kanakimany je poměrně rozdílná. Reprezentant Burundi ze své rodné země zamířil do Vyškova již v roce 2019 a nejprve chodil na jedno hostování za druhým. Zkušenosti sbíral v rezervě americké Atlanty, v dnes již neexistujícím čínském klubu Xinjiang Tianshan Leopard anebo třetiligovém rakouském Saalfeldenu. Následně se vypracoval v klíčovou postavu vyškovského tažení do první ligy a vloni v zimě po něm sáhl Jablonec.

Srovnání obou hráčů

Typologií jsou oba pravá křídla, což z nich dělá přímé konkurenty. Často jsou však využíváni i na jiných ofenzivních pozicích, od křídla „přes nohu“, hrotového útočníka či v případě Aleguého ofenzivního záložníka. Bývalého reprezentanta mládežnických výběrů Kamerunu i Francie zdobí technika, přehled, neustálé „broušení“ lajny a parádní centry. Kanakimanovou největší předností je pro změnu rychlost a brejkové situace.

Oba hráče ze začátku trápilo malé vytížení a zastávali spíše pozici žolíků. Zatímco Alegué se stal stálým pilířem základní jedenáctky, Kanakimanova role se příliš nezměnila. To se promítá i do jejich statistik. Alegué odehrál za Jablonec padesát zápasů, v nichž zapsal 9 branek a 5 asistencí. Kanakimana odehrál zápasů 29, s bilancí tří gólů a dvou asistencí.

Proč je Alegué platnějším hráčem?

Pohledem nejen čísel nebo odehraných minut je jasné, že Alegué je pro tým Luboše Kozla větším přínosem. Proč tomu tak ale je? Poměrně jednoduchou odpověď by mohlo nabízet už srovnání kariér. Alegué má mnohem více zkušeností, prošel akademií klubu z top soutěže a dokonce si ji zahrál. I díky tomu se zvládl rychleji adaptovat na českou nejvyšší soutěž a zvládnout určitý tlak po přestupu o patro „výš“.

To se druhému jmenovanému zatím tolik nepovedlo. Dalším problémem je taktická stránka věci. Kanakimanovi se nepodařilo dobře zapadnout do systému jak Radoslava Látala, tak Luboše Kozla. Bývá mu vyčítána nerozvážnost, neklid v koncovce a také v útočných situacích. I přesto má pětadvacetiletý „Benny“, jak mu spoluhráči přezdívají, mnoho potenciálu a jablonečtí doufají, že se mu ho brzy podaří naplnit.

Prozatím však Severočechům přinesl více přestup Alexise Aleguého, který by měl i v druhé polovině sezóny patřit k tahounům Jablonce.

Autor článku: Ondřej Mašek

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz