Bělorusko – Česko 1:8, Češky v úvodním zápase baráže smetly Bělorusko

V úvodním zápase semifinále baráže o mistrovství Evropy dokázaly Češky zvítězit vysoko 1:8, takže budou do úterní odvety nastupovat s více než luxusním náskokem.

Český tým vlétl do utkání vskutku stylově. Hned ve druhé minutě se k míči probojovala Michaela Khýrová, která střelou pod břevno otevřela skóre. V šesté minutě si odražený balón ve vápně našel Kateřinu Svitkovou, jež ho pak snadno dopravila do brány. V osmnácté minutě sice Anastasija Šlapakova dokázala přesnou ranou na vzdálenější tyč vykřesat Běloruskám naději, ale na dominanci českého výběru to nemělo sebemenší vliv. O pár momentů později se opět ozvala Kateřina Svitková, která střelou z nelehkého úhlu rozvlnila branku soupeřek a vydobyla Češkám dvoubrankové vedení zpět. V následujících minutách se i Bělorusky několikrát dostaly do více či méně slibných příležitostí, avšak prim hrály jednoznačně české hráčky. Východoevropanky se navíc potýkaly s častými výpadky v defenzivní činnosti, takže najít si vhodnou skulinku v jejich obraně, to opravdu nebylo nic těžkého. To koneckonců ve třicáté čtvrté minutě potvrdila Michaela Khýrová, jež vyslala centr na Kamilu Dubcovou, která pozemní střelou opět rozesmutnila hráčky v zelených dresech. Na další branku, v níž měla opět prsty Dubcová, nemuseli diváci dlouho čekat. Její střelu srazila do brány běloruská obránkyně, čímž jen podtrhla defenzivní mizérii svého týmu.

Druhý poločas začal stejně jako ten první, tedy českým gólem. Největší hvězda Galatasaraye Andrea Stašková si v pokutovém území pohrála s bezradnou protihráčkou a vstřelila šestý český gól. Ve dvaapadesáté minutě zasadila jalovým Běloruskám další ránu Eva Bartoňová, jež převezla krásnou hlavičkou brankářku Voskobovič. Zápas však získal nový náboj, když se Eliška Sonntagová po zásahu VAR musela kvůli červené kartě předčasně poroučet do šaten. Přesilovka dodala Běloruskám druhý dech. Vybudovaly si sérii standardních situací, ani jedna z nich však v gól nepřerostla. I poté se snažily alespoň o kosmetickou úpravu skóre a začínaly se častěji prodrávat na útočnou polovinu hřiště, avšak jejich snaze učinila v sedmdesáté páté minutě přítrž Franny Černá, která i s pomocí šťastné teče vyslala míč pod břevno. Osmý obdržený gól entuziasmus soupeřek z předchozích minut definitivně uspal, takže mohl český tým zápas v klidu dohrát.

Utkání, ve kterém se Češky prezentovaly o třídu lepším fotbalem než soupeř z Běloruska, zaznamenalo hned dvě dvougólové střelkyně, tedy Kateřinu Svitkovou a Michaelu Dubcovou. Je nad slunce jasné, že odvetný zápas bude pouhou formalitou. Je třeba zmínit i sympatický výkon střídající Anety Poláškové, jež si v dnešním zápase střihla debut v národním týmu.

Bělorusko – Česko 1:8

Branky: 18. Šlapakovová – 2. Khýrová, 6. Svitková, 20. Svitková, 34. Dubcová, 37. Dubcová, 48. Stašková, 52. Bartoňová, 75. Černá

Karty: 32. Olchoviková (BLR), 59. Bohdanová (BLR), 55. Sonntagová (CZE)

Bělorusko: Voskobovičová – Slesarčiková, Sitnikovová, Kozjupaová, Bohdanová – Pilipenková, Linniková (C), Belajaová (63.Manjuková) – Valjuková (46. Sergejčiková) – Šlapakovová, Olchoviková.
Náhradníci: Malajevaová, Vinogradová – Kazakevičová, Protasjuková, Kapustinová, Sergejčiková, Manjuková, Šuppová, Kjankaová, Asaulaová.
Trenér: Jurij Malejev

Česko: Votíková – Šlajsová (72. Pěčková), Dědinová, Sonntagová, Bartoňová – Svitková (72. Bertholdová), Cahynová (C), Dubcová (72. Kotrčová) – Krejčiříková, Stašková (81. Polášková), Khýrová (63. Černá).
Náhradníci: Radová, Jílková – Kotrčová, K. Růžičková, Pěčková, Bendová, Polcarová, Bertholdová, Černá, Paulenová, Stárová, Polášková.
Trenér: Karel Rada

Rozhodčí: Grundbacherová – Küngová, Schmidová (SUI)