Článek
Už tento víkend vyvrcholí jedna z nejzamotanějších sezón italské Serie A a už v pátek bude jasno o tom, který klub získá Scudetto, tedy mistrovský titul. Do finálního dění však může výrazně zasáhnout i překvapení ročníku – Como. Nováček soutěže si svými výkony vydobyl respekt napříč ligou a v závěru sezony hraje nečekaně důležitou roli.
Právě proti Comu totiž nastoupí v klíčovém duelu Inter Milán, jeden z hlavních favoritů na titul. To, že Como může ovlivnit boj o Scudetto, je ale jen třešničkou na dortu jejich povedené sezony, která naznačuje, že by se tento klub mohl v blízké budoucnosti zařadit mezi stabilní hráče horní poloviny tabulky – a možná i výš.
Skvělá aktuální forma
V aktuálním ročníku, který je pro Como první účastí v Serii A od sezony 2002/2003 (během této doby klub dvakrát zbankrotoval), patří fotbalistům z oblíbené turistické destinace klidné 10. místo. Na kontě mají 49 bodů a pohodlný osmnáctibodový náskok na sestupovou příčku, kde se aktuálně nachází Lecce.
To, čím si ale Como získalo pozornost odborné i fanouškovské veřejnosti, je především jeho forma ve druhé části soutěže. Při pohledu na tabulku posledních deseti kol najdeme Como s 21 body na skvělé třetí příčce – hned za AS Řím a Neapolí – s bilancí šesti výher, tří remíz a jediné porážky. Všech šest výher navíc přišlo v jedné nepřerušené sérii od 5. dubna do 10. května, čímž severoitalský celek stanovil nový klubový rekord – tak dlouhou šňůru vítězství Como v Serii A ještě nikdy nezaznamenalo. Už před touto sérií však tým zaujal atraktivním a nebojácným herním stylem, díky němuž na jeho kopačkách ztroskotali například Atalanta Bergamo, AS Řím či vedoucí Neapol.
A to vše v pasážích sezony, kdy mužstvo – navzdory zkušenostem hráčů jako legendární brankář Pepe Reina nebo bývalý „zlatý chlapec“ italského fotbalu Patrick Cutrone – stále platilo určitou nováčkovskou daň. I tak ale musí být toto období pro fanoušky považováno za pohádkové. A jak už bylo naznačeno, Como už dávno není jen outsiderem či dočasným zjevením – díky zázemí, herní identitě a ambicím se z něj pomalu stává jeden z nejzajímavějších fotbalových projektů v Itálii.
Nejbohatší majitelé v Itálii
Jak už kdysi pravil legendární rada Vacátko – buď v tom jsou prachy, nebo ženská. A v případě Coma a jeho raketového vzestupu je to bez pochyb to první. Klub, který se během šesti let dokázal díky třem postupům vyšvihnout ze Serie D až do nejvyšší soutěže, stojí na pevných finančních základech. Ačkoli to na první pohled nemusí být patrné, většinoví vlastníci klubu – indonéští bratři Robert Budi Hartono a Michael Hartono – patří k vůbec nejbohatším lidem, kteří se kdy pohybovali v italském fotbale.
Od roku 2019 vlastní Como prostřednictvím svého konglomerátu Djarum, a podle magazínu Forbes jejich společné jmění činí ohromujících 48 miliard amerických dolarů. Pro srovnání: druhým nejbohatším majitelem v Serii A je Rocco Commisso, šéf Fiorentiny, jehož majetek je odhadován na „pouhých“ 8 miliard dolarů.
Podle výroků jejich zástupce Mirwana Suwarsa pro agenturu Reuters však bratři Hartonovi nehodlají v Comu budovat pouze špičkový fotbalový tým – jejich vize je mnohem širší. „Pomalu jsme si uvědomili, že příležitost je mnohem větší, než jsme si původně mysleli. Rádi bychom vytvořili model podobný Disney, kde středem podnikání je jezero, Como, město. To je náš byznys. Tak to vidíme,“ uvedl Suwarso. A dodal: „Vytvoříme cestovní balíčky, které přivedou lidi do Coma ze Spojených států a Spojeného království. Počáteční fáze je využít zážitek ze zápasu, ale spojíme ho s věcmi, které jsou k dispozici pouze v Comu.“
Tento přístup jasně ukazuje, že Como se pod vedením Hartonů stává nejen sportovním, ale i obchodním projektem s globálními ambicemi, který chce propojit fotbal, turistiku, zážitky a image města v jeden výjimečný celek.
Legendy ve vedení klubu
A bratři Hartonovi rozhodně nejsou jedinými zajímavými osobnostmi v čele klubu. Výkonným ředitelem je bývalá legenda londýnské Chelsea Dennis Wise a mezi menšinovými vlastníky najdeme ještě slavnější jména – Thierry Henry a Cesc Fàbregas. Právě Fàbregas, někdejší vynikající záložník známý i generacím hráčů videohry FIFA jako „mladičký Španěl“, momentálně sbírá první zkušenosti na trenérské lavičce právě v Comu.
A nutno dodat, že si nevede vůbec špatně. Důkazem budiž ocenění pro nejlepšího trenéra Serie A za měsíc duben, které si vysloužil díky rekordní vítězné sérii týmu. Spolu s talentovaným argentinským záložníkem Nicem Pazem, jenž do klubu přišel z Realu Madrid, představuje Fàbregas nejvýraznější postavu současného Coma.
Fabregasův trenérský styl
Během své hráčské kariéry měl Cesc Fàbregas možnost učit se od těch nejlepších trenérů moderní éry. Spolupracoval s takovými jmény, jako jsou José Mourinho, Pep Guardiola, Vicente del Bosque či Arsène Wenger – a právě tyto zkušenosti se nyní snaží promítnout do vlastní trenérské filozofie. Jeho rukopis je v herním projevu Coma znát už během první sezony v Sérii A.
Jeho preferované rozestavení 4-2-3-1 klade důraz především na střed pole, který vnímá jako klíčový pro kontrolu tempa hry a plynulý přechod mezi obranou a útokem. Defenzivní záložník hraje v tomto systému zásadní roli – musí být schopen rychle číst hru, efektivně distribuovat míče a podílet se na okamžitém zisku či podržení míče. Fàbregas sází na rychlé přechody, vysoký presink a aktivní práci bez míče, přičemž jeho hráči mají jasné úkoly při vytváření volných prostorů – ať už prostřednictvím náběhů, kombinací nebo driblinku.
Přestože dbá na taktickou disciplínu, zůstává věrný své hráčské DNA a klade důraz na kreativitu, techniku a mentální odolnost jednotlivců. Právě schopnost skloubit strukturu se svobodou činí jeho tým nejen efektivním, ale i divácky atraktivním. Zároveň je Fàbregas otevřen taktickým úpravám podle soupeře, což z něj činí kouče s moderním a flexibilním přístupem, který může v budoucnu mířit velmi vysoko. Otázkou ovšem zůstává, jak dlouho ještě setrvá na lavičce Coma – v posledních týdnech se čím dál častěji spekuluje o tom, že by mohl zamířit do Bayeru Leverkusen, kde by případně nahradil svého krajana Xabiho Alonsa.
Ať už s Fàbregasem, nebo bez něj, jedno je jisté – v Comu se rodí velmi zajímavý projekt. Klub, který ještě nedávno bojoval v nižších soutěžích, má díky silnému zázemí a jasné sportovní vizi potenciál během několika následujících let proniknout mezi širší špičku italského fotbalu. A pokud bude vývoj pokračovat současným tempem, není nereálné, že se Como jednou stane i pravidelným uchazečem o scudetto. Ligu mistrů by si navíc jedno z nejkrásnějších míst v celé Itálii určitě zasloužilo – a rozhodně by mu na kráse neubrala.
Autor: Miroslav Vaněk