Článek
V létě 2023 dorazil Onana z Interu Milán za počáteční částku 43,8 milionu liber (přibližně 51 milionů eur), s možností dalších 3,4 milionu liber v bonusech. Tento přestup nesl jasný rukopis Erika ten Haga, jehož důvěru si Onana získal už v Ajaxu. Jenže Premier League není Eredivisie ani Serie A a nároky jsou neúprosné. V Lize mistrů udělal několik klíčových chyb, v Premier League působí často zmatečně a jeho schopnosti číst hru jsou zpochybňovány prakticky v každém druhém zápase.
Většina fanoušků už rezignovala. Onana přicházel jako brankář, který je jistý na míči. A díky tomu a schopnosti hrát vysoko měl United pomoct s rychlou distribucí a moderní rozehrávkou. Jenže na Old Trafford s ním dorazila i lavina chyb, nervozita v obraně a nejistota v každém zápase. Současný gólman je momentálně velkou slabinou týmu. A přestože v některých utkáních ukázal záblesky kvality, důvěra pomalu vyprchává. Jenže zbavit se ho nebude vůbec snadné.
Let's take a look at the comparison between Manchester United's present and former goalkeepers 🧤 pic.twitter.com/CovZJLDIXP
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) April 9, 2025
Manchester United se totiž musí řídit tzv. pravidly udržitelnosti a ziskovosti (PSR – Profit and Sustainability Rules), což je obdoba známého Financial Fair Play. Tato pravidla stanovují, že kluby Premier League mohou během tříletého účetního období utrpět maximální ztrátu 105 milionů liber. Překročení této hranice může vést k sankcím, jako jsou bodové odpočty nebo omezení přestupů.
V praxi to znamená, že kluby musejí nejen kontrolovat své výdaje, ale také plánovat své transfery s ohledem na účetní dopady. A právě tady přichází problém s Onanou. Když ho United loni koupili z Interu Milán za zhruba 50 milionů eur, tato částka se v klubovém účetnictví rozpočítala jako tzv. amortizace – tedy rovnoměrně rozložená hodnota během celé délky jeho smlouvy (v tomto případě pětileté). Každý rok tak United „odepisují“ zhruba 10 milionů eur.
Pokud by se tedy klub rozhodl Onanu po roce prodat, jeho účetní hodnota by byla stále velmi vysoká, asi 40 milionů eur. Asi žádný klub by v současnosti nezaplatil tak vysokou částku za gólmana, který se prezentuje výkony, které nyní předvádí právě kamerunský brankář. Jeho prodej by tak pro United automaticky znamenal ztrátu, kterou by museli zapsat do účetnictví. A to přesně může klub posunout blíž k porušení PSR.
Zjednodušeně řečeno: prodat Onanu v roce 2025 by pro United znamenalo nejen sportovní uznání selhání velké investice, ale i účetní zásah, který si klub v této chvíli prostě nemůže dovolit. I kdyby se někdo ozval s nabídkou, museli by Red Devils velmi zvažovat, zda si takovou ztrátu mohou dovolit.
Klub tak může jedině doufat, že Kamerunec najde formu, kterou měl v Interu, a vyhne se chybám, které ho v posledních měsících provázejí. Jinak se z brankářské mizérie stane dlouhodobý problém, který klub oslabí na hřišti i v zákulisí.
Autor: Viktor Vrtilka