Článek
Z hlediska kariéry mimo naše luhy a háje patří Tomáš Souček (29) a Vladimír Coufal (32) mezi to nejlepší, co nejen pražská Slavia, ale česká liga obecně zahraničnímu fotbalu v posledních 10 letech přinesla. Oba bývalí slávisté na sebe upozornili v evropských pohárech. Tým Jindřicha Trpišovského v ročníku 2018/19 dokráčel až do čtvrtfinále Evropské ligy, kde mu cestu zatarasil až pozdější vítěz poháru, anglická Chelsea. A ani velkoklub takového formátu nedostal od Slavie postup zadarmo. I o rok později se o české pohárové stopě v Evropě hodně mluvilo, když sešívaní ve skupině Ligy mistrů sváděli až překvapivě vyrovnané bitvy. Ve skupině s Barcelonou, Interem Milán a Borussií Dortmund to dle očekávání na postup nestačilo. Na pozornost zahraničních médií, a právě i anglických klubů ale ano. Slavia Praha tak za Součka inkasovala přes 20 milionů eur a dalších 6 milionů dostala za Coufala. Byl to skvělý obchod pro pražský klub a spokojenost určitě převažuje i v Londýně.
Od začátku svého angažmá oba Češi spolupracovali s Davidem Moyesem. A skotský kouč si v Londýně vedl nad očekávání dobře. A když se trenér držel svého klasického „Moyesballu“, vedli si Kladiváři v Premier League velmi dobře a pohodlně okupovali příčky v horní polovině tabulky. Hned v sezóně 2020/21 dokonce na šesté pozici na top čtyřku ztráceli jen 2 body a nechali za sebou i londýnské rivaly Arsenal a Tottenham. A pro „antifotbal“, který pod skotským manažerem West Ham praktikoval, vypadali oba čeští reprezentanti jako stvoření. Působení Davida Moyese v Londýně sice přineslo výsledky, a navíc i jednu evropskou trofej, ale jeho tým si svým herním projevem moc nových příznivců nezískal. Fotbal, který jeho svěřenci na trávníku předváděli, nebyl zrovna tím, co by si člověk s radostí pustil v televizi. Když tedy nepočítáme lidi se sklony k sebepoškozování a fanoušky West Hamu. A i ti určitě nejednou zápas svého týmu nedokoukali nebo radši rovnou upřednostnili nějaký jiný zápas.
A tak se vedení Kladivářů rozhodlo pro transformaci a modernizaci klubu. Chtěli fanouškům nabídnout atraktivnější fotbal a novou image. Došlo k obměně kádru, v rámci které dorazila do Londýna směsice šikovných hráčů, zkušených jmen a také pár mladých a nadějných prospektů pro budoucnost. Jenže pak to někdo ve West Hamu strašně podělal, když rozhodl, že tu modernizaci a omlazení klubu povede Julen Lopetegui, který je jen o 3 roky mladší než Moyes a prezentuje se podobným „antifotbalem“ jako právě skotský manažer. Jedinou útěchou pro fanoušky londýnského celku může být, že mají aktuálně poměrně bezpečný náskok před týmy na sestupových pozicích. To je ale asi jediné pozitivum letošních Kladivářů. Mají jednu ze čtyř nejhorších defenziv ligy, jen 7 týmů vstřelilo méně branek než oni a týmu chybí sebemenší náznak konzistence. Lopetegui si včerejší výhrou nad Wolves příliš času navíc na lavičce West Hamu nekoupil.
V „modernější“ verzi Kladivářů se toho pro Tomáše Součka, který má v Londýně smlouvu až do konce sezony 2026/27, moc nezměnilo. Dorazila mu sice do středu pole nová konkurence, jenže ani jeden z nově příchozích záložníků zatím není na hřišti tak platný jako český reprezentant. Takže po pár nevydařených experimentech s Rodríguezem se Lopetegui vrátil k osvědčené variantě s ex-slávistou v záloze. Ten sice trenérovi nenabízí plejádu technických atributů, což ale dohání svou pracovitostí a důležitými góly. I díky tomu aktuálně patří mezi nejlepší hráče West Hamu a je i sdíleným nejlepším střelcem týmu v Premier League spolu s Bowenem. Pozice Tomáše Součka je tak podobně skálopevná jako tomu bylo pod Moyesem. Vladimír Coufal je na tom o poznání hůře. I na pravý kraj obrany totiž Kladiváři přivedli novou posilu, Aarona Wan-Bissaku, který českého obránce momentálně převyšuje ve všech důležitých atributech. Angličan je bez debaty techničtější fotbalista, což je na trávníku jasně vidět zejména směrem dopředu. Týmu nabízí větší podíl na tvorbě ofenzivních akcí, lepší řešení situací 1v1, ale i nebezpečnější střelu než Coufal. A bohužel pro českého zadáka je Wan-Bissaka lepší i v defenzivě. Lépe čte hru, méně chybuje a fauluje, je těžší přes něho přejít, a navíc získá i více balonů pro své spoluhráče. Ostravský odchovanec je tak lepší pouze ve vzduchu, což ale logicky nestačí.
Karty jsou rozdány a oba čeští legionáři ve službách West Hamu je drží jen a jen ve svých rukou. Nad budoucností současného trenéra sice visí otazník, ale ten asi vyhlídky ex-slávistů příliš neovlivní. Kladiváři aktuálně v týmu nemají na post Tomáše Součka nikoho lepšího a jeho pozice je aktuálně prakticky téměř neochvějná. Minimálně do doby než se adaptuje Guido Rodríguez, k čemuž ale také vůbec nemusí dojít. Naopak šance Vladimíra Coufala probojovat se do základu přes mladšího, rychlejšího a techničtějšího Wan-Bissaku jsou velmi malé. A na tom by asi příliš nezměnila ani případná změna trenéra. Českému fotbalistovi nezbývá než dřít, čekat na příležitost a tu pak náležitě chytit za pačesy, což se mu letos zatím nedaří. Když totiž dostal šanci v lize proti Leicesteru nebo v poháru proti Liverpoolu, rodilo se na Coufalově straně hřiště mnohem více nebezpečných situací pro bránu West Hamu, než kolik jich dokázal tvořit opačným směrem. Přesto s ním dle posledních zpráv v Londýně i nadále počítají a chtějí mu nabídnout prodloužení smlouvy.
Autor článku: Petr Illner