Článek
Už druhý víkend po sobě mohou diváci na vybraných stadionech v Německu být součástí zajímavého projektu, který se zaměřuje na práci s často kritizovaným systémem VAR. Novinka spočívá v tom, že rozhodčí veřejně oznamuje výsledek přezkoumávané situace a důvod svého rozhodnutí přímo fanouškům na stadionu i divákům u televizních obrazovek.
Anketa
Pokud například rozhodčí posuzuje spornou gólovou situaci a rozhodne se branku neuznat, oznámí fanouškům, že gól neplatí kvůli, například, předchozí hře rukou.
Princip, kdy je divákům vysvětlován finální verdikt videorozhodčího, se již delší dobu uplatňuje například v NFL (americkém fotbale), rugby nebo NHL. Ve fotbale je tato praxe stále poměrně ojedinělá, nicméně fanoušci ji už mohli vidět například na Mistrovství světa žen v roce 2023.
Projekt bude během fotbalového jara probíhat ve 67 zápasech, přičemž zapojeno je devět klubů z Bundesligy a 2. Bundesligy. Konkrétně se jedná o Bayern Mnichov, St. Pauli, Bayer Leverkusen, Eintracht Frankfurt, Borussii Dortmund, Freiburg, RB Lipsko, Greuther Fürth a Fortunu Düsseldorf. Právě v zápase Fortuny Düsseldorf proti SSV Ulm byla tato novinka v Německu použita vůbec poprvé.
Bundesliga tímto projektem chce VAR pro diváky především zpřehlednit a učinit jej transparentnějším. Jak uvedl šéf ligových rozhodčích Knut Kircher: „Ve vysvětlování verdiktů vidím jasný krok k větší transparentnosti a dáváme si záležet, abychom rozhodčí naučili správné postupy. Jsme si proto jistí, že tento přístup můžeme podpořit, i když bude zpočátku neobvyklý.“
V současnosti probíhá komunikace mezi rozhodčími a jejich asistenty prostřednictvím rádiového spojení mezi hřištěm a centrálou videoasistentů v Kolíně nad Rýnem. Nová iniciativa však přináší možnost, aby rozhodčí přímo oslovili diváky na stadionu a vysvětlili jim svá rozhodnutí v reálném čase. Po přezkoumání sporné situace se rozhodčí otočí k hlavní tribuně, aktivuje svou náhlavní soupravu pomocí tlačítka „push-to-talk“ a skrze stadionové reproduktory oznámí fanouškům, jaká herní situace byla posouzena, jaký byl výsledek přezkumu a jaké je konečné rozhodnutí.
Je však nutné dodat, že diváci se dozví pouze finální verdikt. Samotná komunikace mezi rozhodčím a jeho asistenty zůstane i nadále neveřejná.
První využití této iniciativy mělo výraznou českou stopu. Davidu Juráskovi se ve službách Hoffenheimu v uvozovkách podařilo „vyrobit“ penaltový zákrok na hřišti Leverkusenu. Pokutový kop byl ale následně odvolán pomocí VAR z důvodu předcházejícího ofsajdu. Verdikt byl poté sdělen i fanouškům na stadionu, stejně jako divákům u televizních obrazovek.
— UnserFussball Videos (@unservideos) February 3, 2025
Z pohledu autora článku se jedná jednoznačně o krok vpřed, který může skutečně naplnit svůj cíl. Jak uvedl sportovní ředitel Bayernu Mnichov, Max Eberl, který je zároveň členem komise Německé fotbalové ligy (DFL), „Chceme zlepšit systém VAR a učinit ho transparentnějším pro všechny zúčastněné.“
Velmi pravděpodobné je, že pokud se pilotní fáze osvědčí, systém by mohl být rozšířen na všechna stadiony Bundesligy. Tím by se mohl stát novým standardem pro fotbalové ligy po celém světě, což by znamenalo zásadní krok směrem k větší transparentnosti a komunikaci ve fotbalovém rozhodování. Tento přístup by mohl inspirovat i jiné soutěže k zavedení podobného systému, který by pomohl zlepšit pochopení rozhodnutí VAR u fanoušků po celém světě. A je to znovu Bundesliga, která novou technologii pilotuje, ostatně už samotný systém VAR zavedli v Německu o rok dříve, než ostatní evropské soutěže.
Autor: Miroslav Vaněk