Černá série Dynama pokračuje, Plzeň si na Střeleckém ostrově s chutí zastřílela

Velmi náročný úkol čekal na jihočeské Dynamo, to na svém trávníku hostilo plzeňskou Viktorii, kterou České Budějovice nedokázaly porazit dlouhých osmnáct (!) let.

Naposledy se tak stalo v říjnu 2006, to mimochodem nebyl plzeňský záložník Jiří Panoš, jenž nastoupil v základní sestavě Plzně, ještě na světě.

Lepší vstup do zápasu mělo překvapivě domácí Dynamo, které se hned vrhlo na útočnou polovinu. Ve druhé minutě hned zahrávali domácí rohový kop, avšak Tvrdoň zasahovat nemusel. O dvě minuty později již plzeňský brankář lovil míč ze své sítě, když Adediran vyhrál souboj s Hranáčem, záhy byl ve vápně zcela volný Marcel Čermák, jenž svou šanci chladnokrevně proměnil. Branku domácích nicméně zrušil VAR, jenž správně odhalil hru rukou nigerejského hráče. Na druhé straně si ve čtrnácté minutě naběhl do zakončení Ricardinho, prostor mezi třemi tyčemi nicméně vůbec netrefil. František Straka od prvních minut vehementně povzbuzoval své mužstvo, ti se vůbec nebáli hrát a nebýt fantastického zákroku Mariána Tvrdoně na brankové čáře proti hlavičce Šiguta, mohli se dostat i do vedení.

Stejný hráč to zkusil nedlouho poté znovu, tentokrát přímou střelou z hranice vápna, gólman Západočechů i tentokrát byl z této dvojice úspěšnější. A co víc, z protiútoku se navíc Samuel Šigut stal smolným hrdinou na druhé straně, když ho míč po hlavičce Cadua trefil do ruky a hlavní rozhodčí Radina nařídil po konzultaci s kolegou u videa pokutový kop. Ten si vzal na paškál, stejně jako proti Karviné v minulém kole, Erik Jirka, jenž poslal Fendricha na opačnou stranu než kopnul balon. Ogiomade si pro změnu zase naběhl na centr z pravé strany, Tvrdoň tentokrát nepředvedl stoprocentní zákrok, domácí přesto kulatý nesmysl do sítě nedostali.

České Budějovice odehrály velmi dobrý první poločas, na což o poločase reagoval Miroslav Koubek, do druhé půle totiž od začátku vyběhli nově Šulc, Vašulín a Červ. Dynamo zase vystřídalo brankáře, Fendrich měl zřejmě nějaké zdravotní potíže. Avšak Janáček neprožil ideální vstup do utkání, již po necelých pěti minutách byl totiž překonán. Centr Erika Jirky si zpracoval na zadní tyči Cadu, který se prezentoval rychlou střelou na bližší tyč. Třetí gól mohl bleskově přidal Pavel Šulc, toho ovšem zradilo lepší zpracování balonu uvnitř pokutového území. Po následném rohovém kopu vyzkoušel pozornost Janáčka střelou z hranice vápna Sampson Dweh, liberijský reprezentant ale trefil prostor, kde byl domácí brankář. Viktoria byla na koni, v další příležitosti napálil odražený balon Václav Jemelka, branku těsně minul.

Nedlouho poté stříleli krátce po sobě střídající Vašulín s Červem, oba pokusy měly dobrou razanci, avšak chyběla přesnost. Gól naděje měl zase na kopačce Marcel Čermák, domácí kapitán rozehrál standardku přímou střelou, krásně obstřelil zeď Plzně, Tvrdoň byl nicméně u tyče včas. Na opačné straně se prokličkoval až do vápna Cadu, i s pomocí teče branku ovšem těsně minul. Na začátku poslední desetiminutovky se Viktoria dočkala třetí branky. Janáček podcenil centrovaný balon Pavla Šulce, domácí brankář míč zajímavě boxoval jen do míst, kde byl Cadu, brazilský křídelník připravil balon do srdce pokutového území, kam si naběhl kapitán Lukáš Kalvach, který pobídkou nepohrdl, míč poslal přesně k pravé tyči. Jakob Tranziska mohl částečně rozveselit svého trenéra, když se dostal ke křižné střele, Tvrdoň avšak vytáhl ze své sbírky další skvělý zákrok. Závěr utkání už si západočeši zkušeně pohlídali, České Budějovice porazili 3:0.
SK Dynamo České Budějovice – FC Viktoria Plzeň 0:3

Branky: 31. Jirka (pen.), 50. Cadu (Jirka), 81. Kalvach (Cadu). ŽK: 76. Hubínek (CEB). Diváci: 4528.

Držení míče: 23%:77%. Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 2:5. Rohy: 8:10. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 8:8.

SK Dynamo České Budějovice: Fendrich (46. Janáček) – Čoudek, Križan, Nikl – Šigut (88. V. Hora), Hubínek, Tischler (66. Zíka), Trummer – M. Čermák (C), Adediran (74. Ondrášek), Ogiomade (74. Tranziska).

FC Viktoria Plzeň: Tvrdoň – Dweh, Hranáč, Jemelka – Jirka, Sojka (89. Míka), Kalvach (C) (85. Slončík), Cadu – Mosquera (46. Červ), Panoš (46. Šulc) – Ricardinho (46. Vašulín).

Rozhodčí: Radina – Hájek, Hurych.