Článek
Ne každý to ví, ale Gyökeres svou cestu mimo Švédsko zahájil díky skautingu Brightonu. Ten ho už před sedmi lety vykoupil za milion eur a nechal ho hrát za svůj U23 tým. O dva roky později ho Angličané poslali na zkušenou do 2. Bundesligy a později hostoval hlavně v Championship. Ve službách Coventry si během dvou celých sezón připsal bezmála 100 ligových startů, 38 gólů a 17 asistencí k tomu.
Přestože tyto úspěchy zaznamenal „jen“ v druhé nejvyšší anglické lize, zaujal skauty z Portugalska. Dokonce tak moc, že za něj Sporting do Anglie poslal 24 milionů eur (více zaplatil jen za Ugarteho). V Lisabonu to Gyökeresovi pod trenérem Amorimem velmi svědčilo. V premiérové sezóně si ve službách svého klubu připsal 43 branek a 12 asistencí napříč všemi soutěžemi. A právě během loňské sezóny se rodák ze Stockholmu dostal do povědomí širší veřejnosti.
Pořád si ale někteří nebyli jisti tím, jestli se nejedná jen o tzv. „one season wonder“. Fanoušci anglického fotbalu, a hlavně Liverpoolu mají v živé paměti jiného útočníka, kterému to tam v Portugalsku padalo, ale v Anglii selhal. Darwinova poslední sezóna v Benfice byla z hlediska čísel hodně podobná právě tomu, co předvedl loni Gyökeres ve Sportingu. Jenže švédský forvard ve službách čerstvého portugalského mistra letos udělal všem pochybovačům čáru přes rozpočet čísly 53+8. K tomu přidal ještě 9 gólů a 5 asistencí v 6 zápasech reprezentace.
Viktor Gyökeres tak prokázal své kvality kromě Championship i v Portugalsku. Vyvrátil spekulace o tom, že loni pouze ‚overperformoval‘. Naopak jeho úspěšnost v přetváření příležitostí na vstřelené branky stále roste. Letos atakovala téměř 30 %, což znamená, že zhruba 3/10 střel přetaví v gól. A svoje dovednosti ve Sportingu předvádí i po odchodu trenéra Amorima. Vše nasvědčuje tomu, že tento švédský snajpr je vážně dobrý útočník.
Prokáže se Gyökeres konečně v Premier League?
S ohledem na to, co bylo napsáno výše, asi není velké překvapení, že kolem Gyökerese už krouží hejno zájemců. Mezi evropskou špičkou je hned několik týmů, které potřebují hrotového útočníka jako sůl. Když připočteme i ty, které tuto pozici musí řešit v horizontu pár let, získáme velmi širokou škálu potenciálních uchazečů. Švéd má sice výstupní klauzuli nastavenou na 100 milionů eur, s klubem má ale gentlemanskou dohodu, že ho pustí už za 65 milionů eur.
Z týmů kontinentální Evropy je s Gyökeresem spojován například Juventus. V jeho dresu aktuálně úřaduje Randal Kolo Muani, který však v Turíně pouze hostuje z PSG. Mezi další zájemce má patřit Barcelona a Bayern Mnichov, kteří se momentálně v útoku opírají o třicátníky.
Zejména Katalánci by omlazení na pozici devítky určitě uvítali. Lewandowski je sice stále skvělý, ale také je mu už 36 let, svůj vrchol má za sebou a jeho konec se nenávratně blíží. Španělský velkoklub se ale několik posledních let potýká se špatnou finanční situací. Lze tedy očekávat spíše stěhování do Anglie.
I na Ostrovech je jméno Gyökeres velmi intenzivně skloňováno. Gólového hroťáka by potřebovalo hned několik týmů z úplné špičky Premier League. Arsenal, Chelsea, Liverpool i Manchester United jsou v tomto ohledu v dost podobné situaci. Mají na tento post své koně, kteří ale takový velký klub neutáhnou. Gyökeres je pro roli forvarda rozhodně vhodnější varianta než kdokoli, koho mají tyto čtyři týmy k dispozici. Minimálně optikou střílení branek, které rozhodují zápasy a získávají důležité body.
Budeme bedlivě sledovat, jakou cestu si Viktor Gyökeres letos v létě vybere. A následně bude stejně zábavné a napínavé pozorovat, jak se mu v novém působišti, s novými spoluhráči a pod novým (či staronovým) trenérem bude dařit.
Autor: Petr Illner