Článek
Zatímco v domácí soutěži Pražané dominovali a do jarního boje o titul půjdou s velmi solidním náskokem, na evropské scéně zanechali rozporuplné dojmy. Jaká tedy byla první polovina sezony v podání vršovického klubu?
Slávistům se před sezonou podařilo udržet všechny důležité články kádru, který navíc vhodným způsobem doplnili. Hlavním přestupem léta se stal třaskavý příchod Tomáše Chorého z Plzně. Vysoký útočník však dobře zapadl do sešívané skládačky a svému novému zaměstnavateli dosud pomohl dohromady 12 soutěžními góly.
V Chance Lize červenobílí nezačali optimálně, když hned v úvodním kole soutěžního ročníku bez branek remizovali na půdě Slovácka. Soubor Jindřicha Trpišovského navíc podal velmi matný výkon a leckoho mohlo napadnout, že si Slavia nepřesvědčivé výkony ze hřišť soupeřů přenese i do nové sezony.
Jenže opak byl pravdou. Slávisté od té doby začali v lize vyhrávat a dominovat. K tomu navíc přidali pohodový postup do závěrečného předkola Ligy mistrů, kde na konci srpna proti Lille sahali po postupu do hlavní fáze.
V domácí soutěži navíc Slavia zvládla všechny velké zápasy. Tedy domácí derby se Spartou, souboj o Vršovice proti Bohemians nebo zápas v Olomouci, který fanoušci pojali jako výjezd roku a na Andrově stadionu se prezentovali několika optickými prezentacemi.
Jedinou ligovou porážku sešívaným připravily v posledním prosincovém zápase Teplice. I přesto Pražané prožili v domácí soutěži mimořádný podzim a získali 50 bodů z 57 možných s úctyhodným skóre 41:7.
Evropské bodové strádání
Kde se však slávistům příliš nedařilo, bylo v Evropské lize, kam se Trpišovského svěřenci propadli po zmiňovaném dvojzápase s Lille. Začali sice vítězstvím v bulharském Razgradu, jenže pak přišel výsledkový úpadek.
Sešívaní čelili velkým pojmům fotbalové mapy a herně rozhodně nezklamali. V Edenu přehrávali Ajax Amsterdam, který se dokonce uchýlil k nedůstojnému zdržování, nakonec však Pražané brali jen bod. V následujících venkovních zápasech dokázali statně konkurovat Bilbau a Frankfurtu, tedy týmům hrajícím na předních příčkách ve španělské, respektive německé lize. Jenže v obou případech sešívaní po chvályhodných výkonech prohráli shodně 0:1.
Tímto slávisté jistě nechali vzplanout otázky, čím to je. Jednalo se pokaždé o smůlu? Chyběla potřebná kvalita v zakončení? Nebo za tím bylo ještě něco jiného?
Navíc slávisté následně podlehli v domácích duelech také Fenerbahçe a Anderlechtu. Přitom v šesti zápasech vyslali celkem 109 střel, z toho 33 na branku. Pro srovnání soupeřům dovolili 44 střel, na branku jen 16. Jenže fotbal se hraje na góly, kterých slávisté navzdory těm očekávaným (xG v šesti zápasech 9,14) nastříleli jen pět, což stačilo na pouhé čtyři získané body.
Tím se postupně dostali do velmi složité situace, přesto stále mohou pomýšlet na postup do jarní části. K tomu by jim měly stačit výhry v obou zbývajících duelech. První krok mohou učinit 23. ledna na horké půdě v řecké Soluni, o týden později v Edenu přivítají Malmö.
Co dál Slavii čeká?
Kromě zmíněného boje o postup v Evropské lize sešívané čeká zejména bitva o ligový titul, na který od roku 2021 čekají. Letos se s ním navíc pojí přímý postup do Ligy mistrů, což všemu pochopitelně velmi přidává na důležitosti. A červenobílí jsou si toho moc dobře vědomi a mají k ligovému prvenství skvěle nakročeno. Na Plzeň mají náskok sedmi bodů, na hlavního rivala z Letné dokonce bodů 13. Slávisté navíc zůstávají nadále ve hře také o MOL Cup, kde je v osmifinále čeká Táborsko.
Zásadní bude udržení kádru. Po odchodu Antonína Kinského do Tottenhamu by již nikdo z klíčových mužů odcházet neměl. Jediným otazníkem může být El Hadji Malick Diouf, kolem něhož údajně krouží několik klubů z Premier League.
Zajímavé bude také sledovat, jak se v Edenu vyvine pozice na brankářském postu, která zůstala po zmiňovaném odchodu Kinského volná. Hlavními kandidáty na ni by měli být uzdravený Jindřich Staněk a navrátilec z Ostravy Jakub Markovič.
Nejlepší hráči podzimu dle 90 minut:
Lukáš Provod - Reprezentační záložník se na podzim rozehrál do fantastické formy, pravděpodobně nejlepší v kariéře. Pro hru Pražanů je zcela nepostradatelný, o tom také svědčí jeho produktivita.
El Hadji Malick Diouf - Dvacetiletý Senegalec na podzim naprosto ohromil. Ke spolehlivým výkonům na levém kraji hřiště navíc přidal šest branek a dle uznávaného serveru Transfermarkt je aktuálně nejhodnotnějším slávistou s cenovkou přesahující 16 milionů eur.
Oscar Dorley - Na první pohled možná není přínos liberijského záložníka tolik znatelný, jenže až jednou odejde, Slavia to velmi pocítí. Nejvíce zazářil ve fanouškovském zápase roku proti Karviné, kdy k vysokému hernímu standardu doručil ještě dvě branky.
Autor: Jakub Golda