Článek
Po Leverkusenu je TSG Hoffenheim další německý klub, na který upírá oko český fotbalový fanoušek. Jeho barvy hájí hráči jako Adam Hložek, Pavel Kadeřábek, David Jurásek nebo Robin Hranáč. A pokud počítáme i mládežnického reprezentanta Kryštofa Čížka v akademii, tak je to už pět českých fotbalistů v jednom zahraničním klubu. To je vskutku nestandardní. Klub, sídlící v malém německém městečku Sinsheim, se však momentálně nachází na pokraji sestupových příček.
Z regionálních soutěží do Evropy… a nazpět?
Hoffenheim není historicky veleúspěšný klub. Co se trofejí týče, do výstavní skříně si mohou dát nanejvýš několik regionálních neprofesionálních pohárů. Do Bundesligy se dostal poprvé v roce 2008. Tomu předcházel velmi rychlý vzestup ligami, kdy se pod dnes už známým trenérem Hans-Dieter Flickem a poté třeba Ralfem Rangnickem posunuli během osmi let o čtyři ligové úrovně výše.
Od své promoce se tento celek v nejvyšší německé soutěži ale úspěšně drží. Pouze v sezóně 2012/13 musel Hoffenheim svůj prvoligový status uhájit v play-off proti Kaiserslauternu, poté co skončil na 16. místě. Naopak nejlepšího výsledku klub dosáhl se současným trenérem německé reprezentace, Julianem Nagelsmannem. V sezóně 2017/18 skončil Hoffenheim v Bundeslize na třetím místě a kvalifikoval se tak do skupinové fáze Ligy Mistrů, poté co se mu to nepovedlo rok předtím z kvalifikace.
Znovu do Evropy se tento tým dokázal dostat až v loňské sezóně. To získal Hoffenheim místo v Evropské lize i přesto, že skončil až na sedmé ligové příčce. Letos nejen, že skoro jistě nedokáží Evropu obhájit, ale zároveň se hráči i fanoušci musí strachovat vůbec o přežití v Bundeslize. Po 19 odehraných ligových kolech se nachází na 15. místě a od ztráty jistoty je dělí pouhé 4 body. Šestnáctá příčka by totiž opět znamenala play-off o udržení, s týmem který skončí jako třetí v druhé lize.
Samotný Hložek za Beiera s Weghorstem
Co se ale stalo? Hoffenheim v létě přišel o dvě výrazná jména. Mladý útočník Maximilian Beier přestoupil do Dortmundu za zhruba 30 milionů eur a hrotovému útočníkovi Woutu Weghorstovi skončilo hostování z Anglie. Tito dva hráči vytvořili v loňské sezóně pro Hoffenheim dohromady 28 kanadských bodů. Posil přišlo několik, Alexander Prass z Rakouska za 10 milionů, Valentin Gendrey z Itálie za 8 milionů, nebo třeba Robin Hranáč z Viktorie Plzeň. Jedinou výraznou letní posilou do útoku byl však Adam Hložek z Leverkusenu, který se zároveň stal historicky nejdražším nákupem Hoffenheimu za necelých 20 milionů eur. A ačkoliv je odchovanec pražské Sparty vysoce talentovaným útočníkem, tak ke 30 kanadským bodům za sezónu, o které TSG v létě přišlo, se v Německu zatím nepřiblížil.
Nedostatečná útočná síla však není jediným současným problémem Hoffenheimu. V očekávaných obdržených gólech (xGA) je Hoffenheim třetím nejhorším celkem v Bundeslize. Pouze Bochum a Borussia Mönchengladbach povolili soupeřům víc než 34,1 xGA Hoffenheimu. Na konci loňské sezóny vedl Hoffenheim statistiku o nejvíc zachycených přihrávek za zápas (10,5) a také o nejvíc brankářských zákroků na zápas (4,3). Nyní jsou v zachycených přihrávkách až na 13. místě a v brankářských zákrocích na 3. místě.
Žádné velké změny v obraně se přitom nekonaly, ačkoliv jedna stálá součást loňské defenzivy, Ozan Kabak, kvůli přetrženému křížovému svalu do této sezóny ještě vůbec zasáhnout nemohl. Místo něj zaskakuje Brazilec Arthur Chaves, který v létě přišel z druhé portugalské ligy. Kromě domácí soutěže se Hoffenheimu nijak zvlášť nezadařilo ani v Evropské Lize, kde i přes čtvrteční vítězství nad Anderlechtem nepostoupili do další fáze.
Jedna výrazná změna, a možná také naděje, pro Hoffenheim nastala v listopadu, kdy se po skoro dvou letech rozloučili s trenérem Pellegrinem Matarazzem. Ten ztratil důvěru vedení po sérii špatných výsledků, vztahy však narušil už například příchod Robina Hranáče, kterého si Matarazzo nevyžádal. Příchod kouče rakouských šampionů Sturm Graz, Christiana Ilzera, by mohl být nadějí nejen pro fanoušky Hoffenheimu, ale i právě pro Robina Hranáče, který ve čtvrtek po více než čtyřech měsících opět figuroval v základní sestavě.
Sestup? Ale kde že, existují alespoň dva horší…
Ve finále je sestup Hoffenheimu nepravděpodobný. Dva poslední celky Holstein Kiel a Bochum se tváří jako již jistí sestupující. Hoffenheim se vzhledem k vypadnutí z Evropy i domácího poháru bude moct celé jaro soustředit na ligu. A i kdyby náhodou skončil na 16. příčce a musel tak bojovat v play-off, tak poslední Bundesligový tým který play-off prohrál, byl VfB Stuttgart v roce 2019. Hoffenheim by tak v případném dvojzápase byl favoritem.
Jejich dosavadní sezóna se však jistě dá považovat za neúspěšnou. Po loňském vydařeném ročníku a poměrně aktivním letním přestupovém okně se od nich očekávaly velké věci. Opta Analyst je ve své předsezónní simulaci odhadla na 6.-7. místo. Realita je ale jiná. Nezbývá než doufat, že se českým hochům blýská na lepší časy.
Autor: Lukáš Brabec