Hlavní obsah
Sport

Jak se vyvíjí kvalifikace na fotbalové Mistrovství světa 2026?

Foto: Miloš Moc / 90 minut

Evropská část kvalifikace začala minulý týden. V jiných částech světa už je ale v plném proudu a máme už i pár prvních potvrzených účastníků mistrovství světa. To se odehraje příští rok ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku.

Článek

Budoucí světový šampionát se bude konat v rozšířené podobě. Zatímco v posledních letech o nejprestižnější trofej pro národní týmy usilovalo 32 adeptů, příští rok se o ni za Atlantikem popere 48 reprezentačních výběrů. Každý kontinent má určitý počet přímých kvalifikačních slotů. Všichni kromě Evropy pak mohou ještě zabojovat o další dvě vstupenky na Mistrovství světa 2026 v tzv. mezikonfederačním play-off. A jak že to zatím na jednotlivých kontinentech vypadá?

EVROPA - 16 přímo postupujících

Boje o účast na příštím MS v Evropě začaly doslova před pár dny. A to navíc jen pro méně než polovinu ‚zájemců‘ o světový šampionát, protože souběžně teprve finalizovala Liga národů. Její baráže už jsou za námi a v play-off vyhlížíme semifinále. Čtvrtfinále vyřazovacích bojů navíc teprve definitivně určilo konečné složení jednotlivých skupin.

Všechny evropské reprezentace se definitivně ponoří do kvalifikačních vod letos v září. O dva měsíce později už pak budeme znát dvanáct přímo postupujících mužstev. Ty na mistrovství světa doplní ještě další čtyři týmy, které vzejdou skrze poměrně komplikovanou formu baráže, do níž zasáhne celkem šestnáct týmů. Ty budou nalosovány do čtyř samostatných play-off ‚pavouků‘ a vítěz každého z nich se pak bude moct také radovat z postupu na MS2026.

Za zmínku určitě stojí, že česká reprezentace už shrábla prvních povinných šest bodů proti papírovým outsiderům. Náš nároďák ale rozhodně nepůsobil tak dominantně, jak by kvalitativní propast mezi ním a jeho soupeři napovídala. Třemi góly nám pomohl Patrik Schick, který je tak zatím králem střelců evropské kvalifikace.

AUSTRÁLIE A OCEÁNIE - 1 postupující (+1 slot v play-off)

A zatímco kvalifikace u nás v Evropě před týdnem teprve odstartovala, v Austrálii a Oceánii tou dobou končila. V době, kdy se česká reprezentace připravovala v Portugalsku na duel s Gibraltarem, na Novém Zélandu se rozhodlo o tom, kdo si vybojuje přímý postup na mistrovství světa. A žádné překvapení se nekonalo, Nový Zéland se úspěšně kvalifikoval do hlavní části turnaje. Poražená Nová Kaledonie musí o svou místenku ještě zabojovat v mezikonfederačním play-off, které se odehraje až za rok.

Králem střelců v australsko-oceánské sekci se stal dle očekávání Chris Wood (Nový Zéland), který se v 5 zápasech prosadil celkem 8×. Nový Zéland během celé kvalifikace (5 zápasů) nasázel svým soupeřům téměř 30 branek a pouze potvrdil, jak moc je v této společnosti odskočený.

ASIE - 8 postupujících (+1 slot v play-off)

Na východ od Evropy začal kvalifikační proces už na podzim roku 2023. V té době proběhla jeho první fáze, v níž se mezi sebou eliminovaly nejslabší reprezentace. Následně se zbylých 36 mužstev utkalo ve druhé, skupinové fázi, která skončila loni v červnu. Z té vzešlo 18 týmů, které v právě probíhající třetí fázi bojují ve třech šestičlenných skupinách o celkem šest míst zajišťujících postup na světový šampionát. Ta si zajistí vítěz a druhý nejlepší z každé skupiny. O zbylá dvě místa a play-off slot se utkají třetí a čtvrté týmy letos na podzim ve čtvrté fázi

Aktuálně je ve třetí fázi odehráno osm z deseti utkání. To už stačilo Íránu Japonsku, kteří už mají dostatek bodů a na mistrovství světa 2026 tak mají místo jisté. Také už je rozhodnuto, že reprezentace KLDR (Severní Korea) se do Severní Ameriky stoprocentně nepodívá. Naopak dobře si vede Uzbekistán, který od historicky první kvalifikace na světový šampionát dělí jedno vítězství. Stejně je na tom i Austrálie, Jižní Korea a Jordánsko, i těm už stačí porazit jednoho ze dvou zbývajících soupeřů. Jistotu postupu minimálně do čtvrté fáze už mají Spojené arabské emiráty.

Asijská kvalifikace je bohatá na góly a během necelých 200 zápasů bylo k vidění bezmála 600 vstřelených branek. K tomu hodně přispívá například Japonsko, které doposud ve 14 utkáních nasázelo soupeřům už 44 gólů. Mezi jednotlivci pak kraluje Almoez Ali (Katar) se 12 přesnými zásahy, kterého pronásleduje Heung-min Son (Jižní Korea, 10) a Mehdi Taremi (Írán, 9).

AFRIKA - 9 postupujících (+1 slot v play-off)

Před dvěma lety na podzim začala i africká kvalifikace. Ta je o poznání jednodušší než ta asijská a nejvíce se podobá evropské. Všech 54 mužstev bylo rozděleno do devíti skupin po šesti týmech. Vítěz každé má účast na světový šampionát jistou. Čtyři nejlepší týmy z druhých míst si to v baráži rozdají o jeden play-off slot. Vítěze jednotlivých skupin budeme znát nejpozději na začátku října, výsledek baráže pak o měsíc později.

V současnosti je odehráno šest z deseti zápasů a ve skupinách, které probíhají bez komplikací, je na tom nejlépe EgyptJihoafrická republika. Obě země mají v čele svých kvalifikačních skupin už pětibodový náskok. Naopak bez šance už jsou Seychely, ČadSvatý Tomáš a Princův ostrov, kteří stále nezískali ani bod. Překvapivě se zatím trápí reprezentace Nigérie, která se s nejvyšší pravděpodobností dostane maximálně do baráže. Aktuálně je totiž ve své skupině až čtvrtá (za JAR, Rwandou a Beninem) a na lídra z jihu Afriky ztrácí už šest bodů.

Hodně pestrá je pak situace ve skupině E, kde z kvalifikace ještě před jejím začátkem odstoupila Eritrea (pozn.red.: kvůli obavám z emigrace). Následně bylo suspendováno Kongo kvůli politické situaci v zemi (pozn.red.: FIFA pozastavila činnost Konžské fotbalové asociaci kvůli vměšování třetí strany, což porušuje stanovy FIFA). Africká fotbalová asociace na to konto zrušila všechny jeho zbývající zápasy kvalifikace. V čele této skupiny se nachází Maroko s již devítibodovým náskokem. Severoafrická země tak má nejlépe nakročeno stát se prvním potvrzeným africkým účastníkem mistrovství světa.

Nejlepším kvalifikačním střelcem Afriky je zatím Mohamed Salah (Egypt) se 6 trefami. Egypťan vládne i celkové tabulce produktivity se zápisem 6+3. V závěsu za ním je pak Jordan Ayew (Ghana, 5+4) a Mohamed Amoura (Alžírsko, 5+3).

SEVERNÍ A STŘEDNÍ AMERIKA - 3 postupující (+2 sloty v play-off)

CONCACAF už má také tři potvrzené účastníky, kterými jsou pořadatelské země Kanada, MexikoSpojené státy americké. Pro zbylé týmy začala kvalifikace před rokem. Tedy konkrétně její úvodní část, která se ale týkala jen karibských zemí a to formou eliminačního play-off. Nyní, ve druhé fázi, mezi sebou bojuje celkem 30 národních týmů rozdělených do šesti skupin. Dvanáct týmů (dva nejlepší z každé skupiny) si zajistí postup do třetí fáze, kde se bude rozhodovat ve třech skupinách po čtyřech týmech. Vítěze čeká MS a dva nejlepší druhé týmy získají play-off slot.

Aktuálně probíhající druhá fáze se nachází přesně v polovině. A jelikož se hraje pouze na čtyři utkání, není zatím o ničem rozhodnuto. Do dalších kvalifikačních bojů může stále postoupit kterýkoli ze 30 týmů. Dobře má ale nakročeno Honduras, Kostarika, Curacao, Haiti, Nicaragua, Panama, Guatemala, JamajkaSurinam. Všechny tyto výběry vyhrály oba své úvodní duely a jsou jednou nohou v další fázi. Definitivně jasno o jejím složení bude na začátku června. Závěr této kvalifikace se odehraje letos na podzim.

Nejlepšími střelci v této části světa jsou Rangelo Janga (Curacao) a Shamar Nicholson (Jamajka) se 3 brankami. Produktivitě pak vládne trio Reon Moore (Trinidad a Tobago, 2+2), Manfred Ugalde (Kostarika, 1+3) a Luis Palma (Honduras, 0+4).

JIŽNÍ AMERIKA - 6 postupujících (+1 slot v play-off)

Poslední, jihoamerická část kvalifikace patří tak mezi ty nejméně komplikované. Všechny reprezentace jsou spolu v jedné velké skupině a hraje se tak, jak to známe z Evropy. Každý s každým dvakrát, z toho jednou doma a podruhé venku. Kvalifikační boje v Jižní Americe začaly na podzim roku 2023 a definitivně jasno o všech účastnících MS2026 bude letos v září. Šest nejlepších postoupí přímo, sedmý tým čeká mezikonfederační play-off.

I zde už máme jednoho potvrzeného účastníka a tím není nikdo jiný než Argentina. Ta má na aktuálně sedmou Venezuelu už šestnáct bodů náskok, přičemž do konce zbývají už jen čtyři zápasy. Situace na druhém až šestém místě je ale hodně vyrovnaná a Ekvádor, Uruguay, Brazílie, ParaguayKolumbie dělí maximálně tři body. ‚Barážovou‘ sedmou příčku momentálně drží Venezuela, která má ale jen bod náskok na Bolívii a pět na poslední dva. Mezi ty pro někoho možná překvapivě patří i Chile, které se na tento velký turnaj podívalo naposledy v roce 2014.

O titul pro krále střelců Jižní Ameriky se dělí Lionel Messi (Argentina) a Luis Díaz (Kolumbie), kteří oba skórovali 6×. Legendární argentinský fotbalista je pak se 6+3 i nejproduktivnějším hráčem turnaje. Na záda mu dýchá Darwin Núňez (Uruguay, 5+2), Raphinha (Brazílie, 5+2), Enner Valencia (Ekvádor, 5+2) a James Rodríguez (Kolumbie, 2+5).

Autor: Petr Illner

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz