Článek
V první řadě pro upřesnění, co že je to ta Bundesliga tax? Tenhle termín rádi používají fanoušci anglické kopané s odkazem na nepovedené přestupy z Německa, z Bundesligy. Nevyvedl se mému klubu příchod útočníka z kontinentu? Za to určitě můžou ti zpropadení Němci! Alternativa chybného skautingu nepřipadá v úvahu, viníka máme.
Ano, je nutné uznat, že konkrétně v Německu padá takřka se železnou pravidelností o nějakou tu desetinku víc gólů na zápas než v Anglii. I že historicky byla Bundesliga víc otevřenou soutěží, ofenzivní hvězdy měly víc prostoru za obranou soupeře, a nenabíhaly tak pořád do zabedněnců poskládaných okolo vápna soupeře, co ne a ne vystoupit a hrát vysokou obranou linii.
Jenže i tohle se mění. V Anglii se otevírají nůžky mezi čelem a dnem tabulky a Ange a Jürgen uspořádali v Premier League předminulou sezónu Gegenpressing revival. Mezitím si Němci vzpomněli, že existují i jiné taktické přístupy.
Nicméně není přece pravda, že všechny týmy v jedné soutěži hrají stejně! Kdyby platila jednoduchá premisa: Jde ti to v Anglii, na kontinentu budeš bůh, nepoohlížel by se teď Bayern Mnichov, kam by mohl zamést João Palhinhu. On totiž Portugalec fungoval na jedničku ve Fulhamu, kde mu stačilo zastavit vše, co mířilo jeho směrem. V Bavorsku mu ale chybí nadstavba, jeho skillset prostě neodpovídá potřebám nového klubu. A takhle to funguje všemi směry – nejde (jen) o ligu, ale především o herní styl týmu.
Pozor, Xavi není žádná superstar!
To bychom tedy měli, otázka Bundesliga tax vyřešená, tak co teda ten Xavi?
U Simonse se dokonale kloubí hned několik skutečných příčin Bundesliga tax. V první řadě, reputace ofenzivního záložníka Lipska vysoce převyšuje jeho schopnosti. Dává to smysl, o Simonsovi čteme a slýcháme dlouhé roky. Už když byl v La Masii, byla mu predikována velká budoucnost. V PSG prorazit nemohl, to byla přeci vina strategie klubu, na „hostování“ v PSV válel a teď v Lipsku už válcuje Evropu, ne?
No, ne… Příběh Xaviho Simonse zná každý. Pravidelně na očích ho ale má málokdo. Zažila se představa, že když teď hraje, musí přece naplňovat všechny ty naděje, které si do něj fotbaloví fanoušci projektovali. Jenže ty mají k realitě daleko.
Bilance 22letého záložníka není špatná. Osmnáct gólů a dvacet asistencí v necelé šedesátce zápasů, za to vůbec není třeba se stydět. Bezmála šest progresivních přihrávek za devadesát minut, to je také velmi pěkné číslo. Celé to však má své ale.
Xavi Simons fakt není tak dobrej... ❌
— ⚽✍🏻 Daniel Krob (@daniel_krob) July 21, 2025
Nezvládá roli sólo tahouna, naopak škodí protože toho chce dělat příliš. Myslí si, že je lepší než ve skutečnosti je a má nepochopitelně přestřelenou reputaci.
*připravuju si, až přestupí do Anglie a lidi budou řvát cosi o Bundesliga Tax...
Ze statistického hlediska se Xavi podobá třeba hráčům, jako jsou Alex Iwobi, Vincenzo Grifo nebo Eliesse Ben Seghir. A slýcháte, že by o 20letém Ben Seghirovi někdo mluvil v souvislosti s velkým přestupem? Vlastně spíš ani nevíte, že hraje za Lille, že? Důkazem budiž, že to není pravda, Seghir hájí barvy Monaca.
Xavi je pořád hráč s potenciálem. I kanadských bodů si zapisuje dost. V Anglii jej ale připodobňují jménům jako jsou Bellingham, Foden, Palmer, Cherki, či dokonce Wirtz nebo Musiala. Jakmile však dorazí Seghir se slavnějším jménem, budou fanoušci Premier League zvolávat nechvalné: „No jo, na Německo dobrý, ale tady to nestačí.“
Autor: Daniel Krob