Článek
Kdysi se o Salzburgu mluvilo jako o „rakouském Bayernu“ – tým, který si s domácí ligou dělá, co chce. Jenže už druhý ročník ukazuje, jak rychle se fotbal mění. Po 22 kolech základní části ztrácí Red Bull nejen titul, ale i pověst neohrozitelného lídra. Třetí místo, čtyři porážky a ztráta na vedoucí Sturm Graz i Austrii Vídeň – to je vizitka týmu, který za poslední dekádu navykl své fanoušky na zcela jiná čísla.
A co víc – Salzburg letos působí spíš jako klub, který se hledá. Trenérů se na lavičce protočilo hned několik, kádr je omlazený k nepoznání a údernost v útoku? Ta skončila někdy po prodeji Okafora a Šeška.
Nejhorší obrana za dlouhé roky a útok, který nefunguje
Zatímco v minulých sezonách Salzburg sázel jeden gól za druhým, letos je všechno jinak. Nejlepším střelcem v lize je teprve 19letý Oscar Gloukh s devíti zásahy. Tradiční lídři ofenzivy jsou fuč a Karim Konaté, loňský kanonýr ligy, si letos už kvůli zranění nezahraje. A když k tomu připočteme defenzivu, která v říjnu schytala pětku od Sturmu Graz, začíná být jasné, že tenhle tým není v pohodě.
Není divu, když během dvou přestupních období přišel o osu sestavy – pryč jsou Pavlović, Sučić, Šeško, Okafor… Mladíci, kteří přišli místo nich, se s tlakem perou, a i když někteří ukazují potenciál, zkušenosti a kvalita prostě chybí.
Trenérský kolotoč a ztráta identity
Salzburg se navíc zamotal do vlastního kruhu. Nejdřív nečekaný odchod Matthiase Jaissleho, pak zkratkovité angažování Pepijna Lijnderse a jeho rychlý konec. Nyní má na lavičce Thomase Letsche, který se snaží poslepovat rozbitý stroj. Výsledkem je nekonzistentní tým bez tváře, který v každém zápase působí jinak. Na rakouského giganta zoufalý obrázek.
Pohár? Fiasko. Evropa? Katastrofa.
A to není všechno. V domácím poháru přišla rána v podobě prohry s LASK Linz – čtvrtfinále, konec. V Lize mistrů to pak byla naprostá pohroma: jedna výhra, sedm porážek, poslední místo mezi evropskou smetánkou. Výprasky od Realu Madrid a Atletica Madrid jen podtrhly, jak moc se současný Salzburg liší od toho předchozího.
Paradox jménem MS klubů
Ironií osudu je, že Salzburg i přesto v létě pojede na historické mistrovství světa klubů do USA. Ne díky aktuální formě, ale díky bodům nasbíraným v minulých sezonách. Do skupiny dostal Real Madrid, Al Hilal a Pachucu – ideální kulisy pro bolestivou konfrontaci s realitou.
Co dál?
Red Bull Salzburg dlouhodobě funguje jako tzv. stepping stone pro mladé talenty, které se ziskem prodává dál – tento model mu vynesl už 670 milionů eur za posledních 10 let. Jenže právě tahle strategie teď může stát za aktuální krizí. V posledních letech totiž odešli klíčoví hráči a jejich náhrady zatím nedosahují podobné kvality.
Salzburg tak čeká složitá cesta zpět na vrchol – musí stabilizovat kádr, přestat měnit trenéry jako ponožky, a hlavně udržet nové talenty déle než jednu sezonu. Rakouská liga už totiž není sprint s náskokem, ale regulérní boj, kde na každé zaváhání čeká hladový Sturm Graz a další konkurenti.
Autor: Petr Křenek