Konec ztrátám s Albánií! Chorý zazářil dvěma góly, odcházel za potlesku celého stadionu

Ke třetímu utkání Ligy národů UEFA nastoupil český národní tým v epet Aréně, kde se postavil Albánii. Aktivní vstup zařídil Čechům bleskové vedení, které se českému týmu povedlo navýšit. Díky dvěma trefám Tomáše Chorého zvítězilo Česko 2:0.

Oba reprezentační výběry si z prvních dvou klání v soutěži vysloužili tři body. Ty získaly proti Ukrajině, která obývá sestupové čtvrté místo Ligy národů B. Naopak podlehly Gruzii, která Česku přidělila debakl v podobě 1:4. Poslední střet těchto dvou soupeřů dopadl jasným vítězstvím Albánie 3:0. Hrůzný výsledek utkání byl jednou z důležitých příčin konce předešlého trenéra reprezentace, Jaroslava Šilhavého.

Skvělý vstup Česka vyústil v rychlou branku Chorého

Český tým vstoupil do utkání naprosto fantasticky, byl aktivní, napadal, nedal Albánii ani chvíli oddychu. Po prvním nebezpečí ve vápně Albánie se k míči dostal Tomáš Chorý a skvělou střelou k pravé tyči poslal po ani ne třech minutách hry Česko do vedení. Češi i nadále pokračovali ve velmi sympatickém projevu. Po krátké kombinaci se Šulcem se mezi Albánci snažil najít skulinu Černý, leč neúspěšně.

O několik minut později navíc zahrozil Provod, po rychlém protiútoku ho Černý našel na hranici vápna. Provodova dělovka pořádně protáhla Thomase Strakoshu, ten ji nepustil za svá záda. Prvnímu náznaku hrozby museli čeští hráči čelit krátce po dvacáté minutě, když se ve vápně ocitl Mirlind Daku, sparťanský stoper Martin Vitík potvrdil svoji formu z evropských zápasů a učebnicově zabránil jakékoliv jeho snaze skórovat.

Albánie i nadále čelila českému postupnému náporu, avšak míč dobře navedl v útočné třetině Albánie po pravé straně Qazim Laci a přihrávkou do běhu hledal své spoluhráče ve vápně. I k jeho údivu rychlý pas nenašel žádného adresáta. Na opačné straně hrací plochy se vzápětí ukázal Lukáš Červ parádním slalomem, ale byl zastaven albánskými obránci, podobně jako o pár vteřin později Tomáš Souček, podle hlavního rozhodčího utkání Bastiena vše proběhlo v rámci pravidel.

Poslední snahu Albánie o vstřelení branky z prvního dějství zastavil opět vyšperkovanou defenzivní prací Martin Vitík. Po následném útoku českého týmu centroval z levé strany Šulc, našel ve vápně Tomáše Součka, který se dokázal rychle zorientovat a sklepnul míč na Chorého v ideální pozici. Chorý nenavýšil svůj střelecký účet v utkání, branku z bezprostřední blízkosti trestuhodně přestřelil.

Češi nepřipustili žádný obrat a udrželi čistý štít

Velmi nepovedený protiútok vedený Černým z úvodu druhé půle zapříčinil stoprocentní šanci pro Albánii. Tváří v tvář Kovářovi se postavil Jasir Asani, ale podobně jako Chorý v závěru prvního poločasu namířil svoji střelu moc vysoko. Mario Mitaj jasně fauloval Coufala, po stížnostech Červa k tomuto nevybíravému faulu došlo k mírné potyčce, kterou musel přijít zklidnit hlavní sudí.

Právě faulovaný Coufal poslal v 63. minutě milimetrově přesný centr na hlavu koho jiného, než Tomáše Chorého. Téměř dvoumetrový útočník pražské Slavie hlavou vyslal na Strakoshu nechytatelnou pumelici a zařídil Česku dvoubrankové vedení. Albánie neváhala a ihned sáhla k dvojnásobnému střídání, na svém domácím stadionu se představil i druhý sparťan v albánském dresu, Indrit Tuci.

Čisté konto nadále držel zatím neohrožený Matěj Kovář, který se blýsknul těžkým zákrokem proti střele z dálky od Kristjana Assslaniho. Kovář následně zneškodnil i pokus z 80. minuty z kopačky Indrita Tuciho. Za bouřlivého potlesku opustil hrací plochu střelec Chorý a jeho nástupce, Jan Kuchta velmi brzy našel Hložka v dobré příležitosti. Hložek minul branku a Strakoshu nijak neohrozil. Krátce poté ukázal Hložek opět svoji prvotřídní kvalitu, když se hbitě uvolnil a navedl si míč na hranici vápna, jeho tvrdý projektil těsně nezamířil mezi tři tyče.

Za hlasité podpory přihlížejících diváků hlavní rozhodčí ukončil utkání ve kterém Česko porazilo Albánii 2:0.

Chorý s Bořilem zářili na Letné

Tah poslat Jana Bořila po více než dvouleté reprezentační pauze hned do základní sestavy se ukázal jako správný. Proti Albánii více než obstál a se svým spoluhráčem ze Slavie, Tomášem Chorým, přispěli výrazným dílem k českému vítězství, paradoxně na pražské Letné.

Chorý se během utkání dvakrát perfektně zorientoval v soupeřově šestnáctce a v obou případech překonal bývalého brankáře Lazia Řím, Thomase Strakoshu. Navíc byl platný i v mezihře, kde vyhrál nespočet hlavičkových soubojů. Žádný souboj nevypustil a svým typickým bojovným výkonem trápil albánské soupeře. Ze hřiště odcházel za hlasitého potlesku fanoušků přítomných na stadionu. Velmi aktivní byl i Jan Bořil na levé straně, podporoval útok, dozadu byl téměř bezchybný. Jeho povolání do České reprezentace, které vyvolalo velkou kontroverzi přineslo ovoce.

Ivan Hašek tak může slavit druhé vítězství v řadě a alespoň prozatím dává zapomenout na debakl, který český tým inkasoval v Gruzii. Další prověrkou českých kvalit bude pondělní duel s Ukrajinou, jenž hodně napoví o aktuálním rozpoložení českého výběru.

Hráč utkání podle 90 minut: Tomáš Chorý

Česko 2:0 Albánie (1:0)

Branky: 3. Chorý (Černý), 63. Chorý (Coufal)

Karty: ŽK 82. Hložek (CZE) – 44. Daku (ALB), 45. Campos (trenér) (ALB)

Česko: Kovář – Vitík, Holeš, Bořil – Coufal, Souček (C), Červ (90+2. Král), Provod (87. Lingr) – Černý (69. Hložek), Chorý (87. Kuchta), Šulc (90+2. Čvančara).
Náhradníci: Kinský, Jedlička – Zmrzlý, Hranáč, Kalvach, Kušej, Kliment.
Trenér: Ivan Hašek

Albánie: Strakosha – Hysaj (C), Kumbulla, Ismajli, Mitaj – Laçi (77. Seferi), Asllani, Ramadani – Asani (65. Hoxha), Daku (65. Tuci), N. Bajrami (87. Muçi).
Náhradníci: Kastrati, Sherri – Balliu, Ajeti, Pajaziti, Mihaj, Hadroj, Abrashi.