Hlavní obsah
Sport

Lars Friis out… a co teď? Kdo by měl nahradit severského stratéga?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Kateřina Borovcová / 90 minut

Lars Friis je momentálně „dead man walking“, mnozí fanoušci už ho vidí mimo sparťanské křeslo a kdo ví, jak dlouho bude mít ještě vedení Sparty s Dánem trpělivost.

Článek

Zápasy ubíhají a nic se nemění, zápas od zápasu vypadá Sparta sterilněji, a to ve spojení s mizernou obranou není optimální kombinací k naplnění titulových ambicí vytyčených před sezónou. Jenže nastává klíčová otázka, kdo by ho měl v případě vyhazovu nahradit? Pojďme si projít pár jmen, které by mohly býti teoretickou náhradou.

Kjetil Knutsen

Snad nejlepší možná volba, která by mohla být. Nutno podotknout, že je docela nereálná. Kjetil Knutsen je trenér s velkou budoucností, „jeho“ Bodø vyznává obdobu totálního fotbalu, všechno od presinku po kombinaci je v obrovském tempu, soupeři tak často nevědí, kde jim hlava stojí. Hráči se snaží roztrhat soupeřovu obranu neustávajícími náběhy v křídelních prostorách a následným přečíslováním těchto vytvořených mezer. Co jednoznačně hovoří proti Knutsenovi je, že kádr Sparty je stavěn pro tříobráncový systém, a tým by tak musel projít velikou změnou tváře, aby se adaptoval na jeho 4-3-3. Další věcí nutnou zmínky by bylo pravděpodobné zvýšení počtu žlutých karet. Bodø totiž praktikuje taktiku přerušení útočného momentu soupeře častými taktickými fauly, nejlépe i na půli soupeře. Nicméně tohle všechno by byla malá cena za to, jakou kvalitu a atraktivitu by Knutsen donesl. Trochu paradoxně by ale cenovka, kterou by Sparta musela vyplatit Bodø, nejspíš nebyla malá. Výhodou v tomto ohledu je, že norská soutěž již skončila a má nyní pauzu před novou sezónou.

Pro: Taktika přinášející úspěchy, atraktivita hraného fotbalu, perspektivnost trenéra

Proti: Nový systém na 4 obránce (porodní bolesti), cenovka trenéra, disciplína

Jakob Michelsen

Poslední bod platí i pro druhé jméno na našem seznamu. Jakob Michelsen také trénuje v norské nejvyšší soutěži, od svého norského druha se ale liší v několika různých faktorech. Pro začátek, Michelsen preferuje rozestavení se třemi obránci, což by pro Spartu bylo výhodnější, nemusela by tak nutně měnit téměř celý kádr. Dále si Michelsen na rozdíl od Knutsena zakládá především na poctivé defenzívě, cokoliv dalšího je pouze nadstavba. Je ale nutno podotknout, že poslední dobou se i „jeho“ HamKam prezentoval pohlednými kombinacemi. Fun fact na závěr: Michelsen už proti Spartě hrál, jeho Sönderjyske potrápilo Pražany v předkole Evropské ligy v létě roku 2016.

Pro: Mladý, ale zkušený trenér, cenovka, zachování tříobráncového systému

Proti: Nulová zkušenost s titulovými úspěchy

Marek Papszun

Nejspíš nejlepší realistická varianta na trhu. Polský Trpišovský, jak mu někteří přezdívají, je takticky nejpodobnější Larsi Friisovi ze všech jmen na našem seznamu. Taktéž preferuje rozestavení 3-4-3 s vysokým presinkem. Na rozdíl od Dána je ale Papszun také výborným motivátorem, který se nebojí své svěřence seřvat, když se nedaří, a je tak tím velice potřebným lídrem, který ve sparťanské kabině momentálně chybí. Ačkoliv je Papszun ideální náhradou, jeho cenovka by byla na trenéra extrémně vysoká, momentálně v Ekstraklase bojuje o třetí místo, a nemá tím pádem záminku Raków Częstochowa opouštět. A i kdyby měl důvod odejít, těžko říct, zda by svolil k přesunu do Sparty. Papszun se navrátil do fotbalového prostředí, aby znovu po roce převzal právě svůj milovaný Raków, který dotáhl z druhé ligy až k polskému titulu, a mezitím odmítl několik nabídek včetně anglického Sunderlandu nebo polské reprezentace.

Pro: Systém na 3 obránce, ověřená taktika přinášející úspěchy, atraktivita hraného fotbalu, lídrovství a motivátorství

Proti: Cena, (ne)dostupnost

Urs Fischer

Švýcarský stratég proslavil „svůj“ Union Berlín celou Evropou… ale čím? „Hnusným“ a unikátním stylem fotbalu, ve kterém jeho tým presuje téměř výhradně v prostoru před vlastní šestnáctkou a jednoduchými nákopy nahoru využívá chyb protějšího týmu. Union se pod Fischerem také vyznačoval vysokou úspěšností standardních situací a notoricky mnohem vyšším počtem golů, než bylo celkové XG týmu. Byl by to možná trochu šok po kombinačních taktikách dánských pánů Friise a Priskeho, ale je to taktika, která přinesla výsledky a Union Berlín dostala z druhé ligy až do Ligy mistrů. Velkým benefitem by v tuto chvíli bylo i to, že je Fischer momentálně volným trenérem a nebylo by nutné ho vykupovat ze smlouvy.

Pro: Systém na 3 obránce, volný trenér, ověřená taktika přinášející úspěchy, standardní situace

Proti: Atraktivita hraného fotbalu

Mark van Bommel

Vyhozen z Royalu Antverpy, příchod do Sparty, dva tituly a jeden pohár – to je příběh Briana Priskeho. A mohl by to být i příběh Marka van Bommela, minimálně první krok splňuje, a i k těm druhým dvěma by mohl být povolán. Je tu ale jeden menší háček. Podle referencí z Belgie je Mark van Bommel víceméně Lars Friis v bleděmodrém hávu. Také má malou taktickou přizpůsobivost, a především se mu daří, když není pod tlakem a když se daří i týmu. Také má zkušenost s formací na 3 obránce, přestože ne úplně pozitivní, více se mu dařilo s formací 4-2-3-1, se kterou dovedl Antverpy k titulu. Nizozemská legenda nejspíš nebude lehkým cílem pro Tomáše Rosického, teprve ale uvidíme, jak reálným.

Pro: Zná systém na 3 obránce, volný trenér, úctyhodné zkušenosti

Proti: Flexibilita, efektivita, když se nedaří

Martin Svědík

Jediná „reálnější“ možná náhrada z českých trenérů, každopádně ani on by nejspíš neměl být tou správnou volbou. Svědíkův taktický styl není nutné nějak rozsáhle představovat, koneckonců ho dlouhé roky prezentoval na české, a dokonce i evropské scéně se Slováckem. Na přesný popis by stačilo říci „intenzita“ a pevná obrana. Otázkou by ale bylo, jak by se Svědík vypořádal se zahraniční kabinou. Samozřejmě už se vypořádal s kabinou velezkušených hráčů, které dokázal ukormidlovat k úspěchům, ale kabina Sparty je krom toho, že je mezinárodní, také plná velkých eg. Nicméně Martin Svědík nejspíš má onu lídrovskou kvalitu, která momentálně Spartě tak beznadějně schází.

Pro: Lídrovství a motivátorství, taktická zkušenost, volný trenér

Proti: Nejistota ohledně zvládnutí zahraniční kabiny

David Holoubek

Českého trenéra není nutno představovat. Samozřejmě tato představa je poněkud úsměvná, protože David Holoubek rozhodně není na úrovni výše zmíněných jmen, je však nutné zmínit, že je excelentním motivátorem, který dokáže připravit i průměrné týmy na velké zápasy a dotáhnout je do úspěšného konce. Přesně to Sparta v momentálním rozpoložení postrádá, a právě proto by David Holoubek mohl být dobrou dočasnou náhradou před zimní pauzou a mohl by tým alespoň z části namotivovat dostatečně, aby už ve zbytku podzimu neztratil body. Rozhodně by však David Holoubek nebyl definitivním řešením a Tomáš Rosický by stále musel na trhu hledat adekvátní náhradu za Larse Friise.

Pro: Lídrovství a motivátorství, volný trenér

Proti: Pouze záplata, není konkrétní řešení, trenérská kvalita

Jak to všechno dopadne, to se nejspíš dozvíme v nejbližších dnech, pokud by si měl Lars Friis udržet své místo až do zimní pauzy, tak by Sparta nejspíš ztrácela čím dál víc a akorát by si udělala další ostudu v Nizozemsku na poli Ligy mistrů. Los je momentálně o něco schůdnější, nicméně pokud se Spartě nepodařilo v momentálním nastavení porazit ani Teplice na domácí půdě, porazit doma Karvinou či Jablonec se zdá téměř nereálné a měly by přijít konkrétní kroky ke zvrácení této situace.

Autor: Jakub Křižanovský

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz