Článek
Cesta k futsalu
Sportovní kariéra Libora Gerčáka měla podobný start jako u jiných futsalistů. Začínal na zeleném trávníku, v dresu FC Vrchlabí. Při posunu mezi dospělé přestoupil do Chlumce nad Cidlinou a o dva roky později hájil branku druholigového SK Pardubice. Odchytal zde jen osm utkání, ale střádal zkušenosti po boku pozdějšího sportovního manažera pardubického fotbalu Martina Shejbala a také Davida Šimona, se kterým se později začal potkávat na futsalových palubovkách.
Pouhých osm druholigových utkání za dva roky naznačilo, že na vrcholový fotbal to nebude stačit. A když v roce 1998 v Pardubicích končil a přesunul se do Týniště nad Orlicí, začal koketovat s futsalem. Jeho klubovým působištěm se stala Gillotina Choceň, mimochodem dodnes fungující klub působící ve čtvrté nejvyšší soutěži. „Poprvé jsem si za tým zahrál na letním turnaji a tak se mě zeptali, jestli nechci chytat i v hale. Byl tam brácha a jeho kamarádi, se kterými hrál za Choceň fotbal,“ vzpomíná po letech. Kývl a začal nastupovat na palubovce.
Před sezónou 2002/2003 se Libor nechal přesvědčit vedením Nejzbachu Vysoké Mýto a začal nastupovat za ligový tým, který byl v těch letech velmi úspěšný. Třikrát hrál finále a možná právě příchod skvělého brankáře znamenal posun na úplný vrchol. Východočeský klub totiž na jaře 2003 ve finále play-off přetlačil skvělý Megas Frenštát a získal titul!
Do reprezentace!
Krátce po skončení mistrovské sezóny dostal Gerčák první šanci v reprezentaci, kdy si ve svých 27 letech zachytal proti Nizozemí. Jenže tehdejší trenér Stříž byl poměrně konzervativní, a protože spoléhal na duo Jan Klíma – Petr Krayzel, dostal Gerčák druhou šanci až poté, co se trenérem národního týmu stal v létě 2005 Tomáš Neumann.
Proč mu trvalo tak dlouho, než se v repre prosadil, přestože měl nepopiratelnou kvalitu a ideální brankářský věk? Možná hrálo svou roli působení ve Vysokém Mýtě, kde byla hra vždy trochu specifická. Zdejší hala má menší rozměry, často se míče jen nakopávaly a hra gólmana tady byla atypická. Kdo mohl vědět, že právě toto „dopiluje“ velký Gerčákův talent.
Když už byl v roce 2007 důležitou součástí týmu, měl na svém prvním Euru smůlu. Do úvodního utkání proti Rumunsku se zranil a trenér Neumann musel dát šanci Tomášovi Mellerovi. To nic neměnilo na tom, že byl součástí týmu na MS 2008 v Brazílii a podílel se také na postupu na Euro 2010, které se hrálo v Maďarsku.
A tady se rozzářila „Gerova“ hvězda naplno. Byl platný na trénincích, ale také v zákulisí, jako šiřitel dobré nálady a v neposlední řadě i v zápasech. Jeho vstup do čtvrtfinálového utkání proti Itálii, kdy vychytal penaltový rozstřel proti favoritovi, na to se zapomenout nedá… Nakonec z toho byla bronzová medaile a velká sláva.
Na úspěšné vlně
Následně se český futsal vezl na úspěšné vlně. Ne, nesbíral medaile na velkých šampionátech, ale pravidelně na ně postupoval, což ve zvyšující se konkurenci nebylo samozřejmé. A tak se Libor Gerčák účastnil evropských šampionátů 2012, 2014 i 2016, stejně jako MS 2012 v Thajsku a MS 2021 v Litvě.
S národním týmem projel prakticky celý svět, vychytal stříbro na Interkontinentálním poháru 2014 v Kuvajtu, kde se znovu připomněl Italům: v semifinále je znovu vychytal v penaltovém rozstřelu. Pominout nelze ani druhé místo na prestižní Grand Prix v Brazílii v roce 2018, kde nad síly české repre byly jen domácí hvězdy v čele s legendárním Falcaem.
V reprezentaci chytal Libor Gerčák do konce roku 2021, tedy do 46 let! Za dlouhých 18 let odehrál 176 utkání a co je zajímavé, vstřelil v nich pět gólů! Hodně to souvisí se zmiňovanou halou ve Vysokém Mýtě a její atypičností. Styl Nejzbachu byl dlouhé roky stejný, spoléhalo se na Gerčákem nakopávané dlouhé míče a ten se v této disciplíně natolik vypracoval, že byl maximálně přesný. Což pro brankáře na mezinárodní úrovni, kteří ho neznali, mohlo být smrtící.
Tři ligové tituly
Projeli jsme si reprezentační kariéru futsalové legendy, nicméně pokračovala i ta ligová. Byl věrný svému Nejzbachu, za který nastupoval nepřetržitě do roku 2018. Tehdy se klub dostal do potíží, nepřihlásil se k účasti v lize a tak Gerčák změnil dres. V sezóně 2018/2019 nastupoval za pražskou Spartu a získal s ní svůj druhý ligový titul.
Později se do znovu oživlého Nejzbachu vrátil, ale na jaře 2022 znovu změnil dres. Chrudim jeho jméno ohlásila jako posilu pro nadcházející vyřazovací boje a vyplatilo se, penaltový mág znovu ožil! V play-off zasáhl do sedmi utkání, načež ve čtvrtém finále v Plzni vystřídal svého kolegu Dudu. Remízový duel se rozhodoval v rozstřelu, kde zkušený Gerčák chytil dvě penalty a tím rozhodl o 15. mistrovském titulu pro chrudimský futsal. Pro Libora to byl třetí ligový titul s třetím klubem.
Legenda nekončí
Mnoho z nás by po takové sérii úspěchů končilo, on ne. Nejzbach Vysoké Mýto se dokázal vrátit do ligy a Libor stále nastupuje na palubovku. Dodnes nastřádal 488 ligových startů, a protože východočeský klub si v minulé sezóně udržel ligovou příslušnost, bude toto číslo navyšovat. Romana Mareše s jeho 531 zápasy asi nedožene, ale kdo ví… Co ale jistě nikdo nedožene, je Gerčákova produktivita. V nejvyšší soutěži si totiž připsal 31 vstřelených gólů a 89 asistencí. Na gólmana docela slušný výkon.
V úvodu jsme začali popisem jeho fotbalové kariéry do roku 1998, kdy bojoval v Týništi nad Orlicí. V roce 2000 přestoupil do Chocně, jejíž branku strážil neuvěřitelných 24 let! Aktuálně se přesunul do Sokola Sruby, kde ho občas můžete vidět mezi tyčemi v zápasech osmé ligy.
A až začátkem září začne další sezóna 1. Futsal ligy, Libor Gerčák bude u toho. Chlapík, který nezkazí žádnou legraci, naopak ji vždy akceleruje, zůstává spjatý i s národním týmem, kde aktuálně vykonává funkci technického vedoucího. Takže mu přejeme vše k jeho 50. narozeninám a ať dál rozdává radost a dobrou náladu na futsalových kolbištích.
Autor: Radek Klier