Článek
Slovan Bratislava se v posledních letech ustálil na čele celkového pořadí Niké ligy a nejinak tomu bylo i letos, kdy nadvládu potvrdil s dostatečným předstihem. V soutěži se již tradičně představilo dvanáct týmů, které byly po dvaadvaceti odehraných kolech v základní části rozděleny na dvě skupiny – o titul a o udržení. Ze skupiny o titul si vítěz, tedy Slovan, zajistil předkola Ligy mistrů. Druhá skončila Trnava, která bude hrát kvalifikaci o Evropskou ligu a předkola pohárové Evropy čekají i třetí Trnavu, která se zkusí probojovat do hlavní fáze Konferenční ligy.
Zbylé celky ze skupiny o titul – Dunajská Streda, Košice, Podbrezová a nejlepší výběr ze skupiny o udržení, kterým byly Michalovce, si to pak rozdaly v play-off o další vstupenku do kvalifikace Konferenční ligy. Tento miniturnaj zvládla nejlépe Dunajská Streda, kvůli pravidlům UEFA ale do Evropy nenahlédne.
Zajímavá byla situace i na opačném pólu tabulky, kde se s nejvyšší soutěží minimálně na rok rozloučila Bánská Bystrica. Předposlední Trenčín musel hájit ligovou příslušnost v baráži se Zlatými Moravcemi, a vedl si úspěšně.
Slovan si pojistil bezpečné prvenství až v nadstavbě
Bratislavští vstoupili do sezony 27. července ve Zlatých Moravcích proti nováčkovi z Komárna. Už tato bitva ukázala kvalitu Slovanu, který odstartoval ročník výhrou 1:4. Následně si ve dvou domácích duelech poradil s Podbrezovou a Košicemi, a přemožitele nenašel ani ve čtvrtém kole na půdě Bánské Bystrice. U toho stihla družina Vladimíra Weisse staršího úspěšně procházet kvalifikací do Ligy mistrů, kde se historicky kvalifikovala do hlavní fáze a zdálo se, že má zaděláno na skvělý ročník.
A taky že ano. Nic na tom nezměnila ani první porážka, kterou jí připravila v pátém kole Žilina. Slovan ztráta nijak nerozházela a pokračoval ve výborných výkonech. Z konstantních výkonů ho nevykolejila ani zmiňovaná Liga mistrů, kde byl přece jen spíše otloukánkem.
Následně přišel na řadu 19. říjen a pro fanoušky Slovanu veledůležité derby s Trnavou. Proti ambicióznímu soupeři sice výběr z hlavního města nijak nedominoval, i přesto jediným gólem Barseghyana rozhodl o svém plném bodovém zisku. Pouť belasých byla zajímavá i pro české fanoušky, v jejich řadách totiž i letos působil český obránce Jurij Medveděv. Do utkání ovšem nastupoval spíše sporadicky, o čemž svědčí jen čtrnáct startů a 881 odehraných minut v lize.
Anketa
Hlavní část se blížila ke konci a Slovan ji s 49 body na kontě zakončil na první příčce. Z dvaadvaceti utkání měl bilanci 15:4:3 (výhry, remízy, prohry). Druhá Žilina s 45 body a třetí Trnava se 44 body však zůstávaly na dosah. To se ale velmi rychle změnilo ve skupině o titul, kde mezi sebou odehrály nejlepší týmy soutěže dalších deset kol.
Slovan v nadstavbě prohrál jen jednou, zatímco jeho soupeři ztráceli. Titul tak získal s dostatečným předstihem a mistrem se tal s osmnáctibodovým náskokem na druhou Žilinu. Mrzet ho ale mohla semifinálová prohra v národním poháru po penaltách s rivalem z Trnavy.
Takáč, Barseghyan i Strelec, ti všichni Slovan táhli
Slovan i vzhledem k účasti v Lize mistrů spoléhal na široký kádr. I tak se ale opíral o osvědčenou kostru týmu. V brance mohl počítat s Dominikem Takáčem, v obraně vládl Slovinec Kenan Bajrič společně s Cesarem Blackmanem z Panamy. Záložní řada stála především na Tigranu Barseghyanovi a v útoku to stálo na dvojici David Strelec a Róbert Mak.
Weiss umlčel kritiky
Trenér Vladimír Weiss starší dosáhl velkého úspěchu, byť se před sezonou tak trochu očekával. Velký kredit ale získal za účast v Lize mistrů, čímž tato tak trochu kontroverzní postava slovenského fotbalu opět umlčela kritiky. A to i navzdory tomu, že Slovan v milionářské soutěži plnil roli spíš jakéhosi sparing partnera. Titul je pro Bratislavu důležitý v tom, že se o Ligu mistrů mohou porvat i v příštím ročníku. V něm už se ovšem nebude moci spolehnout na slovenskou legendu Juraje Kucku, který bude hrát za svůj mateřský klub 3. ligu.
Co Slovan nabídne v příští sezoně?
I do příštího sezony půjde Slovan s jasnou ambicí vyhrát domácí soutěž a dosáhnout co nejlepšího výsledku v Evropě. Zajímavé bude sledovat jeho počínání na přestupovém trhu, kde monitoruje hráče z celé ligy i talenty ze zahraničí. Svědčí o tom i doposud známé posily. Kádr belasých vyztuží třiadvacetiletý ukrajinský útočník Mykola Kukharevych, jenž má zkušenosti s Championship za Swansea a naposledy kopal skotskou ligu za Hibernian. Z polského Slasku zase přišel stejně starý záložník Peter Pokorný, který dříve působil v Realu Sociedad.
I další posila Slovanu má 23 let a hraje uprostřed pole. Je jí Kelvin Ofori, jehož fanoušci slovenské ligy určitě znají z posledního angažmá v Trnavě. A aby to bylo vyvážené na akvizice ze zahraničí a domácí soutěže, zbývá ještě představit poslední novou tvář. Tou bude dvacetiletý útočník Alasana Yirajang, jenž přichází z Podbrezové. Za tu loni ve 33 zápasech vstřelil devět branek a přidal čtyři asistence.
Autor: Jiří Zubík