Článek
V létě 2025 měla být původně pauza. FIFA však napadlo díru v kalendáři vyplnit a uspořádat nové mistrovství světa klubů. Starý formát se skládal celkově ze 7 klubů a šlo se hned do pavouku. Zcela výjimečně byl vítězem někdo jiný, než tým z Evropy. Nový turnaj s 32 týmy členěnými do 8 skupin rozdělil fanoušky. Někteří ho s nadšením vítali, druzí argumentovali, že je toho na hráče už příliš.
Ve skupinové fázi překvapily týmy z Brazílie
Celý nový formát šampionátu začal duelem ve skupině A mezi Al Ahly a Interem Miami. Zápas skončil remízou 0:0. Klub Davida Beckhama následně všechny překvapil, když porazil Porto 2:1 i po gólu Lionela Messiho. Miami společně s Palmeiras, kteří skupinu ovládli, postoupili do osmifinále. Naopak Porto a Al Ahly si balili kufry. První překvapení bylo na světě.
Ve skupině B se očekávalo, že PSG a Atlético Madrid hladce postoupí. Ovšem brazilské Botafogo vytřelo všem zrak, když dokázalo porazit PSG. Pařížené i přes tuhle porážku postoupili dál. Z postupu se radovalo i Botafogo na základě lepšího skóre než Atlético. Druhý evropský tým šel z kola ven.
Ve skupině potvrdili roli favoritů Bayern a Benfica a dokázali postoupit do osmifinále. Boca Juniors sice ještě měla před posledním zápasem šanci na postup, ale to by je senzačně nesměl o bod obrat poloprofesionální Auckland City. Tým z Nového Zélandu se postaral o další senzaci - většina z hráčů si musela vzít i neplacené volno, aby mohli na turnaj odcestoval.
Ve skupině D potvrdili roli favoritů Chelsea a Flamengo. Blues sice prohráli proti Flamengu, ale i přes tuto prohru dokázali postoupit - navíc, ztráta ve skupině zůstala po zbytek turnaje tím jediným podklouznutím týmu Enza Marescy.
Skupiny E a F přinesli jedno překvapení. River Plate se společně se svým rivalem Bocou balili už po skupinové fázi, když River Plate předčil mexický Monterrey v čele s Ramosem. Ve skupině F predikce potvrdili Fluminense a Borussia Dortmund. Brazilské celky postoupili ze skupin všechny a předváděli velice dobrý fotbal, který přinesl ovoce v podobě výsledků nad evropskými týmy.
V posledních dvou skupinách splnili roli favoritů všechny celky. Juventus, Manchester City, Real Madrid i Al Hilal dokázali postoupit. Blízko postupu byl i Salzburg, ten ale klíčový zápas s Realem Madrid nezvládl a do vyřazovacích bojů nepostoupil. Už skupinová fáze nabídla překvapení a fanoušci byli natěšeni na vyřazovací boje.
V play-off dominovalo PSG. Tichá Chelsea ale vycenila zuby
V osmifinále jsme mohli vidět hned dvě překvapení. Fluminense vyřadilo finalistu Ligy mistrů Inter Milán po výhře 2:0. Skvělým výkonem se blýskl Thiago Silva, zkušená legenda dovedla svůj tým k postupu. Dále záminku k žasu poskytl saúdskoarabský Al Hilal, který ovládl přestřelku proti Manchesteru City. Al Hilal dokonal obrat v prodloužení, když stav 0:2 dokázal otočit na 4:3. Ostatní evropské týmy dokázali postoupit do čtvrtfinále. Přidalo se k nim i Palmeries, které v brazilském souboji porazilo Botafogo.
Ve čtvrtfinále byl k vidění i souboj evropských gigantů Bayernu Mnichov a PSG. Zápas ovládlo PSG. Výsledek 2:0 ale zastínilo ošklivé zranění Jamala Musialy, který bude bavorskému celku chybět půl roku.
Do semifinále dokázal postoupit i Real Madrid, který si v přestřelce poradil s Borussií Dortmund. Zápas nabídl bláznivý závěr se třemi góly v nastavení a červenou kartou. Postup do semifinále si dokázali zajistit i Chelsea s Fluminense, když své soupeře porazili shodně 2:1.
V semifinále byl na jedné straně opět k vidění souboj gigantů PSG a Realu Madrid. Pařížené soupeře zdevastovali už v průběhu prvního poločasu, když Realu nasázeli 3 góly. V závěru PSG ještě přidalo jeden a výsledek 4:0 byl na světě. Real Madrid zejména kvůli individuálních chybách nepostoupil do finále.
Ve druhém semifinále Chelsea ukončila úžasnou cestu Fluminense. Dvakrát se prosadila nová posila Blues João Pedro a Chelsea tak výsledkem 2:0 postoupila do finále.
Finále mistrovství světa klubů přineslo asi jedno z největších překvapení. Celosezónní mašina PSG jako by se ocitla bez šťávy a Chelsea toho skvěle využila. Od začátku tlačil tým Enza Marescy soupeře a Pařížané na to nedokázali zareagovat.
O první dva góly se postaral Cole Palmer, třetí přidal João Pedro - po Palmerově asistenci. Pařížané už manko nestáhli a tak se Chelsea mohla radovat z triumfu. Trenér Luis Enrique po zápase neudržel nervy a zapojil se do šarvátky mezi hráči. Po tomhle incidentu si ale už hvězdy Chelsea mohli zvednout nad hlavu trofej. Na oslavy se připletl i americký prezident Donald Trump.
Názory veřejnosti, výdělky klubů a nepovedené momenty
Názory veřejnosti jsou na nový formát různorodé. Jedni jej odsuzují - mezi nimi bývalý trenér Liverpoolu Jürgen Klopp. Druhým naopak nový formát připadá jako skvělý nápad - chválí si ho třeba Arsene Wenger. Je jisté, že formát si určitě v nadcházejících letech neoblíbí všichni, ale kluby mají o motivaci postaráno. Vysoká finanční odměna je může motivovat, aby se na turnaj dostali. Například vítězná Chelsea si vydělala až 114 milionů eur.
Letošní šampionát měl velkou smůlu na počasí. Buď byli bouřky a zápas tak musel být přerušen, a to i na dlouhé hodiny, jindy bylo zase velké horko a hráčům se hrálo špatně kvůli teplotě a vysoké vlhkosti.
Premiérové mistrovství světa klubů s novým formátem máme za sebou. Během turnaje jsme viděli několik skvělých výkonů týmů - zejména těch brazilských; i legend, na které svět trochu zapomněl. Další ročník nás čeká v roce 2029.
Autor: Pavel Heisig