Hlavní obsah
Sport

Rashford poprvé mění dres, Premier League ale neopouští. Bude hájit barvy Aston Villy

Foto: Aston Villa / se souhlasem

Jeden z hlavních příběhů zimního přestupového období dospěl k nečekanému zvratu a rozuzlení. Marcus Rashford nakonec přece jen opustí svůj Manchester United, jeho další kroky ale zůstavou v rámci Velké Británie.

Článek

Situace Marcuse Rashforda v letošním lednovém přestupovém období nebyla žádným tajemstvím, forward Manchesteru United si hledal nové angažmá. Zájem o křídelníka byl hned z několika koutů Evropy, od Barcelony, přes Paříž až po italskou Neapol nebo Juventus. Překvapivě se do boje zapojil i zámořský Seattle. Rashforda ale nakonec na půlroční hostování získává někdo úplně jiný – Aston Villa.

Odchovanec Red Devils měl být příští Wayne Rooney

Celá dosavadní kariéra Marcuse Rashforda přitom byla spjata právě s Manchesterem United a dlouho to vypadalo, že právě Rashy věnuje celou svou kariéru jedinému klubu. Odchovanec týmu oblékal rudý dres nepřetržitě již od roku 2005, tedy necelé dvě dekády. Po bleskovém vstupu na profesionální scénu v roce 2016, kdy Rashford skóroval při debutu jak v Evropské Lize, Premier League, nebo dokonce i v manchesterském derby, již z A-týmu United nevypadl. V prvních letech získával jakožto mladík potřebné zkušenosti, ale i přesto se podepsal pod zisk několika trofejí včetně Evropské Ligy nebo EFL Cupu.

Jeho první průlomová sezóna pak přišla v letech 2019/20. Rashford v ní poprvé překonal hranici 20 branek za sezónu, jenom v lize jich pak dal úctyhodných 17. Spolu s Martialem, Greenwoodem a později i s Fernandesem vytvořil údernou trojici, která excelovala obzvlášť po restartu ligy v létě 2020. Podobně kvalitní výkonnost dokazoval Rashford i o rok poté, v sezóně 2021/22 ale přišel nečekaný úpadek formy. Vinou zranění a příchodů Ronalda nebo Sancha tehdy Rashford nastřílel pouhých 5 branek za celou sezónu.

Nový trenér, nový Rashford

Vše se opět změnilo k lepšímu s příchodem Erika ten Haga v létě 2022. Na angažmá nizozemského kouče již fanoušci United rádi zapomněli, ale pokud lze Ten Haga za něco pochválit, tak to je jednoznačně jeho práce s Rashfordem. Již v Kataru se Rashford blýskl třemi góly, ale vrchol jeho formy nadešel právě po světovém šampionátu. Životní forma Rashforda se přenesla do všech soutěží a přinesla s sebou také kýženou trofej v podobě EFL Cupu. Rashford byl v tomto období schopný dát gól například proti City, Arsenalu, Barceloně nebo Newcastlu, právě ve finále poháru ve Wembley. Celkově sezónu zakončil s 30 trefami na kontě.

Jak rychle se ale Rashford rozjel, tak rychle jeho čísla opět spadla do průměrných hodnot. Rashford se postupně vytratil i z národního týmu, přitom byly časy, kdy právě on byl pro Albion nepostradatelným. Celou situaci pak rázně a jednoznačně vyřešil příchod Rúbena Amorima.

Další neshody s trenérem

Ze začátku to přitom vypadalo, že Rashford pod novým koučem opět chytne druhý dech a odrazí se k lepším výkonům. První gól Amorimovy éry vstřelil právě Rashford proti Ipswichi, o týden později přidal další dva zářezy proti Evertonu. V dalších dnech už se ale začala projevovat jeho velká slabina v podobě laxního přístupu a odevzdaného výkonu. Něco takového Amorim nemohl přehlédnout a Rashforda po zápase s Viktorií Plzeň definitivně odstavil na vedlejší kolej. Právě v České republice odehrál Rashford svůj doposud poslední zápas, na hřišti přitom nevydržel ani hodinu hry.

I přesto ale Amorim o odchodu zprvu nechtěl ani slyšet. „Jsme lepší s Rashfordem. Tento klub potřebuje velké talenty a Marcus velkým talentem určitě je“, řekl kouč United krátce po prosincovém derby proti City. Situace se ale nijak nezlepšovala a Rashford již v lednu začal vyhlížet odchod z klubu. Ani Amorimova trpělivost netrvala dlouho a na jednu z otázek ohledně hráčovi budoucnosti nedávno zareagoval: „Radši do sestavy postavím trenéra brankářů než někoho, kdo v trénincích neodvádí maximum.“ Tím zároveň prakticky potvrdil, že s odchovancem již do svých dlouhodobých plánů nepočítá.

Podobnou situaci museli v Manchesteru řešit před rokem, když se potřebovali zbavit Jadona Sancha, který už za United stejně jako Rashford prakticky nehrál. Sancho se na půl roku vrátil do Borussie Dortmund, došel v jejích barvách až do finále Ligy Mistrů a v létě odešel do Chelsea. Ačkoliv je stále kmenovým hráčem United, s jeho příchodem už se nepočítá a po konci hostování se očekává trvalý přestup do Londýna. Jarní hostování před lety pomohlo i Jessemu Lingardovi, který ve West Hamu prožil nejproduktivnější časy své kariéry.

Faktor Liga Mistrů

Hostování tak rozhodně může pomoci i Marcusovi. I když by si možná přál věhlasnější adresu, než kterou je Aston Villa, tak se oproti United pořád jedná o nadějnější projekt. Velkou roli pro Villu sehrál přímý postup do osmifinále Ligy Mistrů, právě v ní totiž může Rashford prokázat své zkušenosti s velkými zápasy. Naprostá většina kádru Villans totiž s touto soutěží neměla žádné zkušenosti, až na výjimky v podobě Torrese, Digneho, Tielemanse nebo Maatsena. Ligovou fázi sice zvládli lépe, než se očekávalo, ale ten pravý turnaj začíná až v play-off.

Rashford za United paradoxně hrával spíše v Evropské Lize, ale i na Ligu Mistrů má dobré vzpomínky. Hattrick do sítě Lipska nebo celkem tři góly proti jeho oblíbenému PSG a celkově 12 branek a 3 asistence v nejprestižnější evropské soutěži. Přece jenom, Rashford je pořád hráč s 87 góly v Premier League a se 155 brankami napříč celou svou kariérou. Může mu být vyčítána nekonzistence, ale svou velkou stopu minimálně v Premier League již ve 27 letech zanechal.

Během své kariéry Rashford vystřídal několik pozic v útoku, ale přece jenom hrával nejčastěji zleva. Právě na levém křídle ho bude Unai Emery zřejmě využívat nejčastěji, ale při zranění Ollieho Watkinse a odchodu Jhona Durána může Rashforda čekat čistý hrot útoku. Na levé straně by měl přebrat místo, o které se letos dělily Jacob Ramsey a John McGinn, oba ovšem preferují hru ve středu zálohy než právě na levém křídle.

Monchi masterclass

Rashy není ani zdaleka jediným zimním nováčkem v Birminghamu. Villans si kromě něj pořídili také Donyella Malena z BVB a mladíka Andrése Garcíu z Levante. Přijít by měl také Marco Asensio, podobně jako Rashford na hostování. Celkově tedy až tři posily do útoku, nicméně po odchodu Durána se dalo něco podobného očekávat.

Durán odešel za 77 milionů eur do Saúdské Arábie, čímž bezpečně pokryl přestupové částky za Malena a Garcíu. Villa dále prodala odchovance Philogena do Ipswiche, odešel také Diego Carlos do Fenerbahce. Hostování v Bundeslize si pak na jaře zkusí Emi Buendía a Kosta Nedeljkovič v Leverkusenu, respektive Lipsku. Villa tak byla lednu společně s Man City nejaktivnějším klubem na trhu. Navzdory několika velkým příchodům je za leden navíc cca 80 milionů euro v plusu.

Villa má na Rashforda opci na trvalý přestup v hodnotě 48 milionů eur. Bude samozřejmě záležet na tom, co hráč v novém působišti předvede. Někoho, kdo ale fotbalu neodvádí své maximum, Unai Emery a vedení v létě rozhodně chtít nebude. Je tedy pouze na Rashfordovi, jak k fotbalu tak ke své budoucnosti přistoupí.

Autor: František Březina

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz