Článek
Chrudim byla v lize první
Východočeši, dlouhé roky fungující pod názvem FK ERA-PACK Chrudim, bojovali o postup do nejvyšší soutěže dva roky a v roce 2002 (mimochodem, tehdy měla Chrudim v 2. lize dvojnásobné zastoupení!) se jí posun vzhůru vydařil. Klub se velmi rychle zařadil mezi českou špičku, od svého postupu dodnes nikdy nekončil sezónu bez medailového zisku.
A Plzeň? Dnes si již málokdo uvědomí, že západočeský klub se mihl v nejvyšší futsalové soutěži v sezóně 2006/2007. O sezónu dřív mu postup pomáhal vykopat mladíček Lukáš Rešetár, který tehdy, aniž by nakoukl do 1. ligy, začal oblékat dres reprezentace. Naskočil v plzeňském dresu do premiérové prvoligové sezóny, jenže v její polovině zamířil za zahraničním angažmá do MFK Split. I to byl důvod, proč Plzeň z ligy na konci sezóny sestoupila.
Plzeň si na úspěchy musela počkat
Západočechům se protáhl boj o návrat na tři roky. Pak ale začala dozrávat generace Michala Holého, Michala Kovácse, Tomáše Štveráka a Tomáše Vnuka, kterou si klub doslova vypiplal od velmi útlého věku. Přesto tým po 4 letech v lize pod názvem Indoss na jaře 2014 znovu sestoupil a bylo jasné, že musejí přijít změny.
Ty byly razantní a dotkly se zejména struktury řízení klubu, který převzal jméno nového generálního partnera Interobal a v jehož čele stanul Radek Lobo. Po roce se pod taktovkou trenéra Petra Kučery klub vrátil mezi elitu a prakticky okamžitě se zařadil mezi naši špičku.
V prosinci 2015 pak došlo na první významné měření sil mezi Chrudimí a Plzní. Stalo se tak ve finále domácího poháru na chrudimském zimním stadionu, kde domácí vyhráli vysoko 7:1.
Nejlepší chrudimské roky
Mezitím, co se nejlepší plzeňský futsalový klub pokoušel usadit mezi domácí elitou, Chrudim byla o notný kus dál. První titul vyhrála na jaře 2004 a od té doby je s jedinou výjimkou sbírala jako na běžícím pásu. K tomu jí klubový šéf František Tichý vytyčil za cíl prosadit se do širší evropské špičky. A to se podařilo, byť se během let kádr proměnil a v jeho řadách se objevila celá plejáda skvělých zahraničních hráčů a trenérů, zejména z Brazílie.
Plynulá sérii chrudimských ligových triumfů byla přerušena až v sezóně 2018/2019. Tehdy tým ztroskotal v semifinále na pražské Spartě, která celou ligu vyhrála. O rok později, na jaře 2020, byla soutěž ukončena po základní části, kdy byla Chrudim na čele tabulky. Připadl jí postup do Ligy mistrů, ale mezi oficiální tituly se tento ročník nepočítal.
A přišel čas na vzájemné souboje…
Boje v základní části ligy byly samozřejmostí. Mezi roky 2016 a 2020 se již Interobal Plzeň stal bez výjimky tradičním účastníkem play-off. Nicméně je až s podivem, že ani v jednom případě na sebe v roli soupeře hráči obou týmů nenarazili.
To se změnilo v květnu 2021. Bylo to v ligovém finále a Interobal premiérově dominoval po vítězství 3:0 na zápasy. Tento ročník ligy byl symbolický v tom, že ukázal, kdo budou největší rivalové v 1. Futsal lize pro další roky. Od té doby totiž – k nelibosti dalších klubů – vrcholí domácí soutěž výhradně soubojem těchto protivníků.

Foto: Radek Klier
Jaro 2022 bylo pro Chrudim obdobím odvety, a titul se po vítězství 3:1 na zápasy znovu stěhoval na východ Čech. Jenže o rok později se vše znovu otočilo. Interobal znovu uspěl po výsledku 3:0 a podruhé se mohl chystat na účast v pohárové Evropě.
A před rokem, na jaře 2024? Plzeň dokázala obhájit titul, na utkání zvítězila 3:1 a po skončení této série se s ligovou kariérou rozloučil legendární Lukáš Rešetár, který zisk titulu slavil již po třinácté. Desetkrát zvedal pohár nad hlavu v chrudimském dresu, poslední tři triumfy slavil v dresu Plzně.
A co letos?
Předchozí řádky měly naznačit, že duely těchto finálových rivalů mají svou historii a zároveň jsou v současné době garantem skvělého zážitku. Zda bude FK Chrudim slavit šestnáctý titul, nebo SK Interobal Plzeň čtvrtý, o tom se rozhodně v příštích dnech v dramatické sérii hrané na 3 vítězná utkání.
Autor: Radek Klier