Totální demolice Liberce! Kozlův Jablonec s přehledem ovládl Podještědské derby

Největším předkrmem před nedělním Derby pražských „S“ byl pikantní souboj Liberce s Jabloncem. Zápas proti svému bývalému zaměstnavateli si Luboš Kozel vychutnal na maximum, jeho Jablonec smetl na venkovním hřišti Slovan 5:0.

Liberec s Jabloncem nespojuje pouze blízké geografické umístění, ale taktéž pozice v tabulce. Před utkáním držel Jablonec dvoubodový náskok před devátým Libercem. Poslední tři Podještědské derby skončila remízou, vítězně naposledy odcházel z utkání Liberec a to v říjnu 2022.

Liberec sráží vlastní chyby, zaváhal Bačkovský

Trenér Kováč se rozhodl do základní sestavy nasadit dvougólového střelce z posledního ligového utkání, Lukáše Letenaye. Po zranění se vrací také mládežnický reprezentant Adam Ševinský.

Liberec se na domácí půdě rychle vrhnul na svého soupeře. V páté minutě našel Icha přesnou průnikovou přihrávkou Tuptu, ten ale zamířil těsně vedle pravé tyče. První však udeřil Jablonec, po úvodní čtvrthodině hry utekl po levé straně Polidar a vyslal prudký centr do liberecké šestnáctky, Bačkovskému nadělal jeho centr velké problémy, míč mu vypadl do prostoru před sebe a do vlastní sítě si jej nešťastně srazil navrátilec Ševinský.

Poměrně klidnou pasáž utkání chtěl přerušit Puškáč, když překonal Bačkovského z bezprostřední blízkosti. Celé akci předcházel ofsajd střílejícího Tekijaškiho, Puškáč tak nepřidal svoji premiérovou ligovou branku v jabloneckém dresu. V nastavení první půle hrozil Puškáč znovu, tentokrát ho jistě vychytal Bačkovský, z následné akce po rohovém kopu fantasticky liberecký gólman vykryl i hlavičku Martince. Alespoň částečně tak napravil své zaváhání při zatím jediné gólové situaci.

Jablonec deklasoval Slovan ve druhé půli, zářil Kanakimana

Nepřesvědčivý výkon Slovanu donutil trenéra Kováče k dvojitému střídání o poločasové přestávce. Nevýrazného Letenaye nahradil důrazný Nyarko, místo Ghaliho naskočil do utkání kosovský reprezentant Zyba.

I na startu druhého dějství byl při chuti Puškáč, tváří v tvář proti Bačkovskému opět neuspěl. Jablonec i nadále pokračoval v tlaku na libereckou obranu. Pohlednou kombinaci svěřenců Luboše Kozla zakončil skvělou ránou o horní tyč z pravé strany Bienvenue Kanakimana a zařídil Jablonci již dvoubrankové vedení.

Jablonec musel své příznivce v hostujícím kotli bavit. Necelých deset minut po druhé brance hostů se opět v ofenzivě představil krásnou fotbalovou kombinací. Kanakimana na konci akce našel přesně volného Nebylu a ten pohotově překonal bezmocného Bačkovského. Hned vzápětí vyslal další povedený centr Polidar a našel hlavu Martince, který nedal sparťanskému odchovanci v libereckém dresu šanci a přispěl k demolici Liberce.

Slovan neunesl ránu, jež od Jablonce dostal a důkazem byl zcela zbytečný zákrok Frýdka, který po pár minutách na hřišti tvrdě zajel zezadu do Martince a za jasný faul viděl červenou kartu. Liberec se v deseti hráčích nezmohl na žádný senzační obrat a Jablonec tak v Liberci zvítězil pětibrankovým rozdílem, díky přesnému obstřelu Alegueho ze samotného závěru.

Kozel má svojí odplatu

Při převzetí Slovanu Liberec do rukou Ondřeje Kanii bylo jasné, že trenér Luboš Kozel nebude v klubu pokračovat. Nový majitel chtěl pročistit ovzduší v klubu a nastavit úplně jiné poměry. Kozel po opuštění Liberce zamířil do klubu největšího rivala, do Jablonce.

Ondřej Kania navíc krátce před začátkem aktuálního ročníku prohlásil, že Jablonec nebere jako konkurenci a že má jeho klub jako jasný cíl dané páté místo v tabulce a tedy i postup do předkol evropských pohárů. Toto tvrzení se teď ukazuje jako velmi nešťastné. Jablonec zcela zostudil Liberec na domácím hřišti, výsledkově i samotným výkonem. Asi nenajdete šťastnějšího muže, než právě teď musí být Luboš Kozel.

Lehce to komplikuje i cíle Liberce v této sezóně, po třetině základní části se nachází na devátém místě s pětibodovou ztrátou na pátý Baník Ostrava, který v neděli hraje v Mladé Boleslavi. Na pozici Radoslava Kováče by to nemělo mít žádný vliv, Kania mu již několikrát veřejně vyjádřil velkou důvěru.

Hráč utkání podle 90minut: Bienvenue Kanakimana

Hbitý křídelník byl nadstandardní v poslední třetině hřiště, svým pohybem a technikou trápil libereckou defenzivu. Jednou brankou a asistencí přispěl výrazným dílem k jasné výhře Jablonce.

FC Slovan Liberec vs FK Jablonec nad Nisou

FC Slovan Liberec 0:5 FK Jablonec (0:1)

Branky: 17. Ševínský (vla.), 49. Kanakimana (Puškáč), 58. Nebyla (Kanakimana), 62. Martinec (Polidar), 90+3. Alégué (Suchan)

Karty: ŽK 38. Tupta (LIB), 61. Pourzitidis (LIB) – 58. Hollý (JAB) ČK 75. Frýdek (LIB)

Držení míče: 38 % : 62 %.
Střely na branku: 3:11. Střely mimo: 3:2. Rohy: 2:7. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 11:5.

FC Slovan Liberec: Bačkovský – Halinský, Ševínský, Pourzitidis – Ghali (46. Zyba), Icha (59. Višinský), Hlavatý, Kayondo – Eneme (81. Varfolomejev), Letenay (46. Nyarko), Tupta (C) (59. Frýdek).
Náhradníci: Krajčírik – Mikula, Kok, Preisler, Dulay.
Trenér: Radoslav Kováč

FK Jablonec: Hanuš – Martinec, Tekijaški (C) (85. Štěpánek), Polidar – Čanturišvili, Nebyla (83. Nardini), Beran, Cedidla – Kanakimana (69. Alégué), Puškáč (69. Schánělec), Hollý (83. Suchan).
Náhradníci: Mihelak – Fortelný, D. Souček, Chramosta, Velich, Krulich.