Hlavní obsah

Trápící se gigant. Míří Valencia do druhé ligy?

Foto: Pixabay

Fotbalová Valencia již delší dobu neprožívá dobré roky. Z na přelomu milénia obávaného klubu, který si hned dvakrát po sobě zahrál finále Ligy mistrů, se nyní stává provinční celek, který bude mít co dělat, aby se v La Lize vůbec zachránil.

Článek

Když si shrneme posledních pět sezon, není to v podání Netopýrů žádná sláva. Výběr z třetího největšího města Španělska skončil v sezonách 2019/2020, 2021/2022 a 2023/2024 na 9. místě tabulky, což bylo nejlepším umístěním v tomto období. Mezitím obsadil v ročníku 2020/2021 až 13. příčku a úplně nejhůř si počínal v sezoně 2022/2023, kdy bojoval o záchranu až do posledních kol. Nakonec to Valencii vyšlo, byť 16. místo a náskok pouhých dvou bodů na prvního sestupujícího, kterým byl Valladolid, měl být pro dřívějšího giganta alarmující. Nechybělo mnoho a Valencia mohla následovat svého městského rivala Levante, který sestoupil do druhé ligy o rok dříve.

Žábou na prameni je singapurský vlastník

Naději, že se blýská na lepší časy, dostali fanoušci Netopýrů v loňském ročníku, který, jak už bylo zmíněno, završili na 9. příčce. Místo toho ale přišly v létě další nepochopitelné kroky singapurského majoritního vlastníka Petera Lima a přesně po polovině soutěže to vypadá, že se Valencia tentokrát pádu do La Liga 2 nevyhne. Chtělo by se říct konečně, neboť by to mohlo v konečném zúčtování klubu prospět. Jedním z hlavních viníků uvadajícího renomé Valencie je totiž společnost Meriton Holdings, jejímž je Peter Lim vlastníkem a která vlastní více než 90% klubových akcií. I přes některé solidně zpeněžené odchody, jako v poslední době například transfery Carlose Solera (18 milionů eur), Goncala Guedese (32,6 milionů eur) či brankáře Giorgi Mamardashviliho (30 milionů eur, zůstává ješě do konce sezony na hostování), Valencia do svého kádru nikterak výrazně neinvestuje a její krize se tak stále více prohlubuje.

Aktuálně se Netopýři pohybují s dvanácti body na předposlední 19. příčce, a od 17. Getafe držícího první pozici nad sestupovým pásmem je dělí čtyři body. Valenciu může mrzet třeba dohrávané utkání 12. kola, kdy doma přivítala Real Madrid. V utkání s týmem, který zrovna usiloval o návrat na čelo tabulky, dlouho vedla 1:0 po zásahu Huga Dura z 27. minuty a i další vývoj zápasu se pro ní vyvíjel zcela optimálně. V 55. minutě zahodil penaltu záložník Bílého baletu Jude Bellignham a v 79. minutě viděla červenou kartu další megastar hostů Vinícius júnior. I tak se ale Realu podařilo po brankách Modriče a Bellinghama skóre otočit. Byl by to hezký a v současnosti velmi cenný skalp, jenže Valencia měla sbírat body jinde. Ať už třeba na hřišti posledního Valladolidu, který dohrával více než 20 minut v početní nevýhodě a přesto vyhrál 1:0, nebo třeba v posledním předvánočním vystoupení s Deportívem Alavés hraném na domácím stadionu Mestalla. Valencia sice musela dvakrát dotahovat náskok soupeře a za remízu 2:2, kterou jí v osmé minutě nastavení vystřelil Dani Gomez, mohla být ráda, přesto je to hodnoceno předzápasovou optikou jako ztráta.

Situaci má vyřešit nový kouč a další hostování

Valencia tak přezimovala namočená v sestupovém pásmu, na což zareagovalo vedení a oznámilo první posilu. Jak jinak, než na hostování zamířil k Netopýrům z Realu Sociedad nigerijský útočník Umar Sadiq. Ten sice v minulosti uměl předvádět zajímavé výkony, i tak jsou ale jeho laligovým maximem tři góly v jedné sezoně. Sedmadvacetiletý forvard tak nejspíš Valenciu nespasí a nevylepší už tak bídnou produktivitu jejich hráčů. Nejlepším střelcem je s pěti zásahy na kontě Hugo Duro, a pomyslné stříbro drží dvojice Diego Lopez a Luis Rioja, která se trefila shodně třikrát. Další akvizicí, která by mohla vyztužit kádr šestinásobného mistra Španělska, je obránce Aston Villy Kosta Nedeljkovič. Ten v Birminghamu nehraje a asi nikoho nepřekvapí, že se ho vedení pokouší na Mestallu zlanařit taktéž na hostování. Co se týče soupisky, nijak výrazně se neskloňují v médiích už téměř v polovině ledna žádná další potenciální jména.

Změna ale přišla během Vánoc na trenérské židli. Špatné výsledky a umístění v tabulce v jedné z nejhorších sezon klubové historie neustála legenda Netopýrů Rubén Baraja, jehož pozici zaujal jednačtyřicetiletý Carlos Corberán. Ten naposledy vedl West Bromwich Albion, odkud ho Valencia vykoupila coby spasitele za 2,8 milionu liber. Španělský kouč už měl možnost tým poznat během uváděného duelu s Realem Madrid, kde se jeho svěřenci prezentovali minimálně v první půli odvážným stylem hry. Zároveň však tvrdě pocítil, že ho v novém působišti nečeká snadná práce. Hlavní problém je totiž někde jinde, než na trenérské židli. Jak se ale říká, všechno zlé je k něčemu dobré. V prosinci 2024 prezidentka klubu Lay Hoon Chan uvedla, že je majitel Peter Lim v případě atraktivní nabídky ochoten jednat o prodeji svého podílu. Bude tedy nadále zajímavé sledovat, jak celá situace ve Valencii dopadne.

Autor: Jiří Zubík

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz