Hlavní obsah
Sport

Vzletné ohlasy z Letné Jana Lajbla: Friis odvolán. Kdo další?

Foto: Petr Ovsík / 90 minut

Lars Friis odvolán. Nepřekvapivě, neunáhleně, pozdě, zaslouženě, ale nakonec přece. Tak bych stručně v úvodu popsal hlavní zprávu, která nyní rezonuje napříč fotbalovou veřejností.

Článek

Úmyslně jsem si nechal určitý odstup. Bylo to z důvodu reakcí sparťanů, ale i ostatních fotbalových fandů. Zajímalo mě, jak na tuto zprávu budou reagovat.

A co jsem zachytil jako nejčastější reakce? Že odvolat Larse Friise nestačí. Padaly názory, že neměl týmu co dát, že měl být odvolán už v zimě, že by se měla rozpustit minimálně půlka kádru, že hlavní vinu nesou bratři Rosičtí. Co já na to? Asi bych to shrnul slovy, že všechno popsané je pravda.

V předešlých Ohlasech jsem několikrát poukazoval na to, že Sparta nemá herní tvář. Nemá systém hry, kterým se chce prezentovat. To je za mě vina Larse Friise. To, že neměl ani výsledky, tomu jen nahrálo. Larsi Friisovi je ovšem nutné poděkovat za to, že vrátil Ligu mistrů na Letnou. To není málo a s odstupem času se i na toto období bude vzpomínat možná i s vděkem. Na druhou stranu některé jeho kroky při špatném vývoji hry mi dávaly tušit, že nedokáže reagovat na změnu systému. Jakoby neměl plán B, když se nedaří. To mu dávám za vinu. Naopak trochu zaslouží zastání v tom, že při jeho rozjezdu opustili Spartu Jan Kuchta a lídr Ladislav Krejčí. Toho Sparta nedokázala nahradit. Z Panáka se stal kapitán a já toto rozhodnutí kritizoval hned od začátku. Šlo mi o povahu nového kapitána, která nezapadala do role člověka s páskou na ruce. Krejčí vytvářel tlak na rozhodčí, nebál se říci názor, ale tahle vůdcovská role Panákovi nesedla. Navíc odešel další hecíř Kuchta a ze Sparty zmizely emoce. Tyto hráče se v tomto ohledu nahradit nepodařilo. Bylo vidět, že pod Priskem seděla Friisovi více role v pozadí než role hlavního kouče. To, že měl být odvolán už v zimě, to je téma do dalšího odstavce.

Tomáš Rosický v roli sportovního ředitele tento rok absolutně vybouchl a má to spojitost i s jeho bratrem. Během sezony bylo už od podzimu čím dál jasnější, že Sparta nemá vůdce v obraně, který by to dokázal seřvat a dirigovat, a že nemá tvůrce hry, který by táhl ofenzivu. Friis často točil sestavou a to i v obraně, což většinou nebývá zvykem. Tím dával najevo, že neví, co má dělat. Po „vlastních“ gólech, individuálních chybách, kdy Sparta často darovala branky soupeřům jako na podnose, přivedla v zimě do obrany Uchennu. Ten byl do této chvíle více na lavičce než v základu. K čemu jsou tedy takové nákupy, pane Rosický? Rrahmani, posila za více než sto míčů a výsledek? Většinou paběrkoval na hraně základní sestavy. Tak proč jste si ho pořizovali? Sparta dává veřejně najevo, že nepůjde cestou předražených nákupů viz. Šulc. Pak si ovšem říkám, proč ne, když si může dovolit nechat sedět nejdražšího hráče na lavičce? Letenští potřebují hotového středového hráče, který má zkušenosti a umí rozdávat přesné a rychlé balony útočníkům, má dobré čtení hry a další věci, které ho dělají rozdílovým. Při dnešních přestupech v řádech desítek milionů to stejně Spartu nemine.

Skauting v podobě Jiřího Rosického asi v posledním roce nepotřebuje mnoho komentářů. Dnešní fotbal je dynamický, rychlý a stejné to je i s jeho vývojem. Sparta žila ze dvou posledních let a myslela si, že to jednoduše půjde stejně dál. Jenomže Slavia a další týmy nezahálely a posilovaly. Slavia si pořídila kupříkladu Kušeje a byla to trefa do černého. Trpišovský dobře ví, proč chtěl právě tohoto hráče. Zapadal mu do systému, o kterém věděl, že bude vyhovovat i Kušejovi. Ten se poměrně rychle adaptoval na to, co po něm trenér chce, a profitují z toho všichni. Sparťanské posily do (ne)systému do dneška nezapadly. O posilách by měl rozhodovat z velké části trenér a odůvodnit, proč chce zrovna toho a toho hráče. Přijde mi, že to takhle ve Spartě nefunguje.

Samozřejmě nechci při kritice zapomenout, že byl Tomáš Rosický ještě nedávno vynášen do nebes poté, co Sparta vyhrála dva tituly a pohár. Jenomže, jak už jsem zmiňoval. Přijde mi, že se tím vedení nechalo ukolébat a konkurence toho využila. To byla chyba, která jde za sportovním ředitelem. Druhá chyba byla jeho nečinnost, chcete-li nerozhodnost při špatných výsledcích. Friis měl být odvolán už v zimě. Myslím, že bychom se dnes nebáli o to, zda budeme hrát nějaké evropské poháry. O titulu nemluvím, ten byl rozhodnutý v podstatě už v zimní pauze, ale nechat to zajít až do chvíle, kdy Spartě reálně hrozí, že se bude na evropské poháry dívat jen v televizi, to je něco, co jde za Tomášem Rosickým.

Sparta musí masivně investovat do konkurenceschopnosti. To vyžaduje nákupy rozdílových hráčů, ne jen těch nadějných. Musí se zbavit hráčů, kteří tuto sezonu svými výkony prokazovali, že na Spartu nemají. Jména dotyčných jsem v minulých Ohlasech už zmiňoval. Sparta musí dát při vytipování posil volnou ruku trenérovi. Zda jím bude Loučka, nebo někdo úplně nový, to se nechám překvapit.

Ve Spartě nefunguje skauting. Jiří Rosický, až na Birmančeviče, nepřivedl v poslední době posilu, ze které bych si sedl na zadek. Průměrní hráči, kteří mnohdy ani ve svých bývalých klubech nenastupovali. To, že někdo působil v Serii A, ještě neznamená, že ji pravidelně hrál. Andersen nastupoval za Benátky převážně ve druhé lize, a i tam nepravidelně. Po postupu do nejvyšší italské soutěže už jen střídal. Proč asi? Sparta a vlastně i média ho prezentovala jako hráče ze Serie A. Takových zvláštních nákupů bylo v posledních letech více než dost. Tady by mě tedy zajímalo, jak ho skauti sledovali, když většinou naskakoval na pár minut? Píšu o tom úmyslně jako o obrázku, jak na Letnou přicházejí „zvučné“ posily.

Další dlouhodobou věcí, kterou často diskutuji se známými, je práce s hráči. Myslím tím i psychologická. Přijde mi, že Sparta často pohřbí dobré hráče. Birmančevič. Loni nejlepší hráč, letos stín. Čím to je? Nikdo přece nevěří, že najednou zapomněl hrát fotbal. Nakonec skončil na lavičce, pak byl snad zraněný nebo nevím. Vedení se nevyjadřovalo. Pokud se hráč najednou netěší z fotbalu v klubu, který ho zaměstnává, tak je něco špatně.

Psát o problémech by se dalo neustále, ale všechny většinou pramení seshora. V tomto případě vše vedlo od vedení, jeho nečinnosti a špatné sebereflexe přes trenéra, který nedokázal vtisknout Spartě herní tvář, až po nekvalitní hráče, kterým by slušel jiný dres než ten sparťanský.

Luboš Loučka je prezentován jako trenér dočasný. Jsem zvědavý, jakou cestou se při hledání nového kouče Letenští po sezoně vydají. Zda domácí, či zahraniční. Kozel, Janotka, Holoubek nebo někdo ze zahraničí? Může se i stát, že Luboš Loučka dostane důvěru i do příští sezony. Zjistíme to velmi brzy.

Na závěr dodám, že i já se připojuji k názoru, že je potřeba udělat hlubší řez než jen to, že se odvolá hlavní trenér. Fanoušci po dvou titulech leccos zkousnou, ale pokud příští ročník zůstane Sparta v módu, který si letos nastavila, pak už jí vzpomínky na tituly před fanoušky nezachrání. Snad k tomuto černému scénáři nedojde, pane Rosický.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz