Článek
Začnu malým návratem v čase. Po jedné z nejhorších sezon Sparty muselo nastat odvolání kouče Larse Friise. To byla předem jasná věc, i když přišla s půlročním zpožděním. Jeho neodvolání už by hraničilo s nekompetentností hlavních činovníků na Letné.
Bohužel si všichni mysleli, že má vedení už připraveného trenéra, ale jak šel čas po sezoně, který ubíhal velmi rychle, na Spartě bylo ticho po pěšině. To nahrávalo různým spekulacím, kdo že povede hráče v rudých dresech do příští sezony. Po několika jménech, o kterých jsem se zmiňoval v jednom z předešlých článků, přišlo vedení s variantou, která se tak trochu nabízela od začátku. Nakonec si Brian Priske s vedením plácl. Hned jsem si řekl, že to je takový sňatek z rozumu.
Priske byl bez angažmá a do Sparty se zároveň nikdo moc nehrnul. Já mu před rokem zazlíval, že kývl na nabídku Feyenoordu a nedovedl Spartu do Ligy mistrů. Zacinkali mu, tak šel. Tehdy prohlásil, že už ve Spartě nechce nadále působit. Proto asi nejen pro mě bylo poměrně velkým překvapením, že si po roce opět plácl s Tomášem Rosickým. Vše si prý vysvětlili. No, co jim zbývalo, když se navzájem potřebovali, a tak Priske podepsal víceletý kontrakt. Asi i on pochopil, že jeho trenérské schopnosti jsou omezené na úroveň české kotliny a na top 5 lig si bude muset ještě nějaký ten pátek počkat. Jasně, zná prostředí, ale to se za ten rok hodně změnilo. Asi nejen já, ale i ostatní fanoušci budeme doufat, že to dá u hráčů mentálně znovu dohromady a vytvoří jednu kabinu, ve které bude pro všechny prioritou úspěch klubu.
Rovnou navážu na změnu v realizačním týmu Sparty, i když ta první změna vlastně tak trochu do realizáku ani nepatří, ale byla jedna z nejdůležitějších!
Z pozice hlavního skauta byl odvolán Jiří Rosický a upřímně řeknu, že jsem neskrýval radost. I když je napsáno, že se tak stalo po vzájemné dohodě, všichni tušíme, kdo byl iniciátorem rozvázání poměru. Některá jeho doporučení v podobě hráčů vysedávajících na lavičkách bývalých klubů a jejich následný příchod do Sparty nebudil v očích fanoušků a ani v těch mých pozitivní reakce. Těžko pak vysvětlovat veřejnosti, že má nějaký hráč potenciál, když naskakoval ve svém bývalém klubu na pár minut. Namátkou Markus Solbakken, Mathias Ross či Imanol García de Albéniz nikdy ve sparťanském dresu neukázali, čím si zasloužili angažmá na Letné. Myslím si, že jeho odvolání mělo také přispět k uklidnění situace směrem k veřejnosti po zpackané sezoně. Za mě dobrý krok.
Tým opustil analytik Stephen Foyston a datový analytik Kirk Phillips. Na pozici prvního asistenta hlavního trenéra nastoupil Diarmuld O´Carroll. Osmatřicetiletý Ir působil v akademii Newcastlu United, kde vedl tým do 21 let. Před dvěma lety se stal asistentem trenéra národního týmu Severního Irska.
Christian Clarup také opustil sparťanské řady a na jeho pozici vedoucího fyzické přípravy nastoupil Ian Coll, který má za sebou adresy jako Hajduk Split, Ludogorec Razgrad nebo Celtic Glasgow, se kterým slavil tři mistrovské tituly.
Dalším členem realizáku, který bude mít na starosti standardní situace, je Jack Wilson. Jeho předchozí adresa je velmi zajímavá, jen v ní působil jako analytik. Byl to Manchester City, kde zastával tuto funkci. I on dříve působil u reprezentace Severního Irska, ale zkušenosti sbíral i v Brentfordu či ve Wolverhamptonu. Tady měl na starost právě standardky.
Za staronový návrat se dá považovat i angažmá Lukase Babaloly, který už na Letné působil v sezoně 2023/24. Nyní bude asistentem trenéra. Jak odešel s Priskem do Rotterdamu, tak se s ním zase na Spartu vrátil.
Do role development trenéra se vrací Michal Vávra a z B-týmu do A-týmu se přesunul Radek Říha v roli kondičního trenéra. Pozici fyzioterapeuta bude zastávat Ferdia Fallon Verbruggen a pozici sportovního vědce Claran O´Relly, který dříve působil v Midtjyllandu a Dundalku.
No, upřímně říkám, že ani netuším, co některá výše zmíněná jména vlastně mají na starost. Je jich tolik, že mi připadá, že na každý pohyb na hřišti už dneska potřebujete vědce nebo analytika. Ale pojďme dále.
Pokud se budeme bavit o posilách, tak tady mám při psaní hodně zvednuté obočí.
První oznámenou posilou byl Santiago Eneme. Čtyřiadvacetiletý záložník, který přišel z Liberce, podepsal víceletý kontrakt. Zajímavé bylo, že ho vedení přivedlo dříve než trenéra. Tehdy prozatímní sportovní ředitel Tomáš Sivok řekl, že se bude podílet na výstavbě hry a že bude pasovat do herního stylu. Teď si trošku rýpnu, protože jsem celou sezonu sledoval, jak Sparta žádný herní styl neměla, nebo jsem ho aspoň nemohl najít. Proto jsem si tak říkal, o jakém herním stylu to Tomáš Sivok vlastně mluvil.
Pokud jsem hovořil o prozatímním sportovním řediteli, samozřejmě i uvedu, že měl Tomáš Rosický problémy se srdcem, ale snad vše dobře dopadlo a tento bývalý vynikající záložník už bude v plné síle. Tímto mu přeji plné zdraví, ať už se rozhodne v roli sportovního ředitele pokračovat, či nikoliv.
Druhou letní posilu oznámili Letenští krátce po té první. Dominik Hollý přišel z Jablonce a v uplynulé sezoně si připsal sedm branek a jednu asistenci. Slovenský reprezentant do 21 let zastává pozici křídelníka, ale může působit i v záloze. Musím říci, že sedm branek není úplně špatných, ale sledoval jsem ho teď na Euru 21 a že bych si sedl z jeho výkonů na zadek, tak to zase ne. Tak uvidíme, jestli jeho potenciál dokáží na Letné využít. Trochu se bojím, aby vůbec dostal na své pozici šanci. I on podepsal víceletý kontrakt.
Sparta uplatnila opci na Jana Kuchtu. U něho bude hodně záležet, jak mu sedne hra, kterou bude praktikovat Brian Priske. Pokud naváže na mistrovské sezony, kdy se mu velmi dařilo v trojzubci s Birmou a Haraslínem, tak může být velikým přínosem. Na druhou stranu, pokud si vybavím, jak přišel na hostování zpět do Sparty a jak se mu ze začátku dařilo, tak ke konci mi přišel takový bez šťávy. Trochu se svezl s mizerným herním projevem všech hráčů, kteří nosili sparťanský dres. Na něho jsem velmi zvědavý.
Nesmím opomenout návrat Pavla Kadeřábka domů po deseti letech, během nichž působil v německém Hoffenheimu. Na Letnou přišel jako volný hráč po vypršení smlouvy. Já osobně ho vidím jako velikou osobnost do kabiny i na hřiště. Jeho zkušenosti by měly být znát. Za Hoffenheim odehrál 289 utkání s bilancí 19 gólů a 35 asistencí. To na pravého obránce není vůbec špatná statistika. Tak snad na ni naváže i na Spartě. Je mu 33 let, a pokud bude zdravý, může ještě několik sezon Letenským hodně pomoci. Tak vítej zpátky, Kadeř, a ať se ti daří!
Ještě zmíním jednoho hráče, který přišel tak trochu nenápadně v květnu z Banské Bystrice jako stoper do béčka. Jenomže během jediného měsíce udělal na Briana Priskeho takový dojem, že odcestoval na soustředění s A-týmem. Řeč je o Ivanu Mensahovi (21). Tento stoper pocházející z Ghany může značně navýšit konkurenci v zadní řadě, která je potřeba hodně provětrat.
Pokud se budu bavit o spekulacích, které kolovaly v různých médiích, zmíním jména jako Matyáš Vojta, Jakub Martinec, Ivica Ivušič nebo dánský talent Anders Klynge, který byl zmiňován jako náhrada za Kaana Kairinena. Zajímavé jméno, které problesklo, bylo Luis Fernando Carrera. Jedná se o venezuelského záložníka, který je prý velmi kreativní a šikovný s balonem. Sparta prý znovu oťukávala Bryana Reynoldse z Westerlo, o kterého měla zájem už v zimě.
I když se spekulovalo o tření ve sparťanské kabině mezi kosovskými a srbskými hráči, tak Sparta přesto prý nyní pokukuje po jednadvacetiletém srbském útočníkovi Srdjanu Hrstičovi, který momentálně působí ve švédském Häckenu. 192 centimetrů vysoký křídelník, který by hrál ve Spartě pravděpodobně na pozici devítky, ve svém dosavadním působišti odehrál 21 zápasů, ve kterých si připsal sedm branek a jednu asistenci. Celkově ve Švédsku odehrál 68 utkání, ve kterých osmnáctkrát skóroval a připsal si dvě asistence. Toho už bych viděl jako zajímavou potencionální posilu. Jen aby to Priske v kabině ukočíroval.
Jak to dopadne s Birmančevičem a Haraslínem, to je ve hvězdách, ale osobně doufám, že oba zůstanou, protože Priske.
V čem naopak Spartu nechápu, to je přístup k Václavu Sejkovi. Když jsem ho v roli kapitána naší reprezentace sledoval na Euru U21, moc se mi líbila jeho rychlost a dravost. Něco, co by Spartě mohlo hodně pomoci. Ale na Letné ho evidentně nechtějí. Tento krok nechápu. Byla by to konkurence do útoku.
Dalším hráčem, o kterém se po loňské sezoně hodně mluvilo, je Adam Karabec. Já moc nerozumím vlastně celému jeho angažmá ve Spartě. Pokud v ní byl, často střídal a do základu se pořádně nedostal. Sparta to vyřešila hostovačkou v Hamburgeru SV, kde se stal vynikající posilou, a trenér německého celku se netajil tím, že by rád přetavil hostování v trvalý přestup. Tomu se nebrání ani Karabec, který momentálně polyká tréninkové dávky na dvanáctidenním soustředění Sparty v bavorském Grassau. Odchovanec Bohemians 1905, kde strávil sedm let, pomohl Hamburgeru SV po sedmi letech k návratu do nejvyšší německé soutěže a netají se tím, že se v německém klubu našel. Co s ním zamýšlí vedení na Spartě, to je otázkou a tady si budeme muset počkat na rozuzlení. Osobně se domnívám, že mu na Spartě nebudou bránit v odchodu.
Já vlastně nevím, jaký mám na Karabce názor. V některých momentech byl geniální a vynikal výborným čtením hry. Právě on mohl být tím mozkem akcí Sparty, ale jindy jsem ani nepoznal, že nastoupil. Jestli mu nesedl systém, který Sparta za jeho působení praktikovala, nevím, ale pokud by měl sedět na lavičce, tak ať ho raději pustí.
Dalším hodně probíraným hráčem je Martin Vitík, který je téměř jistě na odchodu do Itálie, a ať mi někteří sparťanští fanoušci prominou, brečet nebudu. To, co předváděl v uplynulé sezoně, jsem chvílemi ani nechápal. Za mě přeceňovaný hráč, jenž mě nikdy nepřesvědčil o schopnostech, které mu byly přičítány. Pokud čtu jeho aktuální cenu, jen se usmívám, protože mi to hlava nebere. Kdo ji určuje a dle čeho? Výstupní klauzule zmiňuje 13 milionů eur, což je částka, kterou prý Italové nabídli. Zda na takové adresy v současnosti Martin Vitík má, to nechci spekulovat, ale myslím si své.
Mezi dalšími, kteří neodjeli na soustředění, jsou Indrid Tuci, zmíněný Václav Sejk, Markus Solbakken, Imanol García de Albéniz, Vojtěch Vorel a Kryštof Daněk.
Ne že bych s výše uvedenými nesouhlasil, jen snad zmíním Vojtěcha Vorla, kterého mi je líto. Nikdy nedostal pořádně šanci ukázat, co v něm je i přesto, že se Vindahl v sezoně dopustil několik hrubek a špatných rozehrávek, ale Friis ho tam držel zuby nehty. Důvodem opuštění kádru Sparty může být i brankářský objev Joeri Heerkens. Tento devatenáctiletý gólman nedávno vyhrál s nizozemským reprezentačním týmem EURO U19 a první zájemci už se prý ozvali. Myslím, že si ho Sparta bude chtít ještě udržet a cenu našponovat.
Pokud bych se s někým rozloučil, tak by to byl i Kaan Kairinen. Ano, kreativita mu v myšlení nechybí, jen to neuměl přetavit v rychlost, kdy většina jeho přihrávek směřovala dozadu a v pohybu byl velmi špatný. Mnohokrát jsem slyšel i z televizních přenosů, jaké má vysoké procento úspěšných přihrávek, ale že to byly přihrávky nakrátko zpátky na pár metrů, které nic neřešily, to už v přenosu nikdy nezmínili. Pokud chce Sparta zrychlit přechody do útoku, tak mi něco říká, že s Kairinenem to nepůjde. A tady navážu na možnou posilu, která mi stále ve výčtu chybí.
Sparta nemá lídra do středu hřiště, chcete-li mozek akcí směrem dopředu. Baník má Ewertona, Plzeň Šulce, Slavia Zafeirise, zatímco Sparta byla bezmyšlenkovitá téměř celou sezonu. Většinou to táhl Haraslín nějakou individuální akcí, ale týmově to směrem dopředu nešlo. Nebyl nikdo, kdo by něco vymyslel. Myslím si, že na tento post by Sparta neměla šetřit a klidně by mohla sáhnout hluboko do kapsy, aby přivedla hotového hráče, ne jen nadějného. Bohužel, ty, co mám na mysli já a zmiňoval jsem je již v zimě, si rozebrala Plzeň a Slavia. Jeden však v Plzni nadále působí a dres nezměnil.
Asi chápu, že Šulc čeká na nějakou nabídku ze zahraničí, ale nic se neděje a čas běží. Možná by i on uvítal nový impuls, a pokud by Priske dokázal přizpůsobit herní systém na českého šikulu, možná by z toho profitovaly obě strany. Byl by to pochopitelně nejdražší přestup v rámci české ligy, ale pokud chce být Sparta konkurenceschopná, musí přivést špílmachra do středu hřiště. A Šulc je přesně typ fotbalisty, který mi ve Spartě chybí. To je můj názor. Druhá věc je, jak by ho přijali fanoušci a zda by i on o přesunu na Letnou uvažoval, když byla Plzeň výsledkově i herně výše než Sparta a zahraje si najisto evropské poháry. Já si myslím, že pokud by dokázal i v rudém dresu, že umí mužstvo táhnout směrem dopředu, byl by oblíbený. To už je ale v rovině co by kdyby.
Celkově? Jako příchod Kadeře dobrý, Hollý nevím, na Euru hrál tužku, ale může být přínosem. Kuchtův přestup není překvapením, Eneme kdo ví, ale titul a góly jdou za rozdílovým hráčem, kterým je většinou někdo ze středu hřiště, který táhne tým, a takový hráč do Sparty prozatím nepřišel. Snad se ještě nějaké přestupové bomby dočkáme.
Hodně dostávám ze svého okolí otázky, jestli to Priske zvedne. Myslím si, že ano. I on si je vědom, že hra začíná od obrany, která byla v uplynulé sezoně katastrofální. Priske je chytrý trenér. V televizních rozhovorech si důkladně rozmýšlí každé slovo. Jeho vystupování je velmi kultivované a dost si na něm zakládá. On ví, že musí ve Spartě změnit za ten rok skoro všechno. Osobně neočekávám, přestože bych si to přál, že bude Sparta hned útočit na titul. Slavia nám utekla o parník. I ona posílila, a Plzeň? Višinský, Ladra a další. Také západočeský klub neusnul na vavřínech a udělal velmi zajímavé nákupy, mezitím co Sparta čekala na trenéra.
Tady nám hned na začátku přestupového období ujel vlak. Jestli ho Priske dožene, tak to si nejsem v příští sezoně jistý, ale věřím, že Spartu herně zvedne. Vzhledem k průběhu té minulé by mě to vlastně stačilo. Asi teď někteří fanoušci Sparty skřípou zubama, ale snažím se být realista. Mně bude stačit, když bude vyprodáno a fanoušci budou znovu ze stadionu odcházet s dobrým pocitem z toho, že je Sparta zpátky jak herně, tak výsledkově. A možná doplním, že fandění bude slušné jako za časů nedávno minulých Letenských.
Také doufám, že bude vedení Sparty směrem k veřejnosti otevřenější. Fotbal se hraje pro fanoušky, kteří platí nemalé částky. Na kolik vyjde takový výlet na Letnou přes půl republiky se vstupenkou, občerstvením a tak dále, to nemusím vedení vyprávět. Takový rodinný fotbalový výjezd je už dnes pomalu jako malá dovča, ale za to fanoušci očekávají, že budou dostávat z klubu informace o aktuálním dění třeba i v době, kdy se nedaří. Fotbal se hraje pro lidi a ti chtějí být v obraze o tom, co se v jejich oblíbeném klubu děje.
Ano, tady narážím na období z loňské sezony, kdy se Spartě nedařilo a nesmělo se nic pustit ven. To není dobrá cesta. Transparentnější přístup je mnohem lepší cestou. Vyplatí se říci, jak to je, i když se to neříká snadno. Tím se omezí spekulace. I tady doufám, že se vedení s Čuprem a Rosickým poučilo. Pokud pan Čupr nedávno řekl, že spoustu věcí domrvili, tak doufám, že měl na mysli i oblast komunikace.
V jednom z posledních článků jsem zmiňoval, že Sparta nesmí zapomenout na loňskou sezonu a dávat ji za příklad toho, jak může klub rychle spadnout z vrcholu na dno a že nic nejde samo. Tím myslím všechny od nejvyššího vedení až po hráče. Tak snad si to vylepili na pár dveří v útrobách stadionu na Letné.
Panu Priskemu přeji, aby navázal na své poslední sparťanské angažmá, a budu doufat, že mu do toho nikdo nebude kecat. Tady narážím na slova Sivoka a Čupra, kteří dle svého vyjádření vybírají hráče podle vlastního herního konceptu, viz příchod Enemeho. I tady doufám, že se vedení poučilo a uvědomí si, že za tímto účelem zaměstnalo Priskeho, který je odpovědný za to, co bude Sparta předvádět na hřišti.
Tak uvidíme. Předkolo Konferenční ligy se blíží a liga taky. Vlastně už se na ten kolotoč zase těším, i když jsem si nedávno říkal, aby už to trápení skončilo. Snad si to nebudu říkat i na konci příští sezony, ale víte jak. S klubem v časech dobrých i zlých.