Článek
V exkluzivním rozhovoru pro 90 minut prozradí, co podle ní stojí za progresem Sparty, co si myslí o podpoře ženského fotbalu ze strany FAČR a o jaké fotbalové destinaci sní.
V minulých sezonách získala třikrát po sobě titul Slavia, a to zejména v posledních dvou ročnících s výrazným náskokem před Spartou. Kde myslíte, že se z pohledu Sparty skrývalo jádro problému?
Chyběla nám větší konzistence v klíčových zápasech a schopnost proměňovat důležité momenty. Věřím ale, že tato doba už je pryč a nyní jsme úplně v jiném rozpoložení. Já osobně se v našem týmu cítím velmi dobře a těším se na spoluhráčky. Mimo to, že jsme spoluhráčky, tak mohu říct, že jsem si našla kamarádky na celý život.
V této sezoně je Sparta nezastavitelná. Jak k tomuto zlepšení došlo? Měly na to velký vliv letní posily ze Slavie?
Cítím, že nám dopomohla profesionalizace. S tou je spojeno také to, že jsme každý den s týmem delší dobu než jen hodinu a půl na tréninku. Stále se však nacházíme teprve v polovině sezony, ale já jsem přesvědčená o tom, že když budeme makat stejně jako doposud i v nastávající části sezony, tak máme namířeno tím správným směrem. Posily na náš progres určitě také vliv mají, mimo kvalitních posil ze Slavie bych ráda vypíchla posily ze Slovenska Victorii Kaláberovou a Lauru Retkesovou nebo Anetu Poláškovou, která k nám přišla ze Slovácka. Myslím si, že jsme silný tým a na každém postu máme konkurenci, a to žene každou hráčku individuálně kupředu.
Jakou měrou k aktuální formě přispěl trenér Gregora, který tým převzal loni v listopadu?
Určitě na tom velkou zásluhu má, a to společně se svým realizačním týmem. Máme na každém postu hráčku, která typologicky sedí na danou pozici a zapadá do našeho principu hry, který k nám trenér Gregora společně s asistentem Ninczem přinesl. Určitě nesmím zapomenout ani na Lucku Martínkovou, kterou asi nemusím představovat. Byla to výborná hráčka, zažila jsem s ní asi dvě sezony a momentálně je na pozici asistentky trenéra, takže ten ženský prvek tam máme taky.
Také Vy sama jste se dostala do výtečné fazóny, zejména v posledním roce jste zaznamenala ohromný progres. Čím to je?
Velký dopad na to měla právě již zmiňovaná profesionalizace Sparty. Soustředím se více na sebe, na své tělo a na fotbal. Samozřejmě mimo jiné také studuji vysokou školu, ale je to jiné než chodit každý den před tréninkem do práce, jako tomu bylo před profesionalizací. Zásluha určitě patří i realizačnímu týmu Sparty, který mě posunul dopředu jak fotbalově, tak i osobnostně, ale hlavně mým nejbližším, kteří mě denně podporují. Největší posun u sebe vnímám po osobní stránce, určila jsem si priority ve všech oblastech a naplno se teď věnuji fotbalu.
Od této sezony vzhledem k celkové profesionalizaci klubu trénujete dopoledne a poté Vás čeká individuální program. Jak to konkrétně u Vás vypadá?
Ráno v 7:30 se scházíme na Strahově, prvních třicet minut se individuálně věnujeme aktivaci, tejpování a podobně. V 8:00 nás čeká videomeeting, kde probíráme buď předchozí zápas, nebo tréninky, které jsou natáčeny dronem. V 8:30 se přesouváme na hřiště, kde máme hodinu a půl trénink. Kdo chce, tak zůstává na hřišti s trenérem nebo sám a věnuje se činnostem, které jsou pro něj důležité. Po tréninku následuje společná posilovna, která je šitá každému na míru od našich skvělých kondičáků Honzy a Martina. Já se například zaměřuji na ruce a břicho, jiné hráčky naopak více potřebují posílit třeba nohy. Poté je v 11:30 na programu společný oběd, a to také v našem zázemí na Strahově. Po obědě je k dispozici regenerace a masáže, popřípadě hřiště nebo komunikace s trenéry či mentálními koučkami. Odpoledne máme volné, takže se povětšinou věnuji škole. Mojí tajnou oblíbenou činností je poslouchání podcastů a uklízení, jelikož mi to umožňuje odpoutat se od vnějšího světa. Každé odpoledne samozřejmě není identické, někdy se s přítelem vydáme na výlet, někdy zase vyrážím domů za svou rodinkou.
V poslední době se zdá, že je ženský fotbal v Česku obecně stále více podporován. Mnoho zápasů se vysílá v ČT nebo alespoň na internetových platformách a mediální pokrytí se také zvětšilo. Myslíte si, že FAČR a ostatní subjekty dělají skutečně vše pro to, aby mohl český ženský fotbal stoupat vzhůru a aby se podmínky zlepšovaly, nebo je to spíš jen na oko, aby se neřeklo, ale ve skutečnosti by toho z jejich strany šlo pro rozvoj ženského fotbalu udělat výrazně více?
Určitě si nemyslím, že by to bylo jen na oko. Samozřejmě se ženský fotbal v míře medializace nejspíš nikdy nevyrovná mužskému fotbalu, nebo alespoň ještě pár desítek let tomu tak nebude. Přesto vnímám v medializaci ženského fotbalu velký posun, co se týká sociálních sítí a vysílání zápasů. Když se ohlédnu o několik let dozadu, tak se v České televizi vysílala utkání jen zřídka, pouze Liga mistryň a reprezentace. Jak jste zmiňovala, teď už tam můžeme najít i první českou ligu. V popularizaci ženského fotbalu by velice pomohl postup na velký turnaj, který nám zatím uniká, byť jsme byly už velmi blízko. Můj názor je takový, že my ženy stále musíme něco dokazovat, abychom získaly uznání, které si zasloužíme. Vzpomenu dokola omílané téma, ženský fotbal a mužský fotbal. Je to úplně jiný sport, není pro každého a my o tom víme. Je to i pochopitelné, když z fyziologického hlediska srovnáme ženu a muže, není možné, aby žena byla na stejné úrovni jako muž. Každopádně je super, že se Sparta podmínkami vyrovnává zahraničním klubům, my to samozřejmě vidíme a vnímáme. Vytvořili nám zde skvělé podmínky pro rozvoj a my se jim to co nejvíce budeme snažit vrátit v rámci výsledků a výkonů na hřišti.
Fotbalová veřejnost často poukazuje na nevyrovnanost ženské ligy. Myslíte, že by se vzhledem k tomu mělo více pracovat na tom, aby se všechny týmy v první lize staly profesionálními?
Celková profesionalizace by české lize jistě výrazně pomohla. Z pohledu všech týmů by se hrálo více zajímavějších zápasů. Domnívám se ale, že se Slovácko a Liberec přibližují tomu, aby se také staly profesionálními týmy, jenže to není lehký úkol. Sparta jako taková má velké a kvalitní zázemí na Strahově a také na Proseku. Disponujeme širokým realizačním týmem a lidmi okolo, což se o mnohých ostatních týmech říct nedá. Roli hraje také to, že si Sparta a Slavia stahují výrazné a talentované hráčky z ostatních týmů v Česku.
Uvažujete do budoucna i o zahraničním angažmá?
Ano, uvažuji. Myslím si, že každá ambiciózní hráčka si chce zahrát v zahraničí, u mě tomu není jinak. Pro mě je ale momentálně primárním cílem, abych byla stabilní hráčkou Sparty a reprezentace. Potom bych se určitě nebránila zahraničnímu angažmá. Má vysněná destinace je pravděpodobně Španělsko.
Jako vůbec první fotbalistka jste se nedávno stala součástí agentury Young Talents, jež je zaměřena na podporu mladých hráčů. Mimo jiné organizuje mládežnické fotbalové turnaje a pomáhá hráčům podepsat jejich první smlouvy. Jak jste se k tomu dostala a v čem je tato agentura jiná?
Byla jsem v dobré fazóně, fotbalově se mi dařilo, díky čemuž přišla i tahle skvělá nabídka. Ozvali se mi z agentury, sešli jsme se osobně a probrali, o co vlastně půjde. Moc se mi jejich filozofie líbila, nejedná se jen o tradiční fotbalové agenty, čímž ale určitě nechci klasické agenty nijak shazovat. Tuto možnost jsem přijala z důvodu, že se o mě jako o hráčku starají komplexně, a to jak po fotbalové stránce, tak po osobní. Mám možnost komunikovat s mentálním koučem na denní bázi, a to jak ohledně fotbalu, tak i na jiná témata. Právě jejich individuální přístup se mi velmi zamlouvá. Je pravda, že jsem v agentuře první fotbalistka, o to je to pro mě cennější, že mohu dalším fotbalistkám otevřít dveře. Pokud bych ale byla klidně i druhá či desátá, nehrálo by to roli. I v takovém případě bych byla vděčná, že se mi tato příležitost naskytla.
Jste také poměrně čerstvou seniorskou reprezentantkou. Když nám nedávno v baráži s Portugalskem postup na EURO o vlásek unikl, byla jste u toho. Utěšuje Vás alespoň částečně fakt, že vzhledem ke svému věku před sebou můžete mít klidně deset dalších velkých turnajů?
Moc jsem si přála a věřila jsem nám, že se to povede už tento dvojzápas, opravdu k tomu nebylo daleko. Z Porta jsme si přivezly hezký výsledek 1:1, bohužel jsme to doma v Teplicích nezvládly. Bylo tam pár faktorů, které kdybychom udělaly jinak, tak by byl výsledek v náš prospěch. Mrzí mě to i z toho důvodu, že to byla jedna z posledních šancí některých starších zkušenějších hráček podívat se na EURO. Petra Bertholdová ukončila svou bohatou reprezentační kariéru právě po tomto dvojutkání. Věřím, že by ještě nějakou dobu rozdávala fotbalovou radost, kdyby se nám podařilo postoupit. Vzhledem k ní mě to mrzí o to víc. Z mého pohledu to bylo zklamání, ale samozřejmě jsem si po pár dnech smutku uvědomila, že další šance na postup ještě budou. Chtěla bych se do té doby fotbalově posunout, abych mohla spoluhráčkám pomoct i na hřišti, takže na tom budu pracovat.
Vy jste talentovaná fotbalistka a Váš přítel se mimo jiné věnuje modelingu. Čím to je, že se tyto dvě profese tak přitahují?
Mě a mého přítele spojil především fotbal. Oba víme, co tento sport obnáší, a vzájemně se podporujeme ve všem, co děláme. Když jsem se po nějaké době dozvěděla, že se věnuje i modelingu, byl to takový bonus. Ukázalo mi to, že má v sobě nejen sportovního ducha, ale i kreativitu a odvahu zkoušet nové věci. Myslím si, že to je přesně to, co nás jako pár doplňuje. Sdílíme společnou vášeň pro fotbal, ale zároveň se od sebe stále máme co učit. Co tyto dvě profese přitahuje? Ani nevím, mám ráda fashion a módu, takže se s ním o svůj názor na nějaké fashion kousky také ráda podělím. Pokud by ale přítel dělal cokoli jiného, budu ho v tom podporovat. Má také velkou zásluhu na mém fotbalovém rozvoji, rozebíráme spolu zápasy, to, jak se na hřišti cítím, co bych mohla udělat lépe. Samozřejmě v tom ale musí být určitý balanc a občas je potřeba od fotbalu vypnout i doma.
Redaktorka: Terezie Šenkyříková